00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

שלושה ימים של חוויה

 הרב אלימלך בר שאול אמר כך:
 
 "שתי לידות לו לאדם- אחת שלא מדעתו, ואחת מדעתו.
אחת על-ידי אחרים, ואחת – על-ידי עצמו.
ראשונה- לקתה בחבלי לידה,
שנייה -  נתברכה בחבלי יצירה.
ראשונה – מאורע לשעתה,
שנייה – נמשכת כל ימי חייו של האדם.
ראשונה – לידת הגוף,
שנייה – לידת נשמה.
ראשונה – יציאתו מבטן אמו,
שנייה – התגלות מהותו." 
 
בשבוע שעבר חוויתי עוצמתה של הלידה השניה.
 
 
 
התקבצנו,  כ-15 ציירים וחובבי ציור כדי לצייר באחד המקומות היפים בארץ - במצוק הארבל שמעל הכנרת. המשכנו לצייר תוך כדי צפיה על הכנרת כמו שהיא נראת מפאתי כפר חיטים  וקינחנו בהתבוננות בקרבת צומת פוריה, לעבר מושב ארבל, כפר חיטים וכפר זיתים הישובים על צלע ההר מולו התמקמנו.  התפרסנו בשטח, על ציודנו הכללי והאישי, כבר בשעה מוקדמת של בוקר. החום הכבד לא "שיחק" לטובתנו. כובעים רחבי שוליים, שמשיות ובקבוקי מים שרתו אותנו באמונה עד לשעה  11:00 לערך. 
אחה"צ, שוב עשינו דרכנו לשטח למשך כשעתיים.
ויום אחד בצעתי גיחה והגעתי עד לאבטליון שגם היא בגליל התחתון ובמהירות הבזק הנצחתי התרשמותי מנוף הררי. 
  
                       
       
על אף העובדה שהחבורה, בחלקה הגדול, היתה "עירונית" ( איפיון לא מחמיא שעדיין מקובל בפיהם  בפי אנשי ההתישבות העובדת כדי לתאר את התושבים המפונקים מן העיר....) ,  חבריה החזיקו מעמד בגבורה ולא הרשו לתופעות טבע קיצוניות,לא מוזמנות, לחבל בעוצמת החוויה.
 
יצאנו לדרך בצהרי יום רביעי. כביש 6 מאפשר את קפיצת הדרך וחיש קל התקבלנו במאור פנים בחצרו של זוג מופלא שעיסוקו אמנות : היא - ציירת בסגנון ריאליסטי ומורה מעולה והוא  (שרזי הציור אינם זרים לו כלל ועיקר וגם בין מיתרי הגיטרה והמוסיקה צועד בבטחה) - משמש, בנועם רב,  עזר כנגדה ואחראי על הלוגיסטיקה בסדנה. 
מפאת חשש לפירסום לא אנקוב בשמם המפורש, אבל לא אמנע מלשבח את ההשקעה המוקפדת באירגון ובהדרכה הצמודה, בהקשבה לכל פרט וברצון להנעים עלינו את השהות במקום במשך שלושת ימי הסדנה.
               
 למותר לציין כי התעשרנו בידע המעשי בציור בחיק הטבע ואל יהיה הדבר קל בעיניכם.  אין דין ציור מתוך תמונות ותצלומים בין ארבע אמותיו של הסלון שלנו, כדין ציור בנוף על פי מראה עינים, כשהסביבה הצבעונית והססגונית אופפת אותך מכל עבר ועליך לבחור ולהעדיף ולצייר מקטע אחד ויחיד על פי בחירתך, לערבב, למצוא ולבחור את הצבע האמיתי, הקרוב  לזה של החומר בטבע. זה הצבע  שלא עבר סינונים והעדפות של הצלם, לא ספג עיבודים ולא הפך לעצם חד מימדי, שטוח על גבי הנייר.  זו התמודדות לא פשוטה שיש לה חוקים ועקרונות משלה ונדרשים  לה ידע ואימון אין קץ. יש לשים לב לחלוקת הזמן, לערבובי הצבעים, לקומפוזיציה (ההרמוניה בציור שנוצרת תוך מתח בין הקווים, הנפחים או משטחי הצבע), לשימוש נכון במכחולים, להנחת הצבע על הבד ו/או על הנייר והכל בריכוז רב והתכווננות שלמה.
 
 
 
היו מי שציירו בשמן או אקריליק ,  אחרים העדיפו פסטל (פיגמנטים טהורים המעורבים במעט מאוד חומרים מאחים. צורתם מזכירה צורה של גירים) והיה מי שהפליא לצייר באקוורל (צבעי מים). וכולם התמזגו עם צבעי החום למיניהם, גווני הכחול והתכלת,  האפרפר-כסוף של הכנרת (היא בכלל לא כחולה ביום של אובך) והשמיים עטויי עננים של נוצות. לא נפקד מקומם של הירוקים הנפלאים בעלוות העצים ובמשטחי השדות.
אין גבול לניואנסים (הבדלים הקטנים והעדינים) שיוצרים את הכתמיות והעומק ביצירה.
 
זו היתה חוויה רגשית של ממש עם ערך מוסף בצידה. פגשתי אנשים איכותיים שההתבוננות והרגישות היא חלק מן ההוויה שלהם. פגשתי אנשים אחראיים המתייחסים למקצועם ולעיסוקם במלוא כובד האחריות  והאיכפתיות וה"חפיפיות" (האופיינית לנו ככלל, למרבה הצער) מהם והלאה. גילויים כאלה מעודדים ומפרים את הנפש והנשמה.
 
וטוב יעשה כל צייר ומצייר אם יצא מבין כתלי הבית, יסתכל סביבו ויביע התרשמותו בצבע ו/או ברישום. כל קוץ, שיח, אבן, שער לחצר או דלת של בית, כולם יכולים לשמש דחף ונושא לחבלי יצירה שיובילו להתגלות של הנשמה.
 
מביאה לתצפית את ה"רכים הנולדים" שטרם הגיעו לבשלות מלאה. הם צויירו ALLA  PRIMA, דהיינו, בשיטה המסורתית לפיה הציור מושלם בישיבה אחת, בשכבה אחת או שתיים המתאימה להשלמת הציור כאשר יש מגבלות של זמן או מזג אויר.
 
 
ואם שמתם לב שהכנרת שלי כחולה בציור - אתם צודקים!
טעות! מודה באשמה! העירבוב לא היה במיטבו.....
 
ותודה לשקדוד שהביאה לידיעה את דברי הרב אלימלך בר שאול.
 
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

47 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת