00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אב במשרה מלאה

עברנו דירה

נאמן, למי אתה נאמן?

כשאנשי הימין באו והתריעו נגד הסכמי אוסלו וכוונות הפלסטינים, הם אמרו - "תקשיבו למה שאומרים המנהיגים שלהם בערבית, לקהל שלהם. שם הם אומרים את האמת. כשהם מדברים באנגלית או בעברית הם משקרים".
 
שר המשפטים יעקב נאמן דיבר אתמול בכנס של רבנים המקדמים בתי דין דתיים לממונות. הכתבת הצעירה של גלי צה"ל לענייני דתות, טלילה נשר, עשתה משהו שלא רבים בעיתונות טרחו לעשות, הגיעה לכנס, שעל פניו נראה שלא מעניין את הציבור, הקליטה את נאומו של שר המשפטים ואת הברכות שפיזר שם. בפני הקהל הרבני נאמן דיבר אמת וחשף את מה שהציונות הדתית מנסה להצניע כבר שנים - כמיהתה למדינת הלכה, שדין התורה יהיה דין המדינה. "צעד אחר צעד, נקדם את דין התורה". מזכיר את תכנית השלבים של ערפאת.
 
הציונות הדתית נמצאת במצב של סכיזופרניה - מצד אחד רוצה מדינת הלכה, מצד שני תומכת בציונות. כבר נכתב הרבה על הקונפליקט הפנימי הזה, של התנדנדות בין העולם החרדי האנטי ציוני לבין העולם הציוני החילוני. כלפי חוץ דוברי המחנה הדתי-לאומי מקפידים לומר שהם מהווים "גשר" בין העולם הציוני לעולם הדתי. כלפי פנים הם לא מסתירים את העובדה כי המדינה הציונית החילונית מהווה עבורם פלטפורמה למעבר למדינת הלכה. הם אומרים שהעת לא בשלה למדינת הלכה כעת אבל בעתיד יתכן שכן. דבריו של נאמן רק מבטאים את מה שהציבור הדתי-לאומי חושב באמת בפנים - שהמשפט הישראלי הוא משפט הגויים, שהם מקבלים אותו כעת כי נוח להם, אבל כשלא יהיה נוח, הם יבעטו בו. הסוגיות ההלכתיות העכשוויות עוסקות גם בשאלה מה קורה אם חוק המדינה נוגד את חוקי ההלכה. רוב הפוסקים קובעים שיש לקבל את החוק משום "דינא דמלכותא דינא" - פסיקה שמקורה בימי הגלות, שבהם היהודים נאלצו לקבל את חוקי המלכות של הגויים.
 
למדתי משפטים, ונאלצתי כמו סטודנטים רבים למשפטים לקחת שיעורי חובה ב"משפט עברי". מה שמכונה "חוכמת ישראל" מהווה איצטלה לפסיקות שוביניסטיות, אנכרוניסטיות ופרמיטיביות. מספיק לראות מה קורה בבתי הדין הרבניים, שם מדינת ישראל נתנה דריסת רגל לחוקים ההלכתיים בתוך החקיקה שלה. אלפי נשים עגונות, שבתי הדין הדתיים מתעללים בהן, ציבור חילוני שנאלץ להסכים לחוקים דתיים שוביניסטיים רק כדי לזכות בגט המיוחל. רק בשבוע שעבר אילץ בית דין דתי אשה להבדק במכונת אמת כדי לוודא שהיא לא משתמשת בסמים, כי הוא לא יכול להפעיל את החוק ההלכתי שקובע שיש להכות את הרשעים עד שתצא מהם האמת. ולהם אתם רוצים לתת את סמכות החקיקה והשפיטה בישראל? לאלה שרואים בנשים ובמחללי שבת אנשים הפסולים לעדות? לאלה שרוצים להחזיר את דיני הסקילה לישראל? בוקר טוב איראן.
 
בשנים האחרונות מדברים בישראל על המאבק בין אבירי שלטון החוק לבין חבורת ההון-שלטון. התזה קובעת כי מערכת המשפט, שראתה שההגמוניה החילונית-סוציאליסטית מתערערת בישראל, נטלה לעצמה את סמכות הביקורת על עבודת הכנסת, במטרה לחסום מגמות דתיות וימניות מלהתחזק. כששומעים את דבריו של נאמן, ואת דברי השבח שהשמיעו חברי כנסת מהימין הקיצוני כלפיו, מבינים כמה חשוב המאבק של בית המשפט העליון ביוזמות החקיקה ההזויות של החבורה הזו. הבוקר שמעתי שגם אריה דרעי נחלץ לעזרתו. אל תשכחו מי הביא את נאמן לממשלה - ליברמן, מגן שלטון החוק, שההחלטה לגבי החקירות העומדות ותלויות נגדו ונגד בתו עומדת להתקבל בקרוב.
 
נאמן הבין את גודל הסערה שעוררו דבריו, ושהוא נתפס בקלקלתו, וניסה למזער ולתקן את הנזק שגרם. "דבריו הוצאו מהקשרי", הוא זעק. טען שהתכוון רק לבתי דין לממונות, שפועלים כבוררים בהסכמה בין צדדים שמסכימים להתדיין לפי הדין ההלכתי. לפני מספר שנים חסם בג"צ את האפשרות של בתי הדין הרבניים מלדון בענייני ממונות, בגלל שבתי הדין לקחו לעצמם סמכויות שלא ניתנו להם בחוק, ובתיקי גירושין החלו לפסוק בממונות בין נשים לגברים. כמובן שהכל נעשה "בהסכמת הצדדים" - הנשים שחששו מפסיקה נגדן נאנסו להסכים לכך שבית הדין הרבני ידון בממונות. עכשיו מנסה אלי ישי, עוד לוחם זכויות אדם ואזרח ליברלי, לקדם חקיקה שתאפשר לבתי הדין הרבניים לדון בממונות.
 
כמו במקרה של סרבנות חיילי ישיבות ההסדר בצה"ל, אנו נחשפים לעולם הדתי-לאומי, שבו אדם דתי, במקרה של קונפליקט בין מה שאומר הרב למה שאומר החוק, יעדיף את דברי הרב. כל מי שחרד לדמוקרטיה ולזכויות האדם במדינת ישראל צריך לפחוד מהאנשים האלה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל דרור כהנוביץ אלא אם צויין אחרת