00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיי

שׁוֹפְטִים וְשׁוֹטְרִים, תִּתֶּן-לְךָ (דב` טז יח) - חלק ב`

 

רשומה שהיא המשך לרשומה שלי - שׁוֹפְטִים וְשׁוֹטְרִים, תִּתֶּן-לְךָ (דב` טז יח)

 

בבימ"ש המחוזי בנצרת התפנתה משרת נשיא בימ"ש המחוזי.

ועדת איתור, שכללה את שופט בית המשפט העליון בדימוס, תיאודור אור (שהינו גם יו"ר ועדת האיתור לבחירת יועץ משפטי לממשלה), נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, מוסיה ארד, ונשיאת בית המשפט המחוזי-מרכז, הילה גרסטל, המליצה כבר לפני כחודשיים על שני שופטים ממחוז הצפון - יצחק כהן ואברהם אברהם - לתפקיד.

בסוף השבוע החליטו נשיאת בימ" ש העליון הגב` דורית ביניש ושר המשפטים פרופ` נאמן , למנות לתפקיד את סגן נשיא בימ"ש המחוזי בירושלים השופט דוד חשין, שלפי הפרסומים בעיתונות נחשב ל"מקורב שלה" .

 

בסבב המינויים האחרון לבימ"ש העליון הוגשה מועמדותו. אני לא מטילה ספק ביכולותיו הבלתי מעורערות של השופט דוד חשין שעל דעת כולם הוא ראוי ומתאים ונמרץ וחכם גם להיות שופט בעליון, אולם אז – הוא לא מונה.

בעקבות אי מינויו פורסם בעיתונות ב- 20.10.09 כי הוא הודיע על פרישה מכס השיפוט.

 

ושוב אני מדגישה יכולותיו וסגולותיו של השופט חשין ידועות והוא מאוד מוערך במערכת. הביקורת שלי היא כלפי הנוהל וההתנהלות.

 

ברשומה שלי על בימ"ש העליון העברתי ביקורת על השליטה המוחלטת של נשיאת בימ"ש העליון על המנויים השונים וחוסר הפיקוח או הדמוקרטיה ובודאי חוסר אפשרויות לבקרה, על ההחלטה למנוי זה או אחר.

 

והינה דוגמא להחלטה שרירותית של נשיאת בימ"ש העליון ובעצם דרך לעקוף את החלטות הועדה לאיתור מועמדים, ואל לנו לשכוח כי על הפרק בתקופה הקרובה, מנוי של יועץ משפטי לממשלה, ושגם במקרה זה הוקמה ועדה לאיתור מועמדים. ומה יקרה אם הממשלה לא תאמץ את המלצות הועדה ותחליט על מועמד אחר? ואיך יחליט על כך בג"צ בראשותה של הנשיאה, השופטת בינייש  ?      

 

יתרה מכך בהחלטתה זו מתרחשות מספר עוולות.

 

ראשית, אחד הניסיונות להפוך את תהליך בחירת השופטים למעט דמוקרטית, נעשה ע"י מנוי ועדת איתור,  זו שכפי שראיתם חברים בה רק שופטים, זו שהתנגדו שיהיו חברים בה "פוליטיקאים" , זו שצדיקי המשפט הודיעונו כי על ידי כך תמנע פוליטיזציה במינוים.  

 

כאמור ועדת איתור זו המליצה על שני מועמדים שונים והשופט חשין כלל לא היה מועמד. נשיאת ביהמ"ש העליון התעלמה לחלוטין מהמלצות הועדה, ומינתה כראות עיניה ואני בכלל לא נכנסת ולא יודעת מהם סיבותיה. ולמען האמת גם לא מעניין.  מה שיוצא בפועל הוא שאומנם אין מינויים "פוליטיים" אבל מנויי מקורבים יש ויש.

 

שנית, אחד התנאים למנוי שופט הוא אזור מגורים – השופטים ממונים לפי אזורי מגוריהם. לפתע שופט, שנולד חי ועובד וכל מרכז חייו בירושלים ישמש כשופט מחוזי בנצרת .

 

ושלישית והחמור ביותר – מינויו של השופט חשין סוגר את הדלת בחוזקה ואולי אפילו בטריקה, בפני שופטים ראויים ומתאימים לא פחות ממנו, שנמצאו מתאימים והומלצו ע"י הועדה ומתגוררים בפריפריה.

 

עוד דוגמא  לכך שנאה דורש לא נאה מקיים.

 

הביקורת שלי היא על כך שבהליך זה ישנה התעלמות מוחלטת מסדרי מנהל תקינים, מועדה רשמית שהוקמה על דעת כולם ומהמלצותיה,  ובעצם מצביעה על תהליך קבלת החלטות שגורם לפחות להרמת גבה אם לא יותר מכך. אי אפשר לא להגיע למסקנה שלא מספיק להיות מתאים, ראוי ואפילו מומלץ, צריך להיות – אחד משלנו.

 

מהעיתונות עולה כי ישנה ביקורת קשה בקרב אנשי בתי המשפט על המהלך וכי "בפריפריה עדיף לקדם שופטים מקומיים ולא להביא רכש מירושלים".

 

ומהעיתונות עולה גם כי מקורביה של בייניש טענו כי צעדיה נובעים ממחשבה על טובת המערכת. הם אמרו כי השופט חשין הוא "שופט מצטיין, הגון וישר, שעזיבתו היתה יכולה להיות אבידה גדולה למערכת". אם הוא אכן מוצלח כל כך ואבידה גדולה כל כך - למה הוא לא מונה לעליון? או לפחות למה לא הוגשה מועמדותו לפני ועדת האיתור?

 

בכל מהלך, ולו הקטן ביותר לנסות להכניס את הליך מינוי השופטים במדינה לסדר, לדמוקרטי ולבר פיקוח , ולצמצם את שליטת בימ"ש העליון בתהליך, מיד גורר אחריו התגייסות של שופטים לשעבר, עורכי דין מקורבים ועיתונאים שונים שיוצאים חוצץ ותוקפים לפעמים במילים קשות ( לשבור להם את הידיים-זוכרים? )את הניסיון,  ולפתע – דממה. אין מאמרים בעיתונות, אין ראיונות ברדיו ונותר להמתין לערב ולראות כמה דגש ישימו על המהלך בעיתונות האלקטרונית.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פל אלא אם צויין אחרת