22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המסע לעמק החלומות

ההזמנות שלי


ימים אדמים, אהבה בתקופת המנדט

 
אני אוהבת ספרים
תולעת זו מילה קטנה
וכיף וכל רגע שיש לי אני קוראת
בנסיעה בהמתנה בלילה במיטה
וגם האיש שלי
האיש שלי קורא באנגלית ואני גאה בו
גם באהבתו לספרים וגם בקריאה
 
כשיצאו הספרים של הארי פוטר
כל פעם שיצא ספר חדש באנגלית
הייתי קונה לו
הייתי משלמת מראש איזה חודשיים עד שהספר היה מגיע
לחנויות בארץ
ויש לנו את כל הסידרה גם באנגלית וגם בעברית
ולאחיין שלי גם קניתי את כל הארי פוטר בעברית
 
אני כן אוהבת את רם אורן
כשאין לי זמן להכנס לעומקו של ספר רציני
קוראת ספר של רם אורן
שעתיים בולעים את הספר שלו
 
אך יש ספר שאני מאוד ממליצה
גם למי שלא אוהב את רם אורן
הספר נקרא "ימים אדומים"
 
פשוט סיפור הסטורי שלנו, של עמנו, של המאבק
בתקופת הבריטים, והוא כתוב מדהים
לקרוא להנות וללמוד הרבה מהספר
 
ימים אדומים כריכה אחורית

זהו סיפור אמיתי על שתי אהבות גדולות שנולדו ונרקמו בימים רוויי דם ודמעות - שתי אהבות שנקשרו זו בזו בקשר גורלי מרתק: אהבת שושנה, בתו של המנהיג הציוני הידוע דב בר בורוכוב, לקצין הבולשת הבריטי תומאס וילקין, ואהבתה של רוני בורשטיין לאברהם ("יאיר") שטרן, מנהיג מחתרת לח"י.

זהו סיפור על שני גברים שרדפו זה את זה חדורי שנאה, ועל שתי נשים שנאלצו לשלם מחיר יקר על אהבתן. זהו סיפור מטלטל, נדיר ונוגע ללב המתרחש על רקע תקופה שהייתה ולא תשוב עוד לעולם. זהו סיפור על אנשים מיוחדים במינם, על אהבות שאינן עוד בנמצא. זהו סיפור שרבים מפרטיו, פרי מחקר בן שלוש שנים בישראל ובבריטניה, רואים אור לראשונה בספר זה. זהו ספרו ה-18 של רם אורן, שספריו הפכו לרבי מכר ותורגמו לשפות שונות.

זהו סיפור אמיתי על שתי אהבות גדולות שנולדו ונרקמו בימים רוויי דם ודמעות - שתי אהבות שנקשרו זו בזו בקשר גורלי מרתק: אהבת שושנה, בתו של המנהיג הציוני הידוע דב בר בורוכוב, לקצין הבולשת הבריטי תומאס וילקין, ואהבתה שך רוני בורשטיין לאברהם ("יאיר") שטרן, מנהיג מחתרת לח"י. זהו סיפור על שני גברים שרדפו זה את זה חדורי שנאה, ועל שתי נשים שנאלצו לשלם מחיר יקר על אהבתן. זהו סיפור מטלטל, נדיר ונוגע ללב המתרחש על רקע תקופה שהייתה ולא תשוב עוד לעולם. זהו סיפור על אנשים מיוחדים במינם, על אהבות שאינן עוד בנמצא. זהו סיפור שרבים מפרטיו, פרי מחקר בן שלוש שנים בישראל ובבריטניה, רואים אור לראשונה בספר זה.
 
סיפור אמיתי, סיפור ההסטוריה שלנו, לצערנו תמיד ההסטוריה שלנו הייתה רווית דם ומלחמות, מאבקים, המאבק עם הבריטים, הגרוש שלהם מהארץ, והקמת המדינה שלנו
הספר מתאר את המנדט הבריטי בארץ, את המלחמות, את המאבקים בין הבריטים ליהודים שהיו אז בארץ, מדבר על יאיר שטרן האיש והאגדה, איך לבסוף הבריטים עזבו את הארץ, על השואה, ועל הרצון וההחלטה להקים את מדינת ישראל, לא להיות יותר כצאן שהולך לטבח, שיהיה לנו מדינה, מדינה ליהודים שבו נחיה ונשמור על עצמנו.
 
