55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

מה עובר במוחו של אנס?

07/03/2010

מקרי האונס הרבים והמחרידים שאנו שומעים עליהם חדשים לבקרים מטרידים את שלוותי ולא נותנים לי מנוח. המוח ממאן לקלוט כיצד אדם מסוגל לאנוס, איזו הנאה מפיק מכך, אם בכלל נהנה מכך? שהרי מין הוא דבר יפה, אינטימי, שנעשה בחדרי־חדרים, ואם נעשה מאהבה אז הוא יפה שבעתיים. אך אם המין בא בכפייה - אונס, מעשה מגונה, מעשה סדום - איזו הנאה מפיק מכך האנס? כך התחלתי לחשוב מה עובר בראשו של אנס, מה גורם לו לאנוס ובעקבות זה גם לרצוח, והאם הוא מודע לשיגעונו. הנה מסקנותיי:

ראשית, ההגדרה: רבים טועים לחשוב שבין אונס למין יש זיקה ברורה. חברים, המרחק בין אונס למין רחוק כרחוק מזרח ומערב! אונס אינו קשור למין כלל ועיקר. אני חוזר: אונס אינו קשור למין כלל ועיקר!  במילים אחרות, אדם המבצע אונס אינו נהנה מהמין - אם אפשר לקרוא לזה מין - שבמעשהו, ואינו עושה זאת לשם סיפוק יצריו המיניים, האנס מפיק עונג מדברים אחרים, חולניים ומטורפים. כך אפשר להסביר מקרי אונס מזוויעים של ילדות קטנות ואפילו תינוקות (מעורר חלחלה, בחילה וצמרמורת) ואונס של קשישות. ברור שמי שאונס קשיש/ה או ילד/ה/תינוק/ת אינו עושה זאת בגלל גירוי מיני, והוא אינו נהנה מהמין - שוב, אם אפשר לקרוא לזה מין - שעושה. אונס, כמו כל מעשה אלימות אחר, קשור קשר הדוק בהשפלה ובתחושת שליטה על החלש. האונֵס לוקה במחלת שליטה חמורה שגורמת לו הנאה מהשפלת האחר, ואיך יפיק הנאה מושלמת־מבחינתו מהשפלת האחר? באמצעות אונס. באותה מידה יכול להשפיל באלימות מילולית, נפשית או פיזית, אך בחר באלימות מינית מפני שהיא המשפילה ביותר.

חבורת הנערים שאנסו זה אחר זה את הנערה במשך כשלוש שנים הודו בחקירתם שעשו זאת כדי להיות מקובלים על חבריהם ולחזק את גבריותם־כביכול. לא לשם סיפוק מיני או מפני שהתגרו מינית, רק לשיפור מעמדם בחברה שהם באים ממנה. אז יש לי חדשות בשבילכם, אנסים לא־יקרים בעליל: מעשי האונס הקבוצתי שביצעתם לא זו בלבד שלא שיפרו את מעמדכם בחברה ולא הפכו אתכם ליותר "גבריים" - לפחות לא בחברה הבריאה והשפויה - להפך - הם הוכיחו שהִנכם רפי־שכל, חלשים, עלובים, בריונים ומטורפים שמקומם בכלא לכל חייהם אם לא מעבר לכך. הגיע הזמן לומר זאת בקול חד וברור: אדם הנוקט אלימות מכל סוג שהוא - פיזית, מילולית, מינית או נפשית - הוא אדם חלש במהותו, אדם שאינו מסוגל להתמודד עם בעיותיו ו/או עם החיים ואינו מסוגל להתעמת אִתם, ולכן בוחר בדרך הקלה מבחינתו - אלימות. ואולם בדרך זו הוא מוכיח חזור והוכח את חולשתו ואת אי־יכולתו להתמודד עם העולם.

מקומם של עבריינים מסוג זה בכלא לכל חייהם, ואני אפילו טוען לגזר־דין מוות במקרים מסוימים. אנשים בעלי מוח מעֻוות כשל אנסים, רוצחים ואלימים נוספים - מקומם אינו בחברה הפתוחה. על החברה להקיא מתוכה אנשים מסוג זה, לנדותם, להחמיר בעונשם ולמצות עִמם את הדין עד תום. אלו אנשים בעלי תפיסה מעֻוותת של העולם שאנו חיים בו, תפיסה שהכרח לנו כחברה בריאה להוקיעהּ ולהקיאהּ מתוכנו. ובכלל, אדם השואב הנאה וסיפוק מהשפלת האחר באלימות מינית או אחרת - אין מקומו בחברה.
בעבור הנאנס/ת מדובר בטראומה קשה, בחוויה טראומתית שתשאיר צלקות נפשיות שלא יגלידו במהרה. לכן על החברה לנקוט יד קשה כלפי האנסים מצד אחד ולנקוט רגישות יתרה, סבלנות, הבנה ואמפתיה עמוקה כלפי הנאנס/ת מצד אחר. יד אחת תחמיר עם האנס בכל חומר הדין, והיד השנייה תקל ככל יכָלתה על הנאנס/ת, מה שאומר בין השאר - הקלות במתן העדות בבית משפט, סיוע פסיכולוגי וכיו"ב. ידוע שבבית המשפט עובר/ת הנאנס/ת אונס נוסף כשעליו/ה להעיד נגד האנס/ים שאנסו אותו/ה. לכן חובה עלינו לעשות הכול להקל על קרבנות האונס, במטרה שישובו לחיים סדירים ותקינים כמה שיותר מהר.

בתקווה שייפסק רצף מקרי האונס והרצח בארץ, ובכלל - סדרת מעשי האלימות שאנו חווים יום־יום.

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

115 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת