00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיי

המלצה על ספר- האב, הבן ורוח החופש/ מיכאל ( מייקל ) עופר

 
 
 
 
 
  
 
סיפריית פועלים 2009
355 עמ`.  

 

סתיו 2003.
מייקל עופר יוצא לנופש בגרמניה, ושם במלון הוא מחליט שהוא רוצה לכתוב. הוא נימשך לגרמניה, אוהב את השקט והנוחות, אוהב את השפה, טוב לו עם הנוף והצלילים שנושאים אותו לילדותו. הרעיון של לשבת על שפת אגם בגרמניה, שמשמעו לשהות שם מספר חודשים, מוצא חן בעיניו.

הוא מחליט שהוא רוצה לכתוב על אביו שעליו אינו יודע דבר. בגיל עשר נישלח כילד חוץ לקיבוץ בית אלפא, מאז היו לו פגישות בודדות עם אביו. מעולם לא הייתה ביניהם אינטימיות והיה אפילו ריחוק מסוים. לפני 30 שנה ניפטר האב בגרמניה ועכשיו – הוא רוצה ללמוד אותו, לפרוץ את הניכור ולהשלים חלקים לא ידועים,  ובעיקר לגלות את מוצאו ומשפחתו של אביו .

 

 "אחד הדברים שהעסיקו אותי הרבה אצל וולטר היתה העובדה שלא מצאתי ולא ידעתי את שמם של הוריו, הבטחתי לילדיי שכאשר אסיים את הספר - שמותיהם של ההורים, הסבים שלי, חייבים להופיע"..

 

והוא מתחיל.

 

לפי עצה שקיבל הוא מתעד גם את תהליך החיפוש וניתוח החומר שנימצא.

 

מהכתוב על הכריכה האחורית –

 

"לתדהמתו מגלה מייקל עופר את בית אביו על חוף אגם באוסטריה, שם בחר לנפוש עם רעייתו מבלי לדעת כי שורשיו נעוצים במקום. עוד יותר מסעירה התגלית כי אביו איננו האיש שעל עקבותיו ביקש להתחקות. למה שילח אותו אביו מן הבית והוא רק בן 10? מדוע כפו עליו להיות ילד חוץ בקיבוץ? מי הוא, בעצם, רופא הילדים השרמנטי שהיה לו לאבא? מי היה באמת אביו?

 

מערבולת של קרעי חיים מטלטלת את הקורא יחד עם מייקל, שמעולם לא שיער כי יש לו קשרים משפחתיים סמויים – בין היתר, עם אנשים ידועי שם שהכיר רק מן הספרות העולמית. יחד איתו אנו נסחפים לברלין של שנות העשרים, לירושלים של אמצע המאה ולקיבוץ בית אלפא, לגלות בני משפחה מפתיעים וזהויות חדשות.


האב, הבן ורוח החופש מגולל פרשת חיים אמיתי אותנטית ומרתקת. "

 

ואכן הסיפור שמתגלה לא מבייש טלנובלה ארגנטינאית..
 
 
 
 
אילזה הירש
 

מייקל נולד בברלין ב- 1935 לדר` ואלטר הירש ולאשתו אילזה- מורה להתעמלות מיוחדת ואח לתומי. שנה לאחר מכן החליטה המשפחה להגר לישראל. הם שכרו דירה ברחביה וחיו ברווחה ובנינוחות בשכונה הכי יוקרתית ויקית בישראל. עם השנים הצטרף עוד ילד למשפחה – יובל.

 

כאמור בגיל עשר הוא הועבר כילד חוץ לקיבוץ בית אלפא,  כי מנהל בית הספר ברחביה אמר :

 

 "גברת הירש, הבן לא יוכל להמשיך את לימודיו בבית ספרנו. אולי בקיבוץ. שם לא ממש לומדים, שם נחמד מאוד, אולי שם יוכל להתפתח".

 

בהיותו בן 18 התגרשו הוריו וכעבור מספר שנים חזר אביו לגרמניה וניפטר בגרמניה בשנת 1974. אימו נישאה עוד פעמיים ונפטרה בת למעלה מ- 90.
 
 
 
 
ולטר הירש

 

מסע השורשים התבסס בתחילה על מכתבי ושירי אהבה שכתב אביו לאימו, שחברה תירגמה לו , ואח"כ על מפגשים, ראיונות ומכתבים ממעגל המכרים והחברים של ההורים.
בין היתר הוא מוצא 5 שירי אהבה שניכתבו לאימו ע"י פ. סטר בשנת 1934 כשהיא הייתה בהריון בו.

 

החיפוש שהחל אחר שורשים וזהות מוביל את הסופר לכיוונים מפתיעים ומרעישים, הוא מוצא את שורשיו אבל לא במקום שבו חשב שימצא. התפניות שהוא מגלה במהלך החיפוש נוגעים לכל בני המשפחה.

 

הגלויים לא הביאו לתיסכול וכעס  :

 

 "אני לא יכול להצביע נקודתית על מה בדיוק גרמו אצלי הגילויים, אבל הם בהחלט סייעו לי להגדיר את הדברים. אין ספק שהגורם החזק ביותר היה הסקרנות, שהלכה וגברה ככל שהדברים עלו. אבל לא, זה לא גרם דיכאון, לא חטפתי שוק, לא נוצר בי כעס על אימא שלי".

  

הספר סוקר ממקורות ראשונים את החיים בתקופות סוערות בהיסטוריה- החל מעליית הנאצים לשלטון, העלייה ארצה, השלטון הבריטי והקמת מדינת ישראל.

במהלך הסיפור מתגלה עולמם של צעירים מודרניים,חופשיים הקשורים לבוהמה הירושלמית, התל אביבית והגרמנית.

 

" לואלטר ואילזה היו חברים ייקים, חברים מהבוהמה הירושלמית של טרם מדינה ושל שנותיה הראשונות, וחברים בריטים מן הפקידות האנגלית של המנדט, והם ניהלו חיי חברה סוערים" .


הוא מתאר את המסיבות הסוערות שהתקיימו בביתם שנמשכו עד לשעות הקטנות של הבוקר ואת חיי החברה הסוערים שכללו גם, כן, חופש מיני.


דמויות מהיסטוריה היהודית, הישראלית הגרמנית והשוודית מתגלים בפנינו ללא ההדר והעיטור של ההיסטוריה – המשורר יצחק שנהר,  המחזאי השוודי הנודע יוהאן-אוגוסט סטרינדברג, סופר, צייר, מאבות התיאטרון המודרני, שבין מחזותיו: `החדר האדום`, `הגיהינום`, וגם כאלה שעלו לאחרונה על במות בישראל, כמו `האב` ו`העלמה יוליה`", המחזאי בעל השם העולמי, בנימין-פרנקלין וודקינד - שהיה מהמפורסמים שבמחזאי גרמניה במאה ה-19. כמה מיצירות המופת שכתב עולות עד היום על במות העולם, כמו: "האביב מתעורר" ו"רוח האדמה", משפחת ורבורג ( שדה ורבורג על שמם ), פרשת טוביאנסקי, חברי ועדת בחקירה של האו"ם שהמליצה על החלוקה, משה שרתוק ( שרת), נחום גולדמן ועוד ועוד.

 

הספר מעניין וסוחף ול]עמים מרתק, קראתי אותו בשטף ובעניין, והיו בו קטעים מרתקים וכמובן הרצון לדעת מה היה הסוד שכולם הסתירו ממנו.

אבל, ניכר חוסר ניסיון בכתיבה. הספר ניכתב כיומן ומשתדל להיות מאוד אובייקטיבי כמחקר. אפילו הסופר, שמרגיש ניכור אליו במהלך חייו, מעלה מהלך הכתיבה תהיות ושאלות, אבל אינו מפרט כמעט את רגשותיו. ההיבט האישי חסר לי מאוד.

 

הסופר מצטט במפורט מכתבים, יומנים, ראיונות ושירים ולפעמים, פירוט היתר מתיש. נראה שהיה מקום לעריכה הדוקה יותר.
 
 ספר של חיים, ספר של תקופה.
 
מומלץ.

  

מיכאל ( מייקל ) עופר כיהן במשך 22 שנים בתפקידי ניהול במכללת "אורנים" מתוכם יותר מעשר שנים כמנכ"ל.
 
 
מייקל עופר

 

הספר התקבל לסקירה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

16 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פל אלא אם צויין אחרת