בבאר-שבע, יש בית קברות גדול לחיילים הבריטיים
 
ולידיעה, אולי קוריוז
בבית העלמין קבור חייל בשם הארי פוטר
לא, לא אותו ארי פוטר מהספרים
אבל חייל בריטי בן 19 שנהרג במלחמה
 
 
וקצת על יאיר שטרן (מויקיפידה)
 

קיומו של יום זיכרון לחללי מערכות ישראל לא היה מובן מאליו, עם

קום המדינה. רק בשנת 1951 התקיים יום זיכרון נפרד מיום העצמאות. בין השינויים שהוכנסו בתוכנו של יום זה הוא, שהחל משנת 1980 מציינים במדינת ישראל את "יום הזיכרון גבורה ללוחמי צבא הגנה לישראל שנתנו נפשם על קיומה של מדינת ישראל וללוחמי מערכות ישראל שנפלו למען תקומת ישראל".לפניכם סיפורו של אחד מלוחמי המחתרת המפורסמים, שנפל בימי טרום המדינה – אברהם "יאיר" שטרן. חלק מהתמונות צולמו באזכרה השנתית לזכרו, שהתקיימה באמצע חודש פברואר.

 

 

חיים קצרים עם סוף טראגי

יום חמישי, כה שבט תש"ב, שעה 9:30:  שלוש יריות מחרידות את השקט ברחוב מזרחי ב' אשר בשכונת פלורנטין בדרום תל-אביב. היריות נורו בעורפו ובחזהו של מנהיג מחתרת לח"יהכבול לאחר שנתגלה ונתפס על ידי הבולשת הבריטית, שערכה אחריו מצוד חסר תקדים במשך חודשים ארוכים.

רק 34 שנים לפני כן, ב- י"ח טבת תרס"ח (23 דצמבר 1907), נולד אברהם בעיירת הגבול סובאלק, פולין, לאביו, מרדכי, רופא שיניים ולאמו לאה, מילדת. אברהם תלמיד מצטיין בגימנסיה העברית שבעיירה. תחומי התעניינותו העיקריים הם שפות, ספרות והיסטוריה – הרבה מעבר לתכנית הלימודים. במקביל הוא משמש גם כראש תנועת הצופים בעיירה.

בגיל 17 מצליח אברהם לשכנע את הוריו לשלחו לארץ ישראל. לכאן הוא מגיע באנייה לנמל יפו ומיד עולה לירושלים ושם משלים את לימודיו התיכוניים בגימנסיה העברית של ירושלים. בהצטיינות, כמובן.

מיד עם סיום לימודיו בגימנסיה הוא עובר לאוניברסיטה העברית שעל הר הצופים ולומד במחלקת מדעי הרוח. יאיר הוא הטוב שבתלמידי השפות והספרות הקלסיות, יון ורומי. במקביל שולח יאיר את ידו בשירה עברית ספוגת אהבת מולדת יוקדת ורוויה בלשון תנכית ומהמקורות היהודיים.

 

הֲרֵי אַתּ מְקוּדֶּשֶת לִי, מוֹלֶדֶת,

כְּדַת משֶה וְיִשְרָאֵל.

שִפְחָהׂשַחָה, כּורַעַת וְאובֶדֶת,

אֲנִי לָך בַּעַל וְגואֵל.

 

 

 

וְלִקרָאתֵך, מַלְכָּה, לִבִּי חָרֵד עֵת

תִפאַרתֵּך פִּי יְמַלֵּל.

הֲרֵי אַתּ מְקוּדֶּשֶת לִי, מוֹלֶדֶת,

כְּדַת משֶה וְיִשְרָאֵל!

 

 

 

שום דבר בהתנהגותו באוניברסיטה לא יכול היה לנבא את עתידו הסוער. נקודת המפנה בדעותיו הייתה פרעות תרפ"ט(1929) של הערבים ביהודים בירושלים ובכל רחבי הארץ והתנהגותם של הבריטים – שליטי הארץ באותם ימים במסגרת המנדט הבריטי.

