00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

נשים בליל הסדר

כאמור ברשומה הקודמת, נתבקשתי, כאחת המסבות לסדר, לתרום התייחסות בכתב על אחד מן הנושאים הקשורים לחג הפסח.

להלן הגיגים שעלו על הנייר והוקראו בערב ליל הסדר:

בביתה של השגרירה היה השולחן מסודר על פי כל כללי הטכס וההלכה ובראשו כסא מלכות לתפארת.

עם כניסת האורחים ניתנה הוראה מפורשת לגברים מן האורחים המסובין, לשבת לימינה ולשמאלה. הסדר התנהג על פי ההוראות והכתוב  בהגדה כשהשגרירה מנהלת אותו ביד רמה. עם סיומו, כמובן שלא בנוכחותה, ביקרו הגברים חריפות את העובדה שאשה ניהלה את הסדר וסברו שאין לה לאשה לערוך סדר כשיש גברים בבית.

טרחתי ובדקתי: האמנם ?

                            

                                                                       מתוך הגדת הזהב, ספרד, 1320

מסתבר שנשים רבות חשות שהמסורת היהודית מותירה אותן אילמות וחסרות ייצוג. יש להן אמנם מקום של כבוד בספר "שמות" ופועלן האמיץ מועלה על נס. המיילדות העבריות מצילות חיי התינוקות. יש הגורסים שהיו אלו שפרה ופועה ויש אומרים שהכוונה ליוכבד ומרים. אישה נוספת, בת פרעה, מסרבת לקחת חלק בגזירות אביה והיא נקראה במדרש בשם - בתיה. על פי הסיפור שבתורה ועל פי מסורות מדרשיות היו אלה הנשים הצדקניות שבזכותן נגאלו ישראל ממצרים.  

אם כך, היינו מצפים שיהיה לנשים מקום של כבוד בליל הסדר. למרבה האכזבה מסתבר שדווקא רגליהן נדחקו מהשתתפות פעילה בסדר הפסח וכך נקבע מעמדן בהכרה של  הגברים והמסובין לדורותיהם.  הן נעלמו מן ההגדה  ואותם דרשנים שציינו את העובדה שבזכותן נגאלו שראל ,  הם עצמם משאירים אותן לתפקד במסגרת האמהות, הבישול וניהול משק הבית בלבד. ובעקבות שיחה ששמעתי היום ברדיו , של יוכי ברנדייס עם הרב בני לאו, הייתי אומרת שאנחנו כחברה צריכים להכניסן להגדה ולהזכיר את שמן כשוות בין שווים.

בתלמוד נאמר ש"אשה אינה צריכה הסבה" אולם 'אשה חשובה' – צריכה להסב. הטעם: אשה כפופה לבעלה ולכן אינה מסבה ואילו אשה "חשובה"  - זו שאין לה בעל והיא גברת הבית ויש לה מקורות פרנסה משלה,  היא, שאינה כפופה לבעלה – מסבה ובכלל נאמר שאין דרך נשים להסב....

כמה מפוסקי אשכנז פסקו כי "כל  הנשים שלנו מיקרו, (דהיינו,  נקראות) חשובות" אולם  להלכה נפסק בכל זאת שהנשים אינן חייבות להסב.

והרב יעקב אריאל, בן זמננו (נאמר לי שהוא רבה של רמת-גן), עונה לשאלה : "האם מותר לאשה לערוך את ליל הסדר אם אין גבר לכך?"  ומשיב כי נשים חייבות במצוות ליל הסדר כגברים. אין צורך לדבריו בעורך סדר. וכמובן שאין לשכוח כי עיקר מטרת הסדר היא "והגדת לבנך" ולכן כאשר אין אב, האמא תגיד לילדיה....

קיימים תחקירים מקיפים על הקשר שבין הנשים , המים והשתיה של ארבע הכוסות והם  באו לידי ביטוי  בטכסים במאות קודמות וגם באלה המתחדשים בימינו. לא  אביא עכשיו את הדוגמאות אלא אסיים בתקווה שנזכה כולנו לשאוב מן המים החיים, מי הבאר  של מרים שליוו את ישראל בנדודיהם במדבר ושנזכה לעשות את הפסח ביחד כבני חורין וכבנות חורין בשמחה ובהרחבת הדעת.

*********************

נעזרתי בכתיבה במאמרים של  הרבה דר' דליה מרקס וגם הדר' רוחמה וייס.

                              חג שמח

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

40 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת