55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

לא מתאים לנו "אירוויזיון"

בימים אלו הוכרז שמו של הזמר שייצג אותנו בתחרות האירוויזיון השנה - הראל סקעת. בחירה זו ממשיכה מגמה מתמדת של ישראל לשלוח שירים וזמרים שלא במטרה לזכות.
להווי ידוע, שמעמדו של האירוויזיון ירד הרבה בשנים האחרונות, קרנו ירדה ויֻקרתו התמוססה עם צירופן של מדינות חדשות לתחרות, ולראיה - בשל עומס השירים והמתחרים מחולק ערב האירוויזיון לשניים: חצי גמר וגמר.
נדמה שישראל מסכימה לתנאי המשחק החדשים שקבע האירוויזיון, שאחרת אין להסביר מדוע היא שולחת שוב ושוב מועמדים שבאופן ודאי לא יזכו בתחרות.
 
במה דברים אמורים?
 
אם נתבונן ברשימת הזמרים והשירים שנשלחו לייצג אותנו באירוויזיון בעשור האחרון ואף לפניו - נמצא מאפיין ברור: חנפנות. התחנפות, התחנפות כלפי העולם בכלל וכלפי האירוויזיון בפרט, התחנפות שמובעת בדרכים רבות.
 
למה אני מתכוון?
 
הנה מקבץ של ההתחנפויות הבולטות בשירים שאנו שולחים לאירוויזיון בשנים האחרונות:
 
התחנפות מס` 1: השפה. מתי בפעם האחרונה שלחנו שיר בעברית לאירוויזיון? בשירים האחרונים שנשלחים בולטים הלעז והאנגלית, ובשנה האחרונה "התעלינו" מעל עצמנו והוספנו גם ערבית. אנו טועים לחשוב שאם נשיר באנגלית יאהבו אותנו ונזכה באחד המקומות הראשונים אם לא במקום הראשון בכבודו ובעצמו: light a candle, Push the button, Happy birthday ועוד הן רק דוגמאות ספורות לשירים המאונגלזים שאנו שולחים, מה רע בעברית, לשוננו־שפתנו? מה קרה לשירים דוגמת "עולה־עולה" של יזהר כהן, "שרה ברחובות" של ריטה ועוד - מדוע מתביישים אנו היום בשפתנו?
 
התחנפות מס` 2: שירי שטות והבל. אנו חושבים בטעות, שאם נשלח שירי שטות ולהקות־שטות דוגמת טיפקס, היי־פייב בזמנן נעפיל למקומות הראשונים, שהרי - לפי תפיסתנו השגויה - הרמה הכללית של האירוויזיון ירדה אז בואו נרד אִתה ונוריד אותה עוד יותר. טעות! אכן הרמה הכללית ירדה, אך אין פירושו שישראל צריכה לתרום לכך. אפשר להעלות את הרמה בשירים איכותיים ובמבצעים מובילים.
 
התחנפות מס` 3: המבצעים. בעבר זה היה כבוד גדול לייצג את ישראל באירוויזיון, ולא כל זמר מתחיל זכה לכך. זכו לכך מבצעים וזמרים ענקיים דוגמת ריטה, עפרה חזה ז"ל, יזהר כהן, שלמה ארצי (כן, גם הוא), ירדנה ארזי ועוד. כיום כל זמר מתחיל מייצג אותנו בחוסר כישרונו באירוויזיון, והשיא היה כששלחו את בועז מעודה שאך זה עתה זכה ב"כוכב נולד", התכנית שהרסה את המוזיקה הישראלית, ובאירוויזיון עצמו הוא זייף בקולו ולא ידע לייצג אותנו בכבוד.
 
התחנפות מס` 4:  "השלום". אנו חושבים בטעות שאם מצד אחד נטרוק את השער בפני השלום ומצד שני נשיר עליו באירוויזיון, העולם יאהב אותנו. טעות בידינו, העולם אינו טיפש, העולם ער למה שאנו עושים כאן בשטחים, שומע על הזוועות שאנו מבצעים, ולכן אינו "קונה" את שירי השלום שאנו שולחים אליו. ראינו את זה בצורה החזקה ביותר בשנה שעברה, כששלחנו שתי זמרות לא לגמרי ישראליות (אחינועם ניני ומירה עוואד מצליחות בחו"ל ומזמן אינן מופיעות בישראל) לשיר שיר "שלום" בעברית, באנגלית ובערבית. התחנפות חסרת תקדים ופורצת גבולות.
 
בכל ההתחנפויות בולטת מכול ההתחנפות הראשונה, שמופיעה לאורך כל התקופה.
 
עד כאן ההתחנפויות ומה שאנו עושים בטעות.
 
הנה הצעות לייעול ולשיפור השירים שאנו שולחים לאירוויזיון:
 
1. חסל סדר התחנפויות. שיר שנשלח יהיה אך ורק בעברית. עברית היא שפתנו, ואנו צריכים להתגאות בה ולא להתבייש בה וממנה.
 
2. המבצעים: נשלח מבצעים ותיקים, מנוסים וראויים, דוגמת יהודית רביץ, רונה קינן, עלמה זֹהר, מיכה שטרית, שלומי שבת ודומיהם.
 
3. השירים: מכיוון שזה אירוויזיון, אין ממש חשיבות למילים, ללחן ולעיבוד, לעומת זאת, יש חשיבות כפולה ומכופלת. הלחן צריך להיות קליט, נעים לאוזן, בהיר וקליל, עטוף בעיבוד קולע ככפפה ליד.
 
4. נקיים קדם־אירוויזיון כבעבר, ובו יהיו שירים ומבצעים שונים שמהם ייבחר השיר האחד לייצוג באירוויזיון.
 
ישראל עדיין לא מוכנה לשינויים שהצעתי למעלה, לכן אני מציע לערוך פסק־זמן של שנתיים מהאירוויזיון, פשוט לא להשתתף באירוע הזה במשך שנתיים, ובמהלכן ננוח קצת ואז נערוך חשבון נפש נוקב, נקיים קדם־אירוויזיון, ונבחר את השיר הראוי ביותר לאירוויזיון עם המבצע הקולע ביותר.
 
מה דעתכם?

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

19 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת