66
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

על החיים ומה שביניהם. סקירות מרתקות על ספרים

ספרים רבותיי עולם שלם ועשיר של מילים

אדם לאדם ראי/מרקו יקובוני

אדם לאדם ראי/מרקו יקובוני

 

הוצאת דביר
מאנגלית: יוליה אלעד-שטרנגר
צילום העטיפה: אימג'בנק
עיצוב העטיפה: אמרי זרטל
284 עמודים כולל נספחים
2009

מגב הכריכה:
עד לאחרונה לא הבינו המדענים מהו המנגנון המאפשר זאת בתוך מוחנו. פריצת הדרך הגדולה התרחשה בעשור האחרון והיא מתוארת בספרו המלהיב של מרקו יקובוני, מדען מוביל בתחום מחקר המוח. אדם לאדם ראי מתאר איך נוירוני הראי - "התאים החכמים" במוחנו - משפיעים על כל היבטיה של ההתנהגות החברתית שלנו, מהחיקוי ועד לשיפוט המוסרי, מיכולת הלמידה ועד להתמכרות, ומהזיקות הפוליטיות ועד להרגלינו הצרכניים.

הספר 'אדם לאדם ראי' הינו ספר עיון מלהיב ומקיף בתחומו המתאר בפירוט את תפקידם של נוירוני הראי אשר נמצאים במוחנו.מדובר בקבוצות תאי עצב באתרים אחדים במוחנו, המשקפים את אשר מתרחש לנגד עינינו.
"נוירוני הראי מצויים במספר אזורים במוח האדם. איך יכול נוירון-ראי אחד להיות כה מתוחכם? יש להם את היכולת לנתח התרחשויות, וליישם אחר כך ניתוח זה למקרים נוספים. דוגמה: על פי הצורה בה אדם לוקח כוס מהשולחן, נוירונים אלה כבר מצוידים ביכולת להבחין האם האדם שלקח את הכוס מתכוון לשתות ממנה או לפנות אותה מהשולחן."



בני האדם בכל העולם עוסקים כל העת ב'קריאת' האנשים סביבם. על ידי הבחנות, חיקויים, ושיקוף. התנהגות המבוססת על חיקוי אצל בני נוער למשל, כאשר הם צופים ומשחקים במשחקים אלימים עלולה להיות בעייתית מאוד ולגרום לאלימות קשה ומציאותית.

בספר מתוארים ניסויים רבים ותצפיות שנערכו על קופים ובני אדם, וכן תיאוריות שונות לגבי תפיסתם של המדענים על נוירוני הראי אשר אחראים לתחושות רבות, ביניהם חיקוי והרגשה של פעילות כמו במקרה של צפיה בשידורי ספורט בטלוויזיה.

מדעני המוח אשר עוסקים בלמידה וחקירה של תחום נוירוני הראי אשר אחראים בין היתר לאמפתיה כלפי אחרים, לחיקוי ולמידה. אנחנו בני האדם יכולים להרגיש אדם אחר ואת כאבו וזה בעצם מייחד אותנו מכל בעלי החיים.
לחיקוי בין בני האדם תפקיד חשוב, הורים צריכים לזכור זאת, כאשר הם מבקשים מילדיהם לעשות דבר מה, שיגבו את המילים שלהם במעשים כי הילדים מחקים את מעשיהם ופחות מתרשמים מדבריהם. אנשים אוהבים גם להיות בקרבת אדם המאמץ את שפת גופם ומתנהג כמותם.

הרעיון המרכזי בספר הוא תפקידם הבלעדי של נוירוני הראי, והרגשות שהם מעוררים באדם על ידי צפיה באדם אחר. רבים מהממצאים לגבי המחקרים שנערכו על קופים, העלו את המסקנות שנוירוני הראי אצל הקופים שולטים בפעולות בסיסיות, שהן חלק מהתנועות שהקופים עושים, כמו לפיתה,נגיסה, והבעות פנים. לסיכום ניתן לראות שתאי הראי מחקים במוחם של הקופים את הפעולות של האחרים בניסוי.

בהתחלה היה לי קשה להתחבר לספר בגלל הנושא המורכב שהוא דן בו, אולם אחר כך הנושאים המרתקים ההסברים ויכולתם המופלאה של נוירוני הראי אשר נמצאים במוחו של כל אדם ריתקו אותי מאוד.
כמו ההסברים הרבים בדבר החיקוי האוטומטי שאנו עורכים במפגשינו עם בני האדם ובתקשורת שלנו איתם. שילוב זרועות, מבט ישיר בעיניים,להתחיל משפט חדש כל פעם בתור,ממש כמו ריקוד מתואם אנחנו מנווטים את התקשורת בינינו וכל זה מתאפשר הודות לנוירוני הראי אשר נחוצים מאוד ואי אפשר בלעדיהם.

"נוירוני הראי מסייעים לנו לזהות את פעולותיהם של אנשים אחרים, לחקות אותם ולהבין את כוונותיהם ואת רגשותיהם." (עמ' 117).
שאלה חשובה עולה מצד מדעני המוח לגבי ההבחנה שעושים נוירוני המוח לגבי העצמיות שלנו. לדוגמא כשאדם מסוים לוקח לידו ספל קפה, וגם האדם השני בו זמנית מחזיק בידו ספל קפה אז כיצד מבחין המוח בין הפעולה העצמית של אותו אדם לבין הפעולה של האדם השני? מחבר הספר נכנס להשערות ולמחקרים בתחומי קליפת המוח הדופנית, ואזורים שונים במוח כדי להסביר את הטענה.
ישנה סברה שכאשר ישנו ליקוי בנוירוני הראי במוח יכול להתפתח אוטיזם ותפקוד לקוי של מנגנון נוירוני הראי גורם לליקוי כמו אוטיזם בילדים. גם כאן נערכו מחקרים רבים על מנת להסביר את הטענה.
גם בפרסומות ישנה חשיבות לנוירוני הראי והשפעה ניכרת בשיקוף.

לסיכום ספר עיון מלמד ומחכים בנושא חשוב, שעדיין נחקר ונלמד על ידי מדעני מוח, ועל ידי תצפיות ומחקרים. נושא מורכב שרבות בו ההשערות והלמידה התהיה והניסוי בו נמשכים כל הזמן.

מרקו יקובוני הוא נוירולוג ומדען מוח, העובד בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, שם הוא עומד בראש המעבדה לגירוי מגנטי טרנס–גולגולתי במרכז למיפוי המוח.

הספר התקבל לסקירה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שוגי21 אלא אם צויין אחרת