 

אברהם שטרן סיים את לימודיו באוניברסיטה בהצטיינות יתרה ונשלח ללימודי המשך באיטליה על חשבון האוניברסיטה – מהלך חריג בהחלט מצד המוסד כאות הערכה למדען הצעיר והמבטיח. י. ל. מגנס, נשיא ורקטור האוניברסיטה העברית בירושלים, שהיה מראשי "ברית שלום" ורחוק בדעותיו מיאיר כרחוק מזרח ממערב, אמר עליו כי הוא היה "אנימה קאנדה" - נפש מאירה, טהורה.

בשנת תרצ"ג (1933) מחליט אברהם שטרן להפסיק את לימודיו, למגינת ליבם של ראשי האוניברסיטה, ולהקדיש את כולו למלחמת חרות ישראל. אברהם מצטרף לאצ"ל ושם גם מקבל את שמו המחתרתי – "יאיר" בעקבות שמו של לוחם מצדה האגדי אלעזר בן יאיר. בעקבות פרשת ראשון עולי הגרדום, שלמה בן-יוסף, מבין יאיר כי האויב העיקרי הוא השלטון הבריטי. בנושא זה מקיים יאיר ויכוח נוקב עם הנהגת בית"ר והאצ"ל וז'בוטינסקיבראשם ובהמשך מתפלג מהאצ"ל עקב תפיסתו הבלתי מתפשרת שיש להילחם בבריטים עד להשגת עצמאות לעם היהודי בארץ-ישראל.

הימים ימי מלחמת העולם השנייה והיישוב היהודי מתלבט בין מאבקו בשלטון הבריטי אשר מיצר את צעדי היישוב היהודי הקטן ותומך במאמצי הערבים לבין הצורך להתגייס למלחמה בנאצים במסגרת הצבא הבריטי.

יאיר גרס כי "הנאצים הם הצורר אבל בריטניה היא האויב" ובכך קבע את עמדת המחתרת החדשה שהקים – מלחמה ללא תנאי בשלטון הבריטי עד להשגת עצמאות. פרוץ מלחמת העולם השנייה בספטמבר 1939 קוטע את ניסיונותיו של יאיר להביא מפולין ארבעים אלף צעירים חברי בית"ר לכיבוש ארץ ישראל מיד הבריטים. יאיר נשאר בארץ עם קומץ תומכים ויחד איתם הוא מקים את המחתרת הקטנה "לוחמי חרות ישראל" – לח"י. הבריטים מכריזים פרס גבוה על ראשו של יאיר והוא נרדף על ידם וגם על ידי חסידי ההבלגה.

 

לאט לאט נסגרת עליו חגורת המצור עד הסוף הטרגי בדירתם של משה וטובה סבוראי ברחוב מזרחי ב'.

כחמישה חודשים לאחר הירצחו נולד בנו בכורו. אשתו של יאיר, רוני, קראה לבן על שם הכינוי המחתרתי של בעלה שנרצח. לימים יהיה יאיר שטרן הבן, עיתונאי ומנהל הטלוויזיה הישראלית והיום הוא יו"ר העמותה להנצחת מורשת לח"י וחלליה

כרזת "מבוקש" של הבולשת הבריטית

 

 

 

 

הבן, יאיר שטרן, אומר קדיש על קבר אביו

 

השנה מלאו 67 שנים לרצח. יאיר קבור בבית הקברות נחלת-יצחק בגבול תל-אביב וגבעתיים בחלקת הקברים של אנשי המחתרת. כ- 300 אנשים השתתפו בטקס האזכרה. רבים מהם בני נוער.

מצבת קברו של יאיר

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים

וסביבנו אימה וצלמות.

כולנו גויסנו לכל החיים,

מִשּוּרָה מְשַחְרֵר רַק הַמָּוֶת.

 

 

 

 

בימים אדומים של פרעות ודמים,

בלילות השחורים של יאוש,

בערים, בכפרים את דגלנו נרים,

ועליו, הגנה וכיבוש.

 

(המנון הלח"י: כתב והלחין אברהם "יאיר" שטרן) 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

5 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
ההזמנות שלי

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הלב מזהב אלא אם צויין אחרת