00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של mikelda | מיכאך דדון

שיעור 10, עבודת ההווה - להצליח בבגרות 2010

 

ג.דפוסי הפעילות של התנועה הציונית בגולה ובארץ ישראל

  • דפוסי הפעולה של התנועה הציונית באירופה, בארצות אגן הים התיכון והאסלאם  (המוסדות המרכזיים, אגודות ציוניות, ספרות, עיתונות, לימוד השפה העברית, "עבודת ההווה", הקמת מסגרות להכשרה ולעליה).           

 

הפעילות הציונית בגולה, טיפוח התרבות הציונית "עבודת ההווה"  

לאחר מותו של הרצל התעורר חשש בקרב חברי התנועה הציונית לגבי המשך פעילותה או חלילה התפרקותה של התנועה הציונית, בעקבות כישלון המשא ומתן עם מדינות אירופה מצד אחד, והויכוח סביב שאלת אוגנדה מצד שני. ראשי המנהיגות היהודית התלבטו בשאלה מה צריך לעשות עכשיו, ולכן הם התחילו לפעול כדי לא לאבד את הלהט הציוני, והיוזמה שהחלה כבר.

רוב הפעילות התמקדה בטיפוח התרבות הציונית, כפי שניתן לראות ב:

העיתונות:במאה ה19- יצאו כ1,500- עיתונים יהודים, בשפות שונות ובקהילות מרוחקות זו מזו. עיתונים יהודים רבים גילו יחס אוהד לתנועה הציונית, ולקחו חלק רב גם בעיצוב דעת הקהל היהודית לתמיכה ולהשתתפות בפעילות התנועה הציונית.

דוגמאות:"המגיד" החל להופיע בשנת 1856 בגרמניה בשפה העברית. ה"מליץ" -החל להופיע בשנת 1860 באודסה בשפה העברית, והחל משנת 1885 היה לעיתון יומי. "הדובר" החל להופיע בשנת 1868 בבגדד בשפה העברית ועוד עיתון אחד -"מצרים" -החל להופיע בשנת 1905 בקהיר באותיות עבריות בשפת הלדינו.

תנועת"בני משה":הוקמה על-ידי אחד העם (הציונות הרוחנית-אחד העם (אשר גינסבורג). אחד העם הוביל זרם שהיה זרם רוחני. בציונות הרוחנית תמכה האליטה האינטלקטואלית, שהאמינה, שלפני שחושבים על הקמת המדינה ופועלים באופן פיזי להקמת מדינה, צריך לעסוק בנושא באופן רוחני. זאת אומרת: לאחד את העם ולחנך אותו מהי הציונות ומה חשיבות ארץ-ישראל, ורק לאחר שהעם היהודי מאוחד ומלוכד סביב הרעיון הזה, רק אז ניתן ליישב את ארץ-ישראל.  יש להציל את היהדות לפני הצלת היהודים.) , שביקש לשלב את טיפוח היסודות הלאומיים והתרבותיים, כמו השפה העברית, עם לימודי הקודש באמצעות הקמת מוסדות תרבות בארץ-ישראל לחינוך עברי לאומי ולהשכלה לאומית. הצעד הראשון של האגודה למימוש חזונו של אחד העם היה העברת מרכז האגודה לארץ-ישראל (1892). המרכז החדש, לשכת בני משה, הוקם ביפו. במרכז תוכניותיהם של ראשי לשכת בני משה ביפו, עמדה הקמת מוסדות חינוך ותרבות עבריים, שמטרתם לטפח את הלאומיות היהודית.

"עבודת ההווה":בקיץ 1899 הגיעו שמועות על כישלונו הדיפלומטי של הרצל, והציונים ברוסיה חששו מבריחת חברים מהתנועה ומהתנוונותה (התפרקותה, היחלשותה). בנוסף, חלק מהיהודים פנו לפתרון הלאומי שהציע הבונד (תנועה של יהודים לא ציוניים, שהאמינה באמנציפציה ובמלחמה באנטישמיות בתוך מדינות אירופה).

חלק מהפתרונות היו במסגרת  "עבודת ההווה".

מהי עבודת ההווה ?

עבודת ההווה, הכוונה היא שיש חשיבות רבה לחיזוק ושיפור מעמד היהודים והתנועות הציוניות בגולה כשלב ראשון יש לפתח מודעות לאומית, לדאוג לשיפור מתמיד בחיי היהודים בגולה. התפיסה הזו מתחשבת בעובדה שהרעיון הציוני, של לקום ולהגר במטרה להקים מדינה יהודית הוא רעיון מופשט ואינו ברור להמוני היהודים לכן הקמת מערכות חברתיות וכלכליות יסייעו בעתיד לגיבוש ועליה של יהודים לארץ ישראל. עבודת ההווה היא למעשה ההיפך מעליה והשקעת מירב המאמצים בהשגת המטרה של הקמת מדינה יהודית, אלא נסיגה זמנית כדי לחזק ולהכשיר את יהודי הגולה למטרה.

 

הפעילות הציונית החדשה ברוסיה, היו לה מספר יעדים: חינוך לאומי, סיוע כלכלי ופעילות תרבותית. ראשי התנועה הושפעו מאחד  העם, והקימו מס' מסגרות:

א. "החדר המתוקן הציוני":לימודים בבתי-ספר ובחדרים, שעברו מודרניזציה של לימודי הקודש, ובנוסף להם נלמדו ההיסטוריה היהודית והתנ"ך.

ב. "כיבוש הקהילה"-גוף שסייע כלכלית וחברתית לקהילות היהודיות: פעילי התנועה יזמו בעיירות ובערים קופות לעזרה הדדית לתמיכה בבעלי מלאכה ובסוחרים, ומגביות (תרומות) למשפחות וליחידים שנזקקו לסעד ולסיוע משפטי. הוקמו גם מפעלים שקלטו מובטלים, ובנוסף הוקמו מועדוני תרבות וספרות בנושאים לאומיים.

החייאת השפה העברית באמצעות עיתונים וספרים:החייאת השפה העברית סימלה בעיני הציונים במזרח-אירופה את רעיון התחייה הלאומית היהודית.  משכילים, בעיקר במזרח אירופה, ראו בטיפוח הלשון, הספרות והעיתונות העברית שיבה אל התפיסה הלאומית של היהדות ומחסום בפני ההתבוללות והשילוב עם החברה הנוצרית. את מיקומה וחשיבותה של החייאת השפה העברית הבליטו אנשי העלייה הראשונה תוך ניסיונם להחדירה לחיי היום-יום, לעיתונות ולבתי-הספר.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל m i k e l d a 1 אלא אם צויין אחרת