55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

רק בישראל - overqualified

07/12/2009
אינני יודע מה המצב בחו"ל, אבל בארץ פועל יחס הפוך בין גובה השכלתך לסיכוייך למצוא עבודה ראויה לשמהּ. ובמילים אחרות: ככל שכישוריך רבים וטובים יותר כך סיכוייך למצוא עבודה קלושים.
 
במה דברים אמורים?
 
במדינתנו הקטנה יש להשכלה ערך מועט ביותר בשיקולי הקבלה לעבודה. לצערי, המעסיק הפוטנציאלי מתייחס קודם כול לניסיון בעבודה, אחר־כך לאישיות של המועמד - האם הוא מסוגל לעבוד בצוות, האם הוא מסוגל לעבוד באופן עצמאי והאם הוא מסוגל לקבל הוראות וליישמן. ההשכלה ניצבת שפופה אי־שם באחד המקומות האחרונים, בין שאלת אישיות אחת לרעותה.
 
אלא מאי? שהמעסיקים שוכחים פרט אחד קטן אך משמעותי ביותר: כדי לצבור ניסיון צריך להתחיל לעבוד, וכדי להתחיל לעבוד צריך להתקבל שלא על סמך ניסיון אלא על סמך השכלה (ולא תחמנות, קשרים ופרוטקציות).
כך קורה שאנשים שהשקיעו שנים ארוכות מחייהם בלימודים וברכישת השכלה, מוצאים את עצמם מובטלים - בעוד אחרים נטולי השכלה או בעלי השכלה מינימאלית - עובדים ומשׂתכרים ברמה טובה מאוד - אם מפני שצברו ניסיון, אם מפני שמפעילים קשרים למיניהם, שרירים ודחיפות ואם בגלל שילוב של כל הגורמים גם יחד.
 
אחרים, שהשקיעו בלימוד שנים רבות, מקבלים את התשובה הצפויה והמרתיחה: overqualified, ובתרגום חופשי: מוכשר יתר, בעל כישורים גבוהים מדי לתפקיד. סליחה?! overqualified?! הרי אם אני overqualified זה טוב, לא? זה אומר שיש לי הכישורים המתאימים ועוד מעבר לכך, עדיף מאדם חסר כישורים בכלל, לא?
 
יש מעסיקים החוששים להעסיק אדם בעל כישורי יתר לתפקיד, שמא יצטרכו לשלם לו משכורת גבוהה יותר בשל כך. ואני אומר: שטויות במיץ! גובה המשכורת לא צריך להיות שיקול כאן. מובן שיש לשלם משכורת לפי הכישורים (למשל, בעל תואר שני ישתכר יותר מבעל תואר ראשון), אך לא על זה צריכה ליפול ההכרעה אם לקבל לעבודה אם לאו. ההכרעה צריכה להתקבל על סמך הכישורים והאופי, רצוי גם ניסיון. על גובה המשכורת אפשר לדבר ולהתפשר. 
 
לדוגמה: שני מועמדים ניגשים כל אחד בזמנו לתפקיד שדרן רדיו. המועמד הראשון סיים 10 שנות לימוד בלבד, ללא בגרות, ואילו המועמד השני סיים בהצלחה תואר שני במדעי הרוח ושני קורסי קריינות. האחד מקבל את התשובה overqualified עם טפיחה על השכם ו"עם הכישורים שלך אתה צריך לשדר בערוץ 2, לא בתחנת רדיו מקומית", והשני - שסיים רק 10 שנות לימוד, להזכירכם, מתקבל לעבודה כשדרן.
לא מאמינים? סיפור אמתי, רבותיי! השדרן הזה שהתקבל עבר מהרדיו למרשתת ומשם לטלוויזיה, את שמו לא אחשוף כאן.
 
דוגמה אמתית נוספת:
 
בעברי עבדתי כמורה ללשון במרכז למידה מסוים. כשביקשתי להתקדם ולעבור לבית ספר אקסטרני, הוזמנתי לריאיון. שני מועמדים לתפקיד מורה ללשון היו שם - עבדכם הנאמן, שאז היה בשנותיו האחרונות לתואר השני, ואדם נוסף - שהתוודה בפניי שאין לו מושג בלשון, ופשוט אחיו עובד בבית הספר, לכן הגיע. הוא הגיע מצויד בעשרות ספרים להסביר את שיטת הלימוד שלו למנהלת, ואני באתי אך ורק במוחי וראשי. הוא נכנס לריאיון ויצא משם כעבור חצי שעה. כשאני נכנסתי, פרשׂתי בפני המנהלת (ברוב תמימותי, יש לומר), את משנתי החינוכית והלימודית בלשון, קיבלתי תגובות אוהדות מאוד - ובסופו של יום מי התקבל לעבודה כמורה ללשון? ניחוש אחד: המועמד השני, שלהזכירכם, אין לו רקע לשוני ואחיו עובד באותו המוסד.
 
אלו שתי דוגמות בלבד מתוך מצבים רבים אמתיים שקרו במציאות המעֻוותת שלנו.
 
מסקנה: בישראל אפשר ואולי אף רצוי להצליח ללא השכלה רלוונטית. כל מה שצריך הוא כתפיים רחבות כדי לדחוף, שרירים חזקים וקשרים טובים. השכלה ממש לא חשובה, לצערי.
 
הביטוי השגור כל־כך אצל המעסיקים overqualified שגוי מיסודו ויש לשרשו מתרבות התעסוקה שלנו.
 
תחשבו על זה!
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

56 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת