55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

על מִסחור הדת והפיכתהּ לעסק

הטלוויזיה הפכה מזמן לבידור זול, עממי וזנותי שבו המילה "איכות" היא מילה גסה והס מלהזכירה. פרט לערוץ הראשון ולחינוכית, מסתבר שאין לשם מה להדליק את הטלוויזיה בימינו.
בניסיונות נואשים למצוא ערוצים מעניינים, שלטטתי (זפזפתי) באקראי והגעתי לשני ערוצים המשודרים בכבלים ובלוויין, ערוצי דת כביכול - אלא שכל קשר ביניהם לבין דת מקרי בהחלט. אני מדבר על ערוץ הידברות (97 בלוויין ובכבלים) ועל ערוץ הקבלה (66 בלוויין ובכבלים).
 
במה דברים אמורים?
 
אין ספק, רבותיי, שבין שלל הערוצים הרבים שמקצתם מיותרים - יש מקום גם לערוץ דת, ערוץ מסורת. זה מה שחשבתי כש"נפלתי" יום אחד על ערוץ הקבלה ועל ערוץ הידברות. לצערי, התבדיתי.
 
ערוץ הידברות:
 
נתחיל מהשם: בערוץ הידברות טרם החליטו מה שמו של הֶערוץ - הִדָּבְרוּת (שם הפעולה של נפעל) או שמא הִדַּבְּרוּת (שם הפעולה של התפעל) - ה"קריינים" בערוץ  (שניכר שלא עברו קורס קריינות מימיהם) הוגים פעם כך ופעם כך. השם באנגלית, לפי ההפניה לאתר של הערוץ, הוא hidabrut (וגם כאן יש טעות - אם כבר, אז hidabbrut, שכן הדגש בבי"ת חזק ומכפיל את האות שהוא נמצא עליה).
 
השם הוא הבעיה הפחות חמורה, הבעיה החמורה היא שלא ברור מה הֶערוץ הזה רוצה להעביר.
 
מטרת ערוץ הידברות:
 
ערוץ הידברות מנוהל על־ידי הרב זמיר כהן מ"ערכים", תנועה שכל מטרתה להחזיר בתשובה בדרכי טפלול (מניפולציה), עָרמה ותחכום, בהעברת סמינרים ברחבי הארץ להחזרה בתשובה (אני־עצמי נכחתי בסמינר שכזה בעברי), בהרצאות ובאירוח שבת לחילוניים בבתים של דתיים. רוצה לומר, ערוץ הידברות הוא ערוץ הרב זמיר כהן הוא ערוץ "ערכים". בערוץ תוכלו לשמוע מבוקר עד ערב הרצאות מפי רבנים שונים על ערך המשפחה, על זוגיות, על יחסי נשים וגברים ועל מה לא. בין ההרצאות משודרים קדימונים (פרומואים) המפנים לימי עיון וסמינרים שונים המתקיימים ברחבי הארץ מטעם תנועת "ערכים", וכן פרסומים לספרים שהוציא הרב זמיר כהן, מנהל הערוץ, הקוראים לציבור הרחב למהר לרוכשם.
הערוץ אינו בוחל בשום אמצעי, כל אמצעי כשר להחזרה בתשובה גם אם הוא מופרך מיסודו, מומצא ואינו מציאותי שלא לומר שקרי. לשם כך, גם הלשון העברית "נחלצת" לעזרת המרצים שם לצורך החזרה בתשובה, ובהרצאות שכולן שטות גמורה ומוחלטת מפרשים המרצים מילים בעברית כראות עיניהם כל עוד משרת הדבר את מטרתם. כך למשל, טען הרב זמיר כהן באחת מההרצאות לקשר בין השם גשם לפועל התגשם, והרי זו שטות גמורה שהרי מדובר בשני שורשים שונים במקורם שבעברית נתלכדו לשורש אחד. אבל הקשר־לכאורה שירת את מטרתו אז הרצה עליו.
 
ההרצאות בערוץ מתובלות בסיפורים מרתקים יותר ומרתקים פחות על חיי המשפחה, סיפורים שכל מטרתם להחזירך בתשובה. אמור מעתה: ערוץ הידברות הוא ערוץ "ערכים" הוא ערוץ הסיפורים. כל רב מתחרה במשנהו מי מספר סיפורים טוב יותר ומי משכנע בסיפוריו טוב יותר לחזור בתשובה. דומה שהרב פנגר זוכה בתחרות זו מבין מרצי הערוץ. ממש יוסי אלפי לציבור הדתי והחרדי, או נכון יותר - למחזירים בתשובה. יהדות טהורה, אמתית, נטולת אינטרסים, אובייקטיבית וניטראלית - לא תמצא בערוץ הזה, רק סיפורים פרי מוחם הקודח של מרצי "ערכים" עד שתחזור כבר בתשובה. שטיפת מוח דתית בחסות הטלוויזיה ומשרד התקשורת. אם כן, ערוץ הידברות הוא ערוץ הסיפורים שנועדו להחזיר בתשובה.
 
 
ערוץ הקבלה:
 
ערוץ הקבלה גרוע בהרבה מערוץ הידברות. זה ערוץ של איש אחד - הרב הד"ר (והפרופ`) מיכאל לייטמן, איש תמהוני, מוזר ולא ברור, שנראֶה על מסך הערוץ יומם וליל.
ערוץ הקבלה הוא למעשה ערוץ של אדם אחד שהקים ישיבה, ישיבת בני ברוך, והחליט לשדר בטלוויזיה יום ולילה את המתרחש בישיבה. אמור מעתה: ערוץ הקבלה = ערוץ הרב לייטמן = ערוץ ישיבת בני ברוך. למה הדבר דומה? לרשת בתי ספר גדולה שתחליט להקים ערוץ טלוויזיה ארצי ולשדר בו מהוויי בית הספר.
 
ערוץ הקבלה הוא ערוץ נפלא למתקשים להירדם. בכל לילה בין 3 ל־6 בבוקר מתקיים שיעור הקבלה בשידור חי מבית "קבלה לעם", שֵׁם הצופן לישיבת בני ברוך - עשרות אם לא מאות תלמידים מאזינים לשיעורו של הרב לייטמן המועבר בשידור חי בטלוויזיה ובו־זמנית מתורגם לאנגלית, לרוסית, לצרפתית, לספרדית, לגרמנית ולאיזו שפה שלא תרצו. השיעור מועבר בשידור חי גם לאותם הארצות והמרכזים השונים בארץ. כל שיעור מסתיים בשיר תמוה, שבמהלכו הקהל מריע, מרים את ידיו ומנופף לשלום בכל המדינות והמקומות שבהם האזינו לו.
הרב לייטמן מנהל גם בלוג, שבו הוא מפרסם את משנתו הקבלית.
 
אני מוכרח לומר, שכבר חודשים אני צופה בערוץ הקבלה, ועד עכשיו לא הבנתי על מה הרב לייטמן מדבר. באחרונה מדברים שם על כנס בן 3 ימים - זוהר לעם - שייערך החודש בתל־אביב. שלושה ימים להקשיב להרצאות המופרכות של הרב לייטמן וגם לשלם על כך כסף (כ־850 ש"ח) - מה חטאנו שמגיע לנו עונש כזה?
 
בהרצאותיו מטיף הרב לייטמן לצפות בערוץ הקבלה, וממליץ לאפשר גם לילדים בני 4 לצפות בערוץ - אין ספק, טראומה לכל החיים. לא ברורה לי הנהירה של אנשים אליו, ועוד יותר - של מפורסמים דוגמת ארקדי דוכין, רמי קליינשטיין, משה איבגי ועוד - הנמצאים בערוץ בתכניות משלהם (זה הולך כך בערך: משה איבגי בשיחה עם הרב לייטמן; ארקדי דוכין בשיחה עם הרב לייטמן; רמי קליינשטיין עם הרב לייטמן ועם גלעד שדמון.... - כל היום הרב לייטמן על המסך!), ולא עוד אלא שארקדי דוכין גם מלחין משפטים שלקחים מהרצאותיו של הרב לייטמן, ושירים אלו מוקרנים בערוץ.
 
הרב לייטמן הפך לאליל הערוץ ולא ברור לי מדוע, שהרי נואם מוצלח הוא לא. הוא מתקשה לומר משפט אחד בעברית ללא טעות (הוא עולה מרוסיה שנמצא יותר משלושים שנה בארץ, ועדיין מתקשה בעברית), הוא לא סוחף, הוא אינו כריזמטי, אינו מושך ואינו יודע לעניין, ובעיקר - מתחמק בקלילות־מה משאלות "קשות" של המאזינים לו, הגומעים בשקיקה את מוצא פיו.
 
***
 
ערוץ הקבלה וערוץ הידברות אינם ערוצי דת. אלו הם ערוצים שהוקמו למטרות מסוימות שמשרתות את בעליהם - אם לצורך החזרה אלימה בתשובה (ערוץ הידברות) אם לצורך הפצת תורת ישיבה מסוימת (ערוץ הקבלה). שני הערוצים חוטאים בחטא הגאווה, היהירות, ובעיקר - בחטא מִסחור הדת והפיכתה לעסק משגשג.
 
אני תקווה שיוקם בישראל ערוץ דת אמתי, חף מכל טפלולים (מניפולציות) ותחבולות, ערוץ דת־נטו שבו יתארו את היהדות הטהורה והטובה. היה בעבר ערוץ כזה, כך הבנתי, ערוץ תכלת, והוא נסגר ב־2006 עקב הפסדים.
 
היהדות היא דת נפלאה בעיניי, יש בה המון עומק, חכמה וטוב אלא שכמה ממשרתיה ועובדיה הורסים אותה, לצערי.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

26 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת