55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

עונש מוות לרוצחים!

24/02/2010

בישראל של שנת 2010, ישראל שבה האלימות גואה, מקרי האלימות לסוגיהם מתפשטים והולכים ורף האלימות רק יורד והולך - בישראל כזו, האם יש מקום להחזיר את אפשרות עונש המוות לפושעים? לעניות דעתי, ודאי שכן. אני אומר "להחזיר", מפני שבעבר כבר הטילה ישראל עונש מוות "חד־פעמי" על הפושע הנאצי, אדולף אייכמן ימש""ו. הגיע הזמן להשיב את האפשרות הזאת, לצערנו.

 

במה דברים אמורים?

 

ישראל של שנת 2010 היא ישראל אלימה. מקרי הרצח "פורחים" כפטריות אחרי הגשם, גנֵבות, שודים, מעשי אונס אכזריים ומה לא. המצב החמיר במיוחד לנוכח העובדה שגיל התוקפים והמותקפים יורד באופן עקבי ועילת התקיפות נעשית שולית ופעוטה בכל תקיפה ותקיפה: מריב על טלפון נייד עבור לדריכה־בטעות בכף רגלו של פלוני בברֵכה, דרך מחלוקת על מקום ישיבה וסיים בוויכוח על שַׁלַּט הטלוויזיה. לא ייאמן! בגלל שלט של טלוויזיה מגיעים לידי דקירה שמובילה לעתים קרובות לרצח. לא היה ולא נשמע כדבר הזה במחוזותינו! המקרים הקשים, המזעזעים והמחרידים במיוחד מגיעים לתקשורת, ומרעידים את אמות הספים. כך הזדעזענו מרצח בני משפחת אושרנקו, ממקרי הרצח של הפָּעוטות הקטנים בידי אבותיהם ואמותיהם (אלי פימשטיין, אלי פחימה ומפלצות דומות אחרות), מהרצח בטיילת בגלל ויכוח על כלב ועוד ועוד.

 הבעיה היא שורשית ועמוקה, והיא מתחילה בחינוך - הן בחינוך בבית והן בחינוך בבית הספר.זמן לפתור את הבעיה לעומקהּ אין לנו, לצערנו, לכן יש למצוא פתרון מהיר, יעיל, זמין ונוח לעת עתה. הפתרון הזה הוא הנהגת עונש מוות בישראל והטלתו במקרים קיצוניים! עונש הרתעתי ראוי!

 

אינני שופט ולא בן של שופט, ואולם אני יכול לראות שברוב המקרים המשפט בארץ אינו משפט צדק כל עיקר. אין התאמה בין העבֵרה לעונש, ולעתים יש נקמה (של המשטרה/של הפרקליטות...) במבצֵּע העבֵרה, וכנקמה בו - מענישים אותו בעונש שאינו תואם את העבֵרה.דוגמה קלסית לכך היא מקרהו של האופַנובנק, רוני לייבוביץ.

אינני מצדיק את מה שרוני לייבוביץ עשה, ודאי שלא, הוא עבר על החוק והיה עליו לשלם על כך. ואולם נדמה לי, שהמשטרה נקמה בו על שהיתל בה במשך תקופה ארוכה, ודאגה לכך שעונשו יהיה לא־פרופרציונלי לעבֵרה. הוא ישב בכלא שמונה שנים ושוחרר רק מפני שקיבל חנינה מהנשיא. שמונה שנים?! אתם רציניים?! וכי מה עשה? הוא לא אנס, לא רצח ולא רימה אף אחד, הוא שדד סניפי בנק והיתל במשטרה תקופה ארוכה. זה כל מה שעשה. בנוסף, הביע חרטה והשיב את כל הכסף ששדד. ודאי שראוי לעונש, אבל לא לעונש כבד כזה. העונש המרבי שלייבוביץ היה ראוי לו הוא שנת מאסר אחת בלבד, לדעתי, ופיצוי כספי. ברור שבמקרה זה אין התאמה בין העבֵרה לעונש, והעונש נקבע מרגש הנקמה בו. הרגש גבר על השכל הישר.

כך גם במקרים חמורים הרבה יותר - בית המשפט מקל בעונשם של אנסים, רוצחים והורים שהתעללו בילדיהם.

 

ונחזור לסוגיית עונש המוות:

במקרים מסוימים אין ברֵרה, וחובה להטיל עונש מוות, ואלו הם המקרים, לעניות דעתי:

 

* מקרים של אונס אכזרי במיוחד - כל אונס הוא אכזרי, אך במקרים של אונס אלים במיוחד, שהנפגעים בו הם קטינים (או קטינות) - הייתי פוסק עונש מוות לאנס/ים. מקרה אונס אקטואלי שאותי זעזע הוא אותו מקרה שבו אנסו בחור בן 17 במשך 4 ימים בבית המעצר. על החיות שאנסו אותו הייתי מטיל בלב שלם ושקט עונש מוות מידי!

במקרי אונס אחרים הייתי מטיל מאסר עולם (אבל באמת מאסר עולם) וסירוס.

 

* מקרים של רצח מזוויעים במיוחד - דוגמת רצח (טבח) משפחת אושרנקו, רצח ילדים רכים וביתור גופותיהם. עונש מוות מידי לרוצחיהם!

במקרים אחרים של רצח - הייתי מטיל מאסר עולם ללא אפשרות לחנינה.

 רק כך ניצור הרתעה, רק כך נוכל לטפל בנגע האלימות שפושה בנו, רק כך נוכל למנוע מקרי רצח ואונס נוספים ונתפנה לחינוך והסברה, הקשורים לטיפול מניעתי.

 

מה דעתכם?   

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

56 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת