00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פקיד לנצח

הפקיד הגדול

28/11/2009
מה יש בו בריאליטי שמושך אותנו לצפות בו עוד ועוד. התשובה ברורה - העניין הטבוע בבני האדם בחריג ובשונה. העניין הטבוע בבני האדם בבידור ובשעשועים. העניין הטבוע בבני האדם בצפייה במצוקותיו של הזולת.
היה זה אוגוסטוס (יוליוס) קיסר רומא שהבין כי את ההמון ניתן לספק ב"לחם ושעשועים". אוגוסטוס הנהיג מסורת של קרבות גלדיאטורים. ההמון המשולהב צפה בלוחמים פראיים נלחמים זה בזה עד זוב דם ולעתים אף מתחרים כנגד חיות מסוכנות כגון אריות ומבתרים את בני-מעיהם.
בימי הביניים, היה זה מקובל במדינות באירופה להוציא להורג עבריינים, בטקסים פומביים לציבור, שכללו ניסור אברים, עינוי בשעווה רותחת וקריעת גפיים באמצעות סוסים שמשכו אותם מגופו של הקרבן.
מופעים ברוטליים אלו פסו מן העולם, כנראה בעקבות התפשטות המחשבה הליברלית המערבית ופעילותם של ארגוני זכויות אדם, כגון "בצלם", אך עדיין נותר מהם שריד במדינות הנוהגות להוציא להורג בפומבי את אויביהן, בקרב שכנותנו למזרח התיכון הישן למשל.
 
לעולם המערבי, נותר הקרקס. שם, צפינו כילדים בבולע החרבות, בנערת הגומי, במאלף האריות, ברוכב הפילים, בלוליין, בגמד, בקוסם ובליצן. אך גם מעמדו של הקרקס נדחק והוא הפך לאמצעי בידור לא משכנע, ארכאי ומשעמם. כולם כבר גילו כי בולע החרבות לא בולע אותן באמת, למאלף האריות לא נשקפת סכנה באמת והקוסם לא מבתר את גופה של סייעתו באמת. רק הלוליין יכול לעתים ליפול באמת ולשבר את מפרקתו, אך מחזה זה לא קורה כמעט, משום שפרושה תחתיו רשת בטחון והוא בדרך כלל מיומן.
 
ואז, החל לקנן בחברה היצר הקמאי לדבר האמיתי, לקרבות הגלדיאטורים שמיעוט של יפי הנפש שלל מן ההמון. ברם, תלישת אברים חיוניים אינה נהוגה בעידן המודרני בו אנו חיים, לא בפומבי לפחות, ולכן החברה מסתפקת במחזות אמיתיים של אלימות מילולית, קנאה, יצרים, תככים, אלימות פיסית קלה, תחרותיות, תאוות בצע, ספורט - ריאליטי!
 
בריאליטי יש מהכל. קצת מהקרקס וקצת מקרבות הגלדיאטורים. במקום חרבות יש פה, לשון ואינטריגות. במקום קרקס, ישנם חריגים אמיתיים. לא בכאילו. הכל אמיתי. ומי שחזק שורד. ומי שניחוח לועו משול לזה העולה מאגני החמצון של דימונה, יגיע לגמר. 
כמו בערוץ נשיונל ג`יאוגרפיק, אנו צופים בסוואנה אליה הוכנסו חיות משונות, ומצפים בכיליון עיניים לראות אילו אינטראקציות וריאקציות יתרחשו: האם האלימה והכעורה תדיח את הכסילה ומושתלת הסיליקון? האם בעל המום יחזיר לרפה השכל שחומד לצון? האם הדתי יעורר מהומה עקב אי-כיבוד מצוות? האם הערבי ייצור פרובוקציה בעת קבלת שבת לפי שולחן ערוך? וככל שהריאקציה חזקה יותר, אנו מרוצים יותר. וככל שהריאקציה קיצונית יותר, אנו נהנים יותר.
 
אך לא לעולם חוסן. גם הריאליטי ימאס בשלב כלשהו.  
וכשהעין תישבע, יוחדרו המצלמות גם למשרדנו. וזה יהיה כבר הריאליטי האמיתי. 
ואנו, הפקידים והאינטריגות שלנו, יהיו מושא התוכנית. סגן מנהל הבנק שלוטש עיניו לכסא של הבכיר ממנו ומייחל למפלתו; סוכן הביטוח העושה כל אשר ביכולתו לשווק פוליסות שערכן כקליפת השום לרוכשיהן, מטריה ליום שמש, על מנת לקדם עצמו בסוכנות; רואה החשבון המייפה את דו"חותיה הכספיים של חברה אלמונית למען תהא אטרקטיבית יותר לציבור המשקיעים, ובכדי שיוכל לטפס בסולם הדרגות בפירמה. הכל חוקי
וכמו שאומר כוכב הריאליטי הדגול: "קאט קלין"!  
והתופעה תרווח, כי כל פירמה שתחדיר את המצלמות למשרדיה, תזכה למענק כספי שמן. והפקידים יהיו הכוכבים של התוכנית. הם יזכו לפרוץ את אלמוניותם החשוכה. הם יזכו לתשואות ההמונים. הם יכנסו לבית הפקיד הגדול. חלקם יצטיירו כנוולים וחלקם כצדיקים, חלקם כתחמנים וחלקם כמעשיים. מי ידיח את עצמו ומי יודח על ידי ממוניו הפקידים הגבוהים? ומי יודח באס אמ אסים? ומי יטפס בסולם הדרגות הפקידותי?
ולאחר מספר ימים, לאחר שהוילון ירד ויחשיך את הבמה מאור הזרקורים, הם ישובו לחייהם האפרוריים והמשמימים וימשיכו לסכם דיונים ולבקר דו"חות ולמכור פוליסות. ולספר לחבריהם, אתה זוכר אותי, "אני הייתי יואכים מהפקיד הגדול 2009!" 
 
י`.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

13 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל yoachim אלא אם צויין אחרת