00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

"יהודים החוצה", המחנה בפלאשוב ומשפחתי מקראקוב

                                               דודתי ודודי ביום חתונתם בקראקוב (1929) 

"לפי הדיווחים, על האנדרטה הסמוכה לעיר קראקוב רוססו בין השאר בצבע אדום המילים "יהודים החוצה" בגרמנית ו"היטלר טוב" באנגלית. עוד רוססו צלבי קרס וכתובות נגד ישראל. הכתובות התגלו יום לפני צעדת זיכרון שאמורה להיערך במלאות 67 שנה לחיסול הגטו של קראקוב".

האנדרטה הנזכרת למעלה נמצאת במחנה הריכוז פלאשוב ששמו נזכר בביתנו לדיראון עולם, פעמים רבות במהלך חיי. חלק ממשפחתי המורחבת שהה בו והזכרונות האיומים משם עברו מפה לאוזן מעדויות של האסירים שהועלו על הכתב וסופרו בע"פ. 

אבי, עליו השלום, נולד בקראקוב שבפולין. הוא עלה לארץ בשנת 1933. משפחתו הקרובה, ביניהם אביו ( סבא  שלי) , אחותו, גיסו ואחייניותיו (דודתי ובעלה ושני בנותיהם), אשתו השניה של סבא רבה - כולם נכחדו בשואה. שני אחיו שנותרו בפולין עברו את איימי השואה ואחד הדודים העלה על הכתב את זיכרונותיו. מעת לעת אני מעיינת בהם אבל אודה שעד עתה לא מצאתי עוז בנפשי לקרוא הכל ועל פי הסדר הכרונולוגי. תמיד אני מפסיקה באמצע, אחוזת חלחלה ומהרהרת: הכיצד קרה הדבר? איך יכלו לחיות ולשרוד את האימה הזו? איך המשיכו בחיים לאחר ששרדו? ועוד כהנה וכהנה שאלות ומחשבות.

                                        

                          

                      שני דודיי כנערים בקראקוב על פי צילום משנת 1932

לאחר שקראתי הידיעה ב-YNET פתחתי שוב את חוברת הזכרונות של הדוד. הוא מזכיר את המחנה הידוע לשמצה. בתאריך 13 למרץ 1943, ביום בו חוסל הגטו בעיר קראקוב, הועברו היהודים משם לפלאשוב שהיה אז עדיין מחנה עבודה. המחנה היה  ממוקם מן הצד הימיני של דרך המלך שהובילה מזרחה מן העיר. בצד השמאלי שכן מחנה גולג 1 ( JULAG 1) שבו היו דודיי וסבי. היהודים כינו את המחנה בשם "ירוזולימסקה" ( "ירושליימה" - כמדומני הפירוש בפולנית) ע"ש הרחוב שהוביל למחנה ולבית הקברות היהודי שבמקום. ממחנה גולג 1 אפשר היה לראות באותו היום את השיירה של היהודים הצועדים מן הגטו אל עבר היעד הטראגי שלהם. על חיסול הגיטו ניתן לקרוא בספר "רשימת שינדלר".

דודי מזכיר את מפקד הגיטו שהיה ידוע באכזריותו הדומה לזו של מנגלה באושוויץ. שני המפקדים האלה היו ידועים בכינויים 'מלאך המוות' ו/או  'השוחט'.

כתובות הנאצה על האנדרטה הסמוכה לקראקוב, הזכירו לי את הגירוש מן הגיטו ואת הפירסום ב-25 לנובמבר ,1940, לפיו מושל איזור קראקוב "מצהיר בזאת כי ההוראות בדבר הגירוש של  היהודים מקראקוב לא בוצעו בהקפדה, כנדרש... ראינו, יותר מפעם אחת, זרם של יהודים החוזרים לעיר. במטרה לנקות את העיר מן יהודיה ולהשאיר בה רק את בעלי המקצועות הנדרשים, אני מפרסם בזאת את ההוראות הבאות שיש להוציאן אל הפועל מיד:....."

וכאן מפורטות ההוראות לפיהן אסרו על היהודים  לחזור לעיר. אלה שהורשו להשאר בה חייבים היו לשאת היתר מיוחד ולהציגו לכשידרשו לכך. אלה שסולקו מן העיר רשאים היו לקחת עמם 25 ק"ג של ציוד אישי. כל רכושם הנותר, הועבר  לרשות השלטונות הגרמניים . ומי שלא קיים את ההוראות כלשונם צפוי היה לעונש חמור.

למקרא הטוקבקים שנרשמו בתגובה לכתבה ב-YNET, אני מודה שלכמה מהם אני מתחברת בלב שלם.

בפולין של השנים 1940-1944 פירסמו בראש חוצות : "יהודים החוצה!" 

אני תוהה: האם היהודים שחזרו לפולין  ומהם שהעבירו  בשנים האחרונות לפולין את עסקיהם, זקוקים לתזכורת הזו גם היום?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

26 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת