55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

קמצנות כאופי

בעידן התקינות הפוליטית כל עקרת בית היא מנהלת משק בית, כל ספר הוא מעצב שער או hair designer וכל מורה הוא עובד הוראה. בעידן כזה גם הקמצן הוא חסכן, אך האם כל הקמצנים הם אכן חסכנים? ממה נובעת קמצנות? מה גורם לאדם לנהוג בקמצנות? האם קמצנות היא השם הלא־תקין־פוליטית לחסכנות? ברשומה זו אנסה לענות על שאלות אלו ועוד.

קמצנות היא מחלה, ואינני בטוח שיש לה תרופה. כמו בכל מחלה גם למחלת הקמצנות יש שלבים או נכון יותר - דְּרָגות - מרמת קמצנות נמוכה עד רמה גבוהה ביותר. האדם הממוצע נמצא איפשהו באמצע בסולם דרגות הקמצנות, ואולם יש שלקו במחלה זו והם נמצאים בשלבים מתקדמים של המחלה, עליהם אני רוצה לדבר.

לפני שארחיב את הדיבור על החולים קשה במחלת הקמצנות, אפרט את סולם הדרגות, שנראה בערך כך:

 1. קמצנות אפסית:                                                       
 נטייה קלה ביותר לאגור כסף ולא להשתמש בו, על סף הפזרנות.                                                                                              
 מיעוט מהציבור נמצא בדרגה זו

2. קמצנות קלה:       
רצון לשמור כסף לעתיד לבוא      

 3. קמצנות שפויה:

ניסיון לאזן בצורה חכמה בין פיזור כסף לחסכנות במטרה לשמור כמה שיותר. רוב הציבור נמצא ברמה זו.                                     

4. קמצנות גבוהה
שמירה על כל אגורה שיוצאת במטרה לשמור כמה שיותר.  

 5. קמצנות חולנית   
בדרגה זו האדם לא נהנה מהחיים ומשועבד לכסף, עלול להשתגע אם יאבד כסף קטן.

במה דברים אמורים?  

קמצנות לשמהּ איננה קשורה לכסף כלל ועיקר, היא קשורה לאופי האדם ומייצגת את המסכנות שלו ובו. אנשים קמצנים הם רעים ברובם ומתוך רוע לבם נובעת קמצנותם. אלו הם האנשים שיריבו אתך עד חָרמה על חצי שקל; אלו הם האנשים שיתחמקו מתשלומים בתואנות שונות ("הארנק לא אצלי", "שכחתי את הארנק בבית", "אין עליי כסף קטן" ועוד), ובלבד לא לשלם, לשמור לעצמם עוד שקל.

אין דבר גרוע יותר מקמצנות. קמצנות נובעת לרוב מֵרוע לב וגורמת רוע, שנאה, איבה ויחסים לא תקינים. קמצנות היא אופי ולא כסף שחסר. רמות 4 ו־5 של הקמצנות (קמצנות גבוהה וקמצנות חולנית) הן המסוכנות ביותר. אנשים שנמצאים בדרגות קמצנות אלו מתקשים לנהל אורח חיים תקין, חיים סביב הכסף ושמירה עליו וכל עולמם נסב סביבו. ברמות אלו הקמצנות מושרשת באופי ואינה קשורה כלל לכסף. רוצה לומר, אדם יכול להיות עשיר כקורח ועדיין לחיות כעלוב נפש בגלל קמצנותו, ולחֲלופין אדם אחר הפרוטה אינה מצויה בכיסו ואף על פי כן מוציא כסף בתבונה כשצריך. זה, אגב, ההבדל בין "עני בנשמה" ל"עני" פשוטו כמשמעו. ה"עניים בנשמה" הם החולים המסוכנים ביותר, הם עלולים להתאבל על חמישה שקלים שהוציאו לשווא, למשל.
למקרה שתהיתם, אני שייך לקבוצה שנמצאת בדרגה 2 - קמצנות קלה.

האדם הממוצע, השפוי, יודע לאזן בין חסכנות לפזרנות. הוא משכיל להבחין בין המצבים הדורשים הידוק חגורה למצבים שמאפשרים שחרור־מה של היד מהכיס. הוא משתדל לנתב בין טיפות הפזרנות והחסכנות, ואם מועד פה ושם אינו מתאבל על כך ימים שלמים. האדם שנמצא בדרגה 1 (קמצנות נמוכה) מייצג את ההיפוך הוחלט מאדם בדרגה 5 (קמצנות חולנית), הכסף ממש לא מעניין אותו והוא עלול לפזרו באופן חופשי ומסוכן.

האדם הקמצן חולנית, לעומתם, יעדיף למות ובלבד שדבר לא יקרה לכספו. הקמצן החולה מתייחס לממונו ולרכושו כאל בן נוסף, יקר יותר ממשפחתו האמתית, בודק כל יום וכל רגע את מצב ממונו ורכושו, ואם חסר משהו הוא מסוגל להזיק לעצמו. הבעיה היא שבמחלתו הוא מזיק קודם כול לקרוביו ולסביבתו.בנוסף, מי שקמצן משלם ביוקר בעד קמצנותו, שהרי כיוון שמתקמצן בחייו נאלץ לחיות כדל ועני ואיכות חייו נפגמת ביותר.

ובכן, קמצנות בדרגות 3-2 היא חסכנות (בדרגה 1 היא על סף הפזרנות), ובדרגות 5-4 היא קמצנות לשמה, קמצנות מֵאופי, ובדרגת קמצנות גבוהה היא אף נובעת ממחלה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת