55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

על הסדר הפוליטי הקלוקל במדינה

אם יש משהו שאנו צריכים ללמוד מהעולם בכלל ומארצות הברית בפרט הוא ניהול פוליטי מסודר ומוסדר, שלא לומר תקין.
 
במה דברים אמורים?
 
כבר שנים מדברים בישראל על חוקה. בשנות ה־90` של המאה שעברה הוקמה גם תנועה בשם "חוקה לישראל" הקוראת לכינון חוקה מוסדרת ומעוגנת בחוק, שתחליף את חוקי היסוד שאיש אינו טורח ליישמם או לקוראם. באמריקה יש חוקה מסודרת, והכול שם ברור ומעוגן בחוקה. לא שאין בעיות באמריקה, ודאי שיש אלא שהפתרונות לבעיות זמינים, מהירים, טובים וברורים הרבה יותר מאשר בישראל גם בזכות אותה חוקה, נדמה לי.
חוקה לישראל היא דבר נחוץ, הכרחי, חיוני ודחוף, אם כן.
 
אולם לא רק חוקה אין לנו, גם ממשל תקין ומסודר חסר בנמצא. ממשלות אצלנו מתחלפות כל שנתיים־שלוש במקרה הטוב במקום אחת לארבע שנים, ובמקרה הרע - כל שנה־שנה וחצי. אין יציבות שלטונית, אין אחיזה שלטונית. שרים באים והולכים במהירות, שר א` אינו יודע מה קודמו עשה בתפקיד וכיו"ב, אין אפשרות לתקן, לשנות, להחליט החלטות וליישמן. כל ממשלה ממַנָּה כמה שרים שחפצה - והממשלה הנוכחית קבעה שיא בעניין זה: 30 שרים ועוד 9 סגני שרים, כולל סגן שר בריאות ללא שר בריאות - דבר מגוחך שלא נראה בשום מדינה, במיוחד בזמנים אלו של שפעת החזירים!
 
צרה נוספת בפוליטיקה שלנו היא ריבוי המפלגות. למה צריכים כל־כך הרבה מפלגות כשברור שהמחלוקת היא רק בין ימין ושמאל? למה שלא נלמד מארה"ב שבה יש שתי מפלגות רפובליקנים ודמוקרטיים בלבד?
דווקא במדינה קטנה כשלנו, מדינה שחילוקי הדעות הפוליטיים ברורים בה למדי ונסבים סביב הביטחון והשלום - רבות המפלגות מימין ומשמאל ומפלגות שאינן קשורות בעליל למחלוקות הפוליטיות. בכל ערב בחירות אנו רואים עשרות מפלגות ותנועות שמנסות להיבחר לממשלה ולכנסת, "גונבות" קולות ממפלגות אחרות ובסופו של דבר - אינן עוברות את אחוז החסימה, וגם אלה שעוברות אין בכוחן לשנות דבר מפאת גודלן הקטן. לשם מה כל זה? בארצות הברית נראה, כאמור, רק שתי מפלגות גדולות, שני גושים מרכזיים - דמוקרטים ורפובליקנים. זהו. לא נמצא עוד עשרות מפלגות חסרות תוחלת או כיוון. רק בארץ, מדינה טעונה כל־כך, נמצא מפלגות לכל עניין ונושא כמעט: מפלגת הגמלאים, עלה ירוק, הירוקים ומה לא.
 
בואו נלמד מארצות הברית, נחיל חוק הקובע שיוכלו להתמודד לכנסת רק עד 10 מפלגות, ובו־בזמן נעלה את אחוז החסימה. כך נבטיח יציבות שלטונית לאורך זמן ויכולת להזיז דברים ולשנות עניינים במדינה, נבטיח שבכנסת תהיינה רק מפלגות שייצגו נאמנה את המחלוקת הפוליטית כאן, ולא ניצור ריבוי מפלגות סתמי שאין בכוחו לשנות דבר.  
לדעתי, בישראל צריכים להיות שני גושים בפוליטיקה: גוש ימין וגוש שמאל. בכל גוש - מפלגה גדולה אחת ועוד שתי מפלגות קטנות לצדה, נניח. למשל, גוש ימין: הליכוד, ישראל ביתנו וש"ס. גוש שמאל: העבודה (כולל קדימה), מרצ והמפלגות הערביות.  
 
אני זוכר ימים אחרים שבהם המפלגות הגדולות היו זוכות במנדטים רבים (40 למשל). במצב של ריבוי מפלגות זה לא יכול לקרות, מצב של ריבוי מפלגות משתק את הממשלה, מונע ממנה להחליט החלטות גורליות ויוצר אי־יציבות שלטונית לאורך זמן.
 
מה דעתכם?
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת