00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

כלבה זקנה לומדת טריקים חדשים

כשרות ושקרים אחרים

אבא נולד למשפחה דתית. לאביו היה זקן מהודר, פיאות ארוכות נחבאו מתתחת למגבעתו השחורה והוא התפלל בבית הכנסת מדי יום. אמו גילחה את שער ראשה הלכה במטפחת הדוקה, ולבשה גרביים אטומות גם בקיץ.

 

אבי זנח את הדת בעלומיו, אך לא היה מסוגל לאכול בשר שאינו כשר. הוא הסביר לנו כי אין מדובר באיזושהי אידיאולוגיה. בגלל הבית בו גדל, הוא נגעל מבשר חזיר ופשוט לא מסוגל להכניסו לפיו.

 

אז אבא לא אכל חזיר, כך הוא חשב.

 

אמי היפה טוסקה ידעה היטב שנקניק כשר אינו יכול להתחרות בטעמם של נקניקי דבר אחר. על כן קנתה אך ורק נקניקי חזיר.

 

באותה עת גלילי נקניק כשר היו חתומים בפלומבה, שהעידו על כשרותם. אמא ביקשה במכולת פלומבה כזו. לפני שהאכילה את אבא בנקניק החזיר, היא הראתה לו את הפלומבה ואמרה: “טיבי, בוא תראה שהנקניק כשר, שלא תתחיל לעשות לי בעיות.” וטיבי אכל, ועוד איך אכל.

 

אבא גם לא אכל שום דבר שבושל בשמן. לכך לא היתה כל סיבה ידועה. זה פשוט היה ככה.

 

אז אבא לא אכל שמן, או כך הוא חשב.

 

אמי היפה טוסקה שמה חתיכת מרגרינה במחבת, הלכה לחדרו של אבי ואמרה לו: "אתה רואה, אני הולכת לטגן שניצל. רציתי שתראה שאני מטגנת במרגרינה.”

 

ואז יצאה למטבח, החזירה את המרגרינה לחבילה, שפכה שמן במחבת וטיגנה את אשר טיגנה, ואבא אכל לתיאבון.

 

כילדה, היה לי חוש צדק מפותח, ורציתי לגלות לאבא שמשקרים אותו. טומי`קה אחי צווח וגם הרביץ לי. “את לא רואה כמה הוא רזה? הוא יפסיק בכלל לאכול והוא ימות! את רוצה שאבא ימות?!” לא רציתי שאבא ימות, ובעיקר לא רציתי שטומי`קה ירביץ לי. ושתקתי.

 

סבתי, אמא של טוסקה התגוררה בעיר אחרת. אחת לשנה לערך היא רצתה לבקר בביתנו. אמי טוסקה היפה לא סבלה את אמא שלה, ואם להודות על האמת, היא שנאה אותה ממש. היא אמרה שסבתא היא מרשעת, מנסה לחנך אותה, מעבירה עליה בקורת ומנדנדת באופן כללי.

 

כבר שבועיים לפני הביקור הצפוי של סבתא היא החלה לסבול מהתמוטטויות עצבים קלות, קיללה את יולדתה וייחלה לאסון טבע כדי שסבתא לא תבוא. אבא ניסה לפשר ולהרגיע. תנסי להיות סבלנית, את לא מוכרחה להגיב לכל מה שהיא אומרת, זה יכול לעבור בשלום.

 

כולנו ידענו שזה לא יכול לעבור בשלום.

 

ביום הגעתה של סבתא, אמא היתה היסטרית וכבר בבוקר שתתה חצי בקבוקון ולריאן. בשעה שסבתא הגיעה אמא כבר גמעה את חציו השני של הבקבוק. מה שנתן בערך שעתיים של שקט. אמא ישבה כמו זומבי, בעוד אבא משוחח בניחותא עם חמותו. אז החלה אמא לזוע, ותוך דקות ניהלו שתי הנשים קרב איתנים מילולי. זה היה נגמר בדרך כלל בכך, שסבתא לקחה את המזוודה שהיא טרם פרקה, ואבא היה מלווה אותה לתחנת האוטובוס כשהוא מנסה לפייס אותה.

 

באחת הפעמים שסבתא הצליחה לשרוד עד הערב בביתנו, אמא התעוררה באמצע הלילה וראתה את אמה עומדת על כסא ליד חלון במטבח ומנפנפת החוצה לשלום.

 

היא העירה את אבא חרש, ואמרה לו "לך למטבח, אמא שלי השתגעה.” אבא יצא למטבח ואכן ראה את סבתא עומדת בחלון ומנפנפת. אבא אמר "סליחה, מה  היא עושה?” (בהונגרית זה נשמע יותר טוב. פניה לנוכח בגוף שלישי מביעה כבוד}.

 

סבתא אמרה "היה לי קר, אני מנסה לסגור את החלון והוא תקוע"

 

מה שמראה שאמא פירשה תמיד את מעשי אמה לחומרה.

 

סבתא היתה אשה דעתנית, עקשנית ורודפת צדק. בטרנסילבניה היא פעלה במחתרת הקומיניסטית וסיכנה את עצמה ומשפחתה למען האידיאל.

 

אמא החלה להכין ארוחת צהרים. היא עשתה לאבא את תרגיל המחבת עם המרגרינה. סבתא לא האמינה למראה עיניה: “טוסקה" אמרה "את לא יכולה לרמות את האדם הזה ככה!”. אמא אמרה "כן, אני כן יכולה, ואני עושה את זה כבר שנים". סבתא אמרה "אני לא ארשה זאת". טומי`קה יבב,אך הוא לא יכול היה להרביץ לסבתא, כי היא היתה יותר חזקה.

 

סבתא ניגשה לחדר הסמוך , שם ישב אבא וקרא ב"אוי קלט". הוא הרים את עיניו מהעיתון וסבתא אמרה: “טוסקה מרמה אותך. היא מטגנת עכשיו בשמן". אבא לא אמר כלום.

 

אמא קראה לנו לשולחן. טומי`קה ואני ישבנו משותקים. לסבתא היתה הבעה של "אני את שלי עשיתי". אבא יצא והתיישב. אמא הגישה שניצל עם פירה. הסתכלנו איך אבא מרים את הסכין, אחר כך את המזלג, חותך מן השניצל ואוכל בדממה. כולנו אכלנו בשקט.

 

סבתא יצאה לשירותים. ואז לחש אבא לאמא: “את יודעת, טוסקה, הזקנה באמת קצת משוגעת".

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל המיזנטרופית אלא אם צויין אחרת