00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

דברים שרציתי לומר

"קרית ספר" הביבליוגרפיה הלאומית

"קרית ספר" הינו רבעון ביבליוגרפי של כל דפוסי ישראל וכל דפוסי חוץ לארץ במדעי היהדות ותולדות ארץ ישראל והעם היהודי.
 
 
הרבעון החל להופיע בשנת 1925 ועד לשנת 2003 הופיע במהדורה מודפסת והופץ בין מינויים בתשלום. משנת 2003 חדל להופיע בדפוס אלא רק במאגר מקוון הפתוח לכל וללא תשלום. עד שנת 2001 נכלל ברבעון רק חומר ספרי ומאז הורחב וכולל חומר אור קולי, קלטות, סרטים, DVD וכו`.
כל שנה יצאו ארבע חוברות ובסוף השנה יצאה לאור חוברת מפתחות שחולקה למפתחות מחברים ונושאים. כל ארבע חוברות עם חוברת המפתח נכרכו בסוף השנה לכרך אחד וקיבלו מספר רץ. ככלל נרשמים רק ספרים שראו אור במהלך  חמש השנים הקודמות להופעת הכרך.
מטרתו של כתב עת זה  לרכז את מירב הספרים, החוברות וכתבי העת העבריים והלועזיים, היהודים והלא יהודים השייכים במלואם או בחלקם לאחד ממקצועות מדעי היהדות, קורות היהודים ותרבותם.
 הביבליוגרפיה מבוססת על ספרי הספריה הלאומית. רישום הספרים נעשה בהתאם לקיטלוג בספריה (כנהוג בספריות העולם) בתוספת הערות ביבליוגרפיות כמו ציוני מהדורות קודמות, תרגומים, הוצאות מקוריות, דפוסי צילום, ציון שם הספר בלשון המקור וכן תיאורים וסקירות קצרות על טיב הספר, תוכנו ומגמתו. פרטים אלו נועדו לעזור למעיין לעמוד על מידת חשיבותו של הספר, ומוסיפים מידע שאינו עולה מרישומו או משייכותו למדור מיוחד. בכל חוברת זוכים ספרים אחדים לסקירה  מפורטת שיש בה גם מן הביקורת והיא נעשית ע"י מומחה בלבד  (ראו בצילום סקירה מאת דר` אלכסנדר רופא).
 
 
 כמו כן פורסם בחוברות מידע על גנזי בית הספרים, כתבי יד ותעודות וגם על המתרחש בין כתליו, על תולדות האוניברסיטה ועל התפתחות בית הספרים ואוצרותיו. ניתן דיווח על מתנות, עזבונות ואוספים שהגיעו לספריה מכל קצות תבל וגם פירוט על החלק היהודי שהתפרסם בשפות לועזיות, ביידיש, בלדינו, בערבית יהודית, בעברית ועוד. דווח על עבודת השירות לציבור הקוראים, ההשאלה, אולמי הקריאה, על תערוכות וערבי תרבות שהתקיימו בבית הספרים ועל ספרים שהוציא לאור.
 
הרבעון מתחלק ל-23 מדורים וכל מדור מתחלק לתתי מדור.  ישנם תחומים חופפים ועלכן ישנן רמיזות קבועות בין מדור למדור לדוגמא מדור טו: ביוגרפיות ובו הפניה למדורים יב : תולדות עם ישראל בגולה - תת מדור יב3, יב4 ועוד במדה ונקודות המרכז בביוגרפיה הן התקופה ולא הדמות. מדורים נרחבים הוקצו למדעי הרוח, החברה והטבע ושאינם עוסקים במדעי היהדות אך ראו אור בארץ. כדי להדגיש את פרסומי חוץ לארץ נוסף כוכב זעיר ליד כל ערך שכזה.
החל משנת 2003 שונה לחלוטין פניו של הרבעון, אין בו הערות תיאור, אין סיקורות והוא מצוין רק ע"י קידוד ספציפי בתוך רשימת הקיטלוג הראשית של הספריה. בלבד. 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל חני פאר1 אלא אם צויין אחרת