00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיי

המלצה על ספר- גרינג- סגנו של השטן/ גידו קנופ (ביוגרפיה)

 

 

 

 

הוצ` מעריב 2009

תרגום-עידו הרטוגזון.

 

ההמלצה ניכתבה ע"י בעלי נ.

 

המחבר הינו היסטוריון ועיתונאי גרמני בין זמננו. המחבר חקר וכתב מס` ספרים העוסקים בהיסטורית גרמניה הנאצית ובדמויות מובילות באותה עת.

הביוגרפיה בספר זה נכתבה לאחר מחקר היסטורי ועדכני, השופך אור על פרטים, עובדות ואישים שלא פורסמו במלואן עד העת הזאת.

 

תקופה קצרה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, התקיים בית דין מיוחד מטעם בעלות הברית המנצחות, ארה"ב, אנגליה, צרפת ובריה"מ, שהעמיד לדין ושפט קבוצת מנהיגים, מפקדי צבא ופקידים, כולם מגלגלי השיניים של מכונת הרצח הנאצית, משפט הידוע כ"משפטי נירנברג".

בראש הקבוצה הנ"ל עמד הריכסמרשל, הרמן גרינג, מי שנחשב כסגנו וממלא מקומו של היטלר, וכמי שעתיד להחליף אותו.

 

עם סיום המשפט נדון גרינג למיתה, אך למוציאי לפועל של בית הדין המיוחד לא ניתנה ההזדמנות. גלולת ציאניד שנטל גרינג הביאה למותה של אחת הדמויות הצבעוניות אך הגרוטסקיות, גיבור צבאי אך חסר כל ערכים, שתארים כמו נרקסיסט, נהנתן, מסומם ושודד, הודבקו לו במלוא הצדק. על זה נאמר פאר היצירה הנאצית.

 

המחבר בביוגרפיה זו פותח לקורא צוהר למרכיבי האנוש ודמויותיו של המשטר הנאצי.


גרינג בן מעמד הביניים בגרמניה הוימרית, קצין זוטר, טייס מצטיין, וגיבור מלחמה מעוטר במלחמת העולם הראשונה בצבא גרמניה. עם תום המלחמה הוא מוצא עצמו ללא דרך וללא עתיד. מהלך חייו זה מביא אותו לפגישה עם אדולף היטלר, מנהיג של מפלגה קטנה וביזרית, המתנהלת בעיקר במדינת בווריה הדרומית ובמינכן.


החבורה המקיפה את היטלר במפלגתו הינה של דרי רחוב ובעלי אגרוף, וגרינג ועברו, הינם נזר קורץ לכתר אותו היטלר רוצה לשים על ראשו.

 

ממפגש זה מתגלגלים הדברים במהירות רבה יחסית, גרינג "היהלום", הופך למנהיג ובכיר במפלגה הנאצית, זאת הגדלה וצוברת מנדטים מבחירות לבחירות, עד למינויו, לא פחות ולא יותר, ליו"ר בית הנבחרים הגרמני. בתפקידו זה משמש גרינג שומר הסף, הבולם את כל הפעולות הפוליטיות שעלולות לפגוע במפלגה זו.

 

עם השתלטות הנאצים על השלטון גדלה עוצמתו של גרינג, אשר מוקפץ לדרגה צבאית בכירה (הוא סיים את השירות כקפטן בלבד) וממונה על חיל האוויר הגרמני. בצד תפקידו הצבאי הוא ממונה על פיתוח עניינים כלכליים, ובתחום המפלגתי הוא אביו מולידו של ארגון הגסטאפו, כחלק ממשטרה פוליטית.

עוד תחומים ותפקידים נטל גרינג על עצמו כך שבפועל הוא האיש החזק ביותר במשטר הנאצי, אחרי היטלר.

 

המאורעות המדיניים שהתרחשו בשנים 1936 והילך, כולל פרוץ מלחמת העולם השנייה בספטמבר 1939, היוו מדרון מתון בכוחו ובמעמדו של גרינג. מסגנו הנאמן ויורשו של היטלר, מדרדר מעמדו של גרינג עד שפל בו היטלר, יומיים לפני התאבדותו שלו, מורה על תפיסתו והוצאתו להורג מידית. רק ערפלי המלחמה הצילו את גרינג מהוראת היטלר וגלגלהו למסלול אחר, של משפט האומות והתאבדות בכלא.

 

המדרון הנ"ל ואובדן הכוח מגלים בחיי היומיום, אדם חסר כל ערכי תרבות. נהנתנות אין קץ, נרקסיסזם, תחבולן ואפוף תאוות בשרים וגולת הכותרת שודד אוצרות אומנות מהגדולים שידעה האנושות מעולם.

 

זה היה ממנהיגי גרמניה, אחת האומות התרבותיות והמפותחות במאות המכונות "העת החדשה.

 

המחבר, בשפה קולחת, קצבית ומעניינת, פותח לקורא את דפי חייו של אחת המפלצות של החיה הנאצית, ורק בראית בן האנוש שבה, ניתן להבין את הזוועה שיצרה האומה הגרמנית בדמות המפלגה הנאצית ומנהיגיה השונים.

 

לאוהבי הז`אנר ולסתם מתעניינים בהיסטוריה, מומלץ בחום.     

 

הספר נמסר לסקירה 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פל אלא אם צויין אחרת