55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

על העיתונות בארץ

בעידן המרשתת (אינטרנט), האייפוד והאייפון, עידן שבו הכול זמין, נגיש, מהיר ובהישג יד - בעידן כזה מן הראוי לשאול את השאלה אם יש מקום לעיתונות כתובה, ואם התשובה חיובית - מה המקום שראוי להעניק לה בעידן הנוכחי.
במה דברים אמורים?
 
העיתונות הכתובה נחלקת למספר סוגים ורמות, הסוגים העיקריים הם: עיתון יומי (יומון), עיתון שבועי (שבועון) ועיתון חודשי (ירחון); הירחונים מסֻווגים בקטגוריה אחרת של: כתב עת. כתבי העת הם עיתונים המוגשים בצורת חובָרות, העוסקים בתחום מסוים: כתבי עת לשירה, כתבי עת לפילוסופיה, כתבי עת ללשון, לאסטרונומיה ועוד. לא בהם אני רוצה להרחיב כי אם בעיתונות היומית והשבועית.
 
על השאלה "האם יש מקום בעידן הפוסט־מודרני לעיתונות כתובה?" אוכַל להשיב בקלות בחיוב, ונדמה לי שרובו ככולו של הציבור יסכים עמי. השאלה האמתית היא איזה סוג של עיתונות יומית אנו רוצים לראות, או יותר נכון - לקרוא.
 
אינני יודע אם שמתם לבכם לכמות העיתונות היומית והשבועית המופצת בארץ. אמנם בצמרת ניצבים בגאון שני עיתונים מובילים - ידיעות אחרונות ומעריב - אבל לצִדם פועלים עיתונים קטנים - מי יותר ומי פחות - שנקראים במגזרים מסוימים, דוגמת "הארץ", "מקור ראשון" ועוד, ואיני מדבר עדיין על המקומונים המופצים חינם דוגמת "זמן מעלה", "זמן מבשרת" ועוד, או על "ישראל היום" - יומון המופץ חינם ברחבי הארץ.
 
כמות העיתונות שמופצת אינה מעידה בהכרח על איכות, אלא שלא כאן טמונה הבעיה העיקרית. הבעיה היא שכמעט כל עיתון תפס עמדה פוליטית כזו או אחרת והוא מתבצר בה בחירוף נפש.
 
למה אני מתכוון?
 
להווי ידוע, שאם ברצונך לפרסם מאמר הנוטה לצד השמאלי של המפה הפוליטית כדאי לך לפנות ל"הארץ", ואם מאמר ימני ברצונך לפרסם - פנה ל"ידיעות אחרונות". אם מאמרך ימני־קיצוני, מוטב שתפנה ל"הצופה", ל"מקור ראשון", ל"יתד נאמן", ל"נקודה" או ל"בשבע". החלוקה נראית בערך כך:
 
עיתונים ימניים/ימניים־קיצוניים:
 
ידיעות אחרונות
ישראל היום
מקור ראשון
הצופה
יתד נאמן
בשבע
(...)
 
 
עיתונים שמאלניים:
 
הארץ
מעריב
העולם הזה ז"ל
(...)
 
רבותיי, מצב זה אינו  בריא ואינו הגיוני! עיתונות בריאה ושפויה לא צריכה לנקוט קו פוליטי כזה או אחר, היא צריכה להיות אובייקטיבית ככל האפשר ואפילו נייטרלית. זה ממש לא ייתכן בעיניי, שאדם בעל השקפות פוליטיות שמאלניות לא יוכל לפרסם מאמר ב"מקור ראשון", לדוגמה, ואדם בעל השקפות פוליטיות ימניות לא ימצא את מקומו ב"הארץ". לא ייתכן שכל עיתון תופס עמדה פוליטית, עיתון צריך להיות אובייקטיבי ולשקף את השקפת העולם של כולם. 
 
בכל העיתונים היומיים והשבועיים השיקול לפרסום דעה/מאמר של אדם אינו צריך להתחשב בדעותיו הפוליטיות של המחבר, השיקול צריך להיות מכֻוון לעניין אחד בלבד: רמתו של המאמר - האם המאמר קריא, מנוסח כהלכה ומקצועי. 
מן הראוי לאפשר ביטוי לכל הדעות - שמאל, ימין וגם דעות לא מקובלות - ולתת לקוראים לשפוט.
 
 מה דעתכם?
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

19 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת