00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הפלנטה הפוליטית

ההשפעות הפוליטיות של אפקט ליטל מעתוק

על אפקט "ליטל מעתוק" כולכם שמעתם, ואם לא, אז הרשו לי להציג אותו בפניכם.

מדובר בהצגת פניה של החברה הישראלית דרך דמותם הבדיונית מהתוכנית ארץ נהדרת של התלמידה ליטל מעתוק, ושאר חברותיה הצמודות. הדמויות, הם הצגה של ההדרדרות של החברה הישראלית בעשורים האחרונים.

איני רוצה להרחיב יותר מדי על מאפייניו של אותו אפקט (שאני בטוח כי אם הוא לא כבר נחקר, אזי בוודאי שהוא ייחקר בעתיד הקרוב). אבל לפני שאתפנה לעסוק בהשפעות הפוליטיות הנה כמה קוים כלליים לאותו אפקט:

  1. בריונות - הבריונות תופסת יותר ויותר מקום מרכזי בחברה הישראלית, בלי שנעשה ניסיון לבלום את עלייתו של כוח זה ע"י כוחות חיובייים מנוגדים לו.
  2. שפה דלה ונמוכה - השפה הדלה והנמוכה הופכת ממשהו שאנשים היו מתביישים בו, למשהו שאנשים מנסים לחקות אותו.
  3. התחלפות הערכים ע"י האליטה האקדמית-שלטונית בארץ, אשר במקום להלחם עבור החינוך בארץ, מעדיפה לעודד חומרנות ורדידות מחשבתית בשם אידיאולוגית ההפרטה.

וכך, ע"י זה שהבאתי את המאפיינים הכללים לקדמת הבמה, מחויב אני לומר כמה מלים על מאפיינים אלה בטרם אתפנה לומר את דברי על ההשפעה הפוליטית שלהם. שני המאפיינים הראשונים היו קיימים מאז ומתמיד בכל חברה ראשונית, והם כשלעצמם אינם מהווים איום על דרך החיים של אזרחי מדינת ישראל. רק משהתחלפו הערכים באליטה האקדמית והשלטונית בישראל (שאפשר לתארך שינוי זה לשנת 1977 ועליית הליכוד לשלטון), אז התאפשר האיום הפוטנציאלי הקיים בשני המאפיינים הראשונים. צריך לומר את האמת - ההפרטה אינה רק הפרטה של שירות זה או אחר שהמדינה בעבר הייתה מספקת לאזרחיה, אלא מדובר בהפרטה מהערכים אשר לאורם ולשמם נוסדה מדינת ישראל. העובדה היא, כי מאז שהחלה מדינת ישראל להתערטל מערכיה ההיסטוריים לבניית חברה צודקת עבור יהודים מכל העולם בארץ ישראל, וכן מלבנות שוויון אזרחי המאפשר השתלבות מלאה יותר של המיעוט הערבי; ישראל במקביל, וכתוצאה מכך הפכה למדינה יותר חומרנית, יותר רדודה, ויותר בריונית; או בקיצור: יותר "אמריקה".

כמובן שאמריקה בעצמה אינה מגיעה לשיאים שישראל הגיעה אליהם בבריונות, ברדידות, ובחומרנות (וזאת אע"פ הביקורת שהופנתה כלפיה בעשורים האחרונים) כי בכל זאת, אמריקה, היא גדולה ומבוזרת; וזה, כנראה שורש ההבדל ביננו לבין אמריקה. בעוד שבאמריקה יש מקום לכל אחד מהכיוונים להתקיים, בישראל הקטנה אין, וזה מה שמאיים על עתידה של ישראל, באותה מידה ואולי אפילו יותר מהפצצה האירנית.

מהסיבות הנראות לעיל אם כן, הרי שיותר מהצורך לפתור את בעיית האיום הדמוגרפי על ישראל, את בעיית אי השוויון שבין מזרחים לאשכנזים במדינה, ואת בעיית שיטת השלטון הלא-יציבה שלנו. הרי שהצורך העליון שלנו צריך להיות, דווקא עכשיו, ודווקא במציאות שבה אנחנו חיים, להביא שלום בינינו לבין שכינינו כמה שיותר מהר. כי אם לא, אז אנחנו זורעים את זרעי הפשיזם שיביאו לחורבן הבית השלישי.

ואיך בדיוק אני קושר בין בריונים בבית הספר, פשיזם עתידי בישראל, וחורבן הבית? פשוט מאוד, כאשר היסודות הליברלים במדינה הולכים ונחלשים אזי הבריונות הולכת וגוברת. וכאשר הימין הליברלי המאמין כי קיומו שלו מובטח לו באמצעות הבטחת קיומו של האחר ניגף בפני הימין הלאומני נוצר הפתח לעליית הימין הלאומני דתי שסיסמתו היא כי "אם כל תלמיד ישנן בכל יום את עשרת הדיברות מכיתה א' ועד י"ב, יצדיע לדגל בכל בוקר, ויזכור תמיד כי כל העולם נגדנו אזי כל צרותינו הפנימיות יעלמו כלא היו" והתוצאה מכך היא כמובן = פשיזם. וכל זה בעוד שהשמאל הליברלי הולך ומתרחק מהערך של "מדינה יהודית דמוקרטית" לעבר ראיית מדינת ישראל כ"מדינה מיליטריסטית וקפיטליסטית עושקת". מה שכמובן מביא להחלשות נוספת של הדמוקרטיה בישראל, ושבלעדיה, ספק רב אם ארצות הברית במאה ה-21 תהיה מוכנה להמשיך לתמוך בנו בגלגולנו הדיקטטורי, כשם שהיא תמכה במדינות דיקטטוריות אחרות במהלך המאה ה-20. (וכדוגמא אני יכול רק להפנות אותכם למקרה מנואל סלאיה בהונדורס).

את זה, רק אידיאולוגיית ההפרטה יכלה לאפשר,ואת זה צריך לעצור בהקדם האפשרי.

לכן, מי שרוצה להמשיך לראות במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, חייב להבין, כי ללא העלאת החינוך והחברה לראש סדר היום הלאומי (וכן גם התקציבי), אין לישראל שום דרך להישאר יהודית ודמוקרטית כי היא לא תוכל להישאר דמוקרטית אם הבריונים יחזיקו בשלטון, והיא גם לא תוכל להיות יהודית, מכיוון שדרך ארץ קדמה לתורה (שזה ערך כשלעצמו ולא סתם משפט יפה), ואהבת לרעך כמוך זה כל התורה על רגל אחת.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל oren1neu1dag אלא אם צויין אחרת