00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

רפואה משלימה ועוד...

צמחונות מהי?

מהלך היסטורי

בראשית קיומו בעולם, האדם ליקט את מזונו מן הפרי ומן הירק ורק בתקופות מצוקה, בצורת למשל צד למחייתו. אכילת בשר כמזון עיקרי נתפס כהרגל נרכש, שאינו מבוסס אצל האדם כצורך פיזיולוגי.
עדויות לעובדה שהבשר אינו מיטיב עם האדם, קיימות עוד מתקופת האצולה בימי הביניים, ובתקופות קדומות יותר. אפשר לראות זאת במחלת השיגדון-
GAUT אשר נקראה בעבר מחלת בני האצולה בפי פשוטי העם באירופה, אבל נבעה לא מדמם הכחול או מטענם הגנטי של האצילים שחלו בה, אלא מן העובדה שהיו בעלי אמצעים וכתוצאה מכך הרבו יותר מפשוטי העם לאכול בשר. פרקיהם התעוותו והם סבלו ייסורים בגלל הצטברות חומצת שתן בדמם - תוצר של פירוק חלבונים מן החי, שאותו הרבו לאכול. 

 

הנזקים באכילת מזון מן החי

הנזק בצריכת מזון תעשייתי בהגזמה מתבטא ב:- השמנה - שהוגדרה כמחלת המאה, עודף כולסטרול, סוכרת, הסתיידות עורקים, לחץ דם גבוה, התקפי לב, שבץ, דמנציה, גאוט, מחלות כליה, אוסטיאופורוזיס וסרטן.

רשימה זו מופיעה עתה כתופעה המקיפה אוכלוסיות שלמות ובגילאים הולכים ויורדים.
מחקרים רבים שנערכו במהלך עשרות השנים האחרונות, מעידים כי:-
אכילת חלבון מן החי ופחמימות מעובדות, מובילים להשמנה, גם אם אין הרבה קלוריות במזון. הפיתרון להשמנה הוא מעבר לתזונה על בסיס מזונות מלאים מן הצומח בלבד (ללא הגבלת כמויות או ספירת קלוריות) בשילוב עם פעילות גופנית.
מזון מן החי (ולא רק שומן מן החי) גורם לעלייה ברמת הכולסטרול בדם, לעומת צריכת מזון מן הצומח, המסייעת להורדת רמת הכולסטרול.
חלבון מן החי וגם שומן מן החי גורמים לטרשת עורקים.
מעבר למזון מן הצומח מאריך תוחלת חיים של חולי לב.
שכיחות סוכרת מבוגרים באוכלוסיות שונות, עולה ככל שצורכים יותר מזון מן החי. ניתן למנוע את התפתחות המחלה ואף לרפאה באמצעות צריכת מזונות מלאים מן הצומח.
רכיבים תזונתיים ממזונות שמקורם בבעלי חיים מגבירים התפתחות גידולים סרטניים, בעוד שרכיבים תזונתיים ממזון מן הצומח מצמצמים את התפתחות הגידולים - השוואה בין חלבונים של חיטה וסויה לבין חלבונים מן החי בטיפול בחולי סרטן.
סרטן השד קשור להורמונים נשיים שהוספו לבשר.
סרטן ערמונית קשור לצריכת מוצרי חלב בעלי כמות גבוהה של חלבון וסידן.
סרטן מעי גס וחלחולת נובעים ממחסור בסיבים תזונתיים במזון מן החי.
תפוצת האוסטיאופורוזיס (מחלת החלשות העצם) גבוהה באופן מובהק דווקא באוכלוסיות שצורכות יותר מוצרי חלב; חלבון מן החי מגביר את החומציות בגוף וגורם לבריחת סידן.
צריכת הבשר כפי שהיא מתקיימת היום, אין לה תקדים משחר ההיסטוריה והיא הרסנית לעולם ולתושביו.

 

יתרונות התזונה הצמחונית

עדויות מדעיות מציינים כי, תזונה צמחונית מזינה מציעה יתרונות בריאותיים בהשוואה לתזונה המכילה בשר ומזונות נוספים מן החי.

היתרונות עולים מצריכה נמוכה של שומן רווי, כולסטרול וחלבון מן החי ומצריכה גבוהה של דגנים מלאים, קטניות, סיבים תזונתיים, מגנזיום, חומצה פולית קרוטנואידים ופיטוכימיקלים אחרים. לאחרונה קיימת הכרה ביתרונותיה של התזונה הצמחונית והממסד הרפואי מתחיל לתת עליה את הדעת.
בשנת 2002 פרסמה ועדת מומחים מטעם מינהל המזון והתרופות האמריקאי, דו"ח הקובע כי צריכת שומן מן החי ומזונות מטוגנים מזיקה לבריאות.
בשנת 2003 פרסמו התאחדויות התזונאים של ארה"ב(
ADA) וקנדה(DC) מסמך המכיר ביתרונות הבריאותיים של צמחונות, לפיו תזונה המבוססת על רכיבים צמחיים בלבד, טובה לבריאות, עשירה תזונתית ומתאימה לאנשים מכל גיל, כולל תינוקות, ילדים, מתבגרים נשים הרות מיניקות.
עפ"י מסמך זה, צמחונות הינה כלי יעיל למניעת מחלות נפוצות, מפחיתה שיעורי תמותה של מחלות לב, מביאה לתחלואה נמוכה יותר של סוכרת, סרטן הערמונית ובמחלת סרטן המעי הגס.
תמיכה נוספת בצמחונות נרמזת מההמלצות העדכניות של ה-
AHA  איגוד הלב האמריקאי, המכוונות להקטין את הסיכון לפתח מחלת כלי דם וכוללות הפחתת צריכת בשר ומוצרי חלב והעלאת צריכת פירות, ירקות ודגנים מלאים.
האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן ממליצה להפחית משמעותית צריכת בשר מעובד אדום ו/או עתיר שומן, הגבלת הצריכה של מזונות מטוגנים כגון: צ`יפס, פיצה, ממתקים והחלפתם בירקות ופירות (לפחות תשעה ביום), העדפת פרי שלם על מיץ, דגנים שלמים מול מעובדים בשילוב קטניות כמקור לחלבון מאוזן.

העמותה לרפואה אחראית PCRM, שנוסדה בשנות השמונים בארה"ב וכוללת אלפי תזונאים ורופאים ידועי שם כמו פרופ` קולין קמפבל וד"ר הנרי היימליך (שיטת היימליך) מצהירה שתזונה צמחונית היא הדרך הנכונה להאריך את החיים, למנוע ולהירפא ממחלות החברה המערבית.

סקירה מקיפה של יתרונות התזונה הצמחונית בוצעה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת פלינדרס באוסטרליה על ידי שני פרופסורים. תמצית הממצאים :
- חלבון פולי סויה, קטניות, אגוזים וסיבים מסיסים מפחית את רמת השומנים בדם (הכולסטרול הרע והטריגליצרידים) בצורה משמעותית.
- דיאטות עשירות בסיבים ופחמימות מורכבות ונמוכות בשומן משפרות את בקרת הסוכר בדם.
- צריכת אגוזים, פירות, ירקות וסיבים תזונתיים עומדת ביחס הפוך לסיכון למחלת לב כלילית ולשבץ.
- צריכת תרד וכרוב עלים מביאה לירידה בניוון העין כתוצאה מגיל מתקדם.
- סיכון מופחת לסרטן שד נקשר לצריכה של מוצרי סויה.
- הפחתה בתדירות התקפי תעוקת לב ונסיגה של טרשת בעורקים הכליליים, נצפתה בהקשר עם דיאטה צמחונית בחולי לב.

צמחונות מודעת הנשענת על מגוון גדול של המזונות צמחיים, מהווה תשתית תזונתית מצוינת עבור האדם ותורמת לבריאותו, הרבה מעבר לדיאטה המערבית המזיקה, שהבשר הוא מרכיב מרכזי בה.

דיאטה צמחונית מאוזנת וחכמה, בה שילובי מזון של קטניות ודגנים מעלים את ספיגת החלבון. לא צפוי מחסור בשום מרכיב תזונתי, מלבד אולי ויטמין B12. מחסור בויטמין זה אינו בלעדי לצמחונים ואפשר להשלים אותו באמצעות טבלית למציצה, אחת לכמה ימים.

הבשר הוא התחליף המזיק, המסוכן והפחות ראוי למאכל.

הפרי והירק, הדגן והקטנית לעומת זאת, הם המזון המקורי, הבריא, הנכון והטבעי לאדם ובלעדיהם אין לו קיום. וככל שהאדם יקדים להכיר בכך, כן ייטב לו.

 

חשוב לדעת - אין הגדרה אחידה לצמחונות.

חלק מגדירים עצמם צמחונים בזמן שהם נמנעים רק מבשר אדום בעוד אחרים נמנעים גם מעוף ודגים.
הדרגה הגבוהה ביותר של צמחונות הוא טבעונות - הימנעות מכל הסוגים של חלבון מן החי: בשר, חלב, דגים וביצים.

ככל שנמנעים מיותר מזונות גוברים הסיכויים לחסרים תזונתיים, חלקם עלולים לפגוע בגדילה לגובה ובבריאות בכלל.

הדרגה המתונה של צמחונות הכוללת הימנעות מבשר, עוף ודגים - היא אורח חיים בריא בדרך כלל, בתנאי שמשלימים את רכיבי התזונה המסופקים ע"י הבשר בתוספי תזונה.

 

על מה יש להקפיד במידה ובוחרים באורח חיים צמחוני?
חלבון - חלבון הוא אב המזון החשוב ביותר לגדילה.

המקורות הטובים ביותר לחלבון הם בשר, מוצרי חלב וביצים. במידה ואינכם אוכלים מספיק מאלה, התחליף הטוב ביותר הוא תחליף בשר מהצומח דוגמת טבעול, זוגלובק טבע וכדומה, אותם מומלץ לאכול מדי יום.

מקורות צמחיים נוספים לחלבון: קטניות כמו שעועית יבשה, אפונה יבשה, עדשים. את אלה יש לאכול ביחד עם דגנים כמו אורז, חיטה ולחם על מנת שתהיה לנו היכולת לנצל את החלבון הצמחי.

סידן - סידן נחוץ  לתפקודים רבים בגוף ביניהם בניית העצם.

ללא סידן העצם תהיה פריכה ותיטה להישבר.

חשוב לדעת שגיל ההתבגרות קריטי מבחינת בניית עצמות השלד.

מעט מדי סידן בתזונה בגיל ההתבגרות (בו העצם מתארכת) עלולה לגרום כאמור ליצירת עצמות חלשות מבלי שניתן יהיה לתקן את הנזק בגיל מאוחר יותר. על מנת לענות על דרישות הגוף לסידן מומלץ לאכול לפחות 3-4 מנות של מוצרי חלב ביום. הימנעות ממוצרי חלב בגיל ההתבגרות מאוד בעייתי. על מנת להימנע ממחסור בסידן במקרה זה, יש להקפיד על אכילת מוצרי סויה מועשרים בסידן, טופו, ירקות ירוקים כמו ברוקולי, כרפס, כרוב, שעועית יבשה, שומשום, שקדים וסרדינים.

אבץ - אבץ הוא מינרל החיוני לתפקודים רבים לרבות תפקוד מערכת החיסון. מאחר ואבץ מצוי בעיקר בבשר ואברים פנימיים, צמחונות עלולה להוביל למחסור בו.

מחסור באבץ עלול להתבטא בפגיעה בצמיחה לגובה, עייפות, פגיעה בעור, בשיער ובציפורניים, איחוי פצעים איטי ועוד. למי שנמנע מאכילת בשר ומוצריו מומלץ להקפיד לצרוך מקורות צמחים לאבץ כמו שעועית, גרעינים ואגוזים.   

ויטמין B12 - ויטמין זה אחראי לתפקודי גוף רבים וביניהם תפקודי דם  ותפקוד המוח. ויטמין זה מצוי בעיקר במוצרי בשר וחלב. מחקרים מצאו שילדים הגדלים על דיאטה שאינה כוללת בשר ומוצרי חלב עלולים לפגוע בלימודיהם.

מחסור בויטמין B12, גם כאשר הוא אינו חמור עד כדי כך שיגרום לאנמיה, קשור באופן משמעותי לציונים נמוכים יותר במבחני אינטליגנציה.
המשמעות היא שמחסור בויטמין עלול להשפיע על יכולתכם לחשוב בהגיון, לפתור בעיות מורכבות, לחשוב באופן מופשט וללמוד. 

אם אינכם אוכלים די בשר וחלב יש להקפיד לאכול דגני בוקר מועשרים בויטמין זה. כמו כן מומלץ, לבדוק מדי פעם את רמת הויטמין בגוף ובמידת הצורך יש לשקול לקיחת הויטמין כתוסף תזונה.

ברזל - הברזל אחראי לתפקודים רבים שהעיקרי שבהם הוא הובלת חמצן מהריאות לכל תאי הגוף (ע"י ההמוגלובין המצוי בכדוריות הדם האדומות).
מאחר וברזל מצוי בעיקר בבשר, הימנעות מאכילת מזון בשרי עלולה להוביל לאנמיה המתבטאת בעייפות, קוצר נשימה, חיוורון, תחושת קור וסחרחורות.
למי מכם שמעדיף להימנע מבשר, יש להקפיד לאכול מקורות חליפיים לברזל כמו שעועית יבשה, עדשים וגרעיני חומוס, מוצרי חלבון מהצומח (על בסיס סויה), ירקות ירוקי עלים. כמו כן מומלץ, לאכול בסוף ארוחה כזאת פרי הדר או קיווי כי ויטמין
C שבפירות אלה מסייע לספיגה טובה יותר של הברזל לגוף.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
ארכיון פוסטים
נקה
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל activia99 אלא אם צויין אחרת