66
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המחרשה

שרביט הא- ב בבלוג שלי - השואה

את השרביט קבלתי  מלילית 462 - זכרונות מאפריקה
 
מאז פתיחת הבלוג לפני חמש , כותבת נושאים שונים כולל פרטים אישיים שלא חשבתי שאשתף בהם.
לכן הפעם כשקבלתי את השרביט החלטתי לשתף אתכם קוראי בתחושותי מהמסע לפולין למחנות ההשמדה לפני שבע שנים שמאז קשה לי להתנתק מנושא השואה ולא לחשוב על כל אותם שורדים גיבורים שחיים עדין איתנו ואלה שנרצחו באכזריות כה גדולה בידי בני אדם שהאמינו בצדקתם שהם הגזע העליון ולאף אחד אחר אין זכות קיום.
 
 
במשך המסע התהלכתי כסהרורית הרגשתי שאני על פלנטה אחרת
כשחזרתי לא היתי מסוגלת לדבר על החוויות ולא לכתוב. רק אחרי למעלה מחודש המילים זרמו בחרוזים דרך פניהם של חברי למסע וסיפורם מדוע הצטרפו .
.
לכן הא-ב בפוסט הוא על המחנות ,אישים, ומושגים בשואה אחרי קריאה ונבירה בספרים ובנט וביקור בעוד  מחנות ומוזיאונים הקשורים לשואה.
 
 
 
 

א - אושוויץ -  אחרי שעוברים את השער  עם הכתובת הידועה "ארבייט מכט פרי"  שקט מוחלט אף ציפור לא מציצת שומעים רק את פסיעותנו ההולכים בראש מורכן ולב דופק. הכל מסביב אפור וקודר והמראות מצמררים, המזודות, השער, הנעלים, בגדי התינוקות . מממשיכים למקלחות רעד עבר  בגופי וחשתי  מחנק רק המחשבה שאם  יסגרו את הדלת והגז ימלא את החדר לא איפשר לי לעמוד יותר משתי דקות במקום ודומעת ברחתי החוצה.

ומשם למשרפות בהם נרצחו 20.000 יהודים ביום תוך 25 דקות מרגע הגעתם. "פס יצור" משוכלל ביותר בעולם שמטרתו - השמדה.

כך תאר  בעדותו במשפט אייכמן הסופר ניצול השואה ק צטניק:

"אושוויץ היתה פלנטה אחרת (...)."אין הזמן שם כפי שהוא כאן על פני כדור הארץ. כל שבר רגע הולך שם על גלגל זמן אחר. ולתושבי פלנטה זו לא היו שמות. לא היו להם הורים ולא היו להם ילדים. הם לא לבשו כדרך שלובשים כאן. הם לא נולדו שם ולא הולידו. נשמו לפי חוקי טבע אחרים. הם לא חיו לפי החוקים של העולם כאן ולא מתו. השם שלהם היה מספר".

 

ב. בוכנולד במחנה היינו במשלחת במסגרת ברית תאומים בין כפר סבא וויסבאדן .לעמוד שם כנציג של  המדינה מוקפים במשפחות גרמניות אוהדות ישראל היה מצד אחד גאווה שהנה אנחנו כאן ומצד שני המחשבה שלא הרפתה איפה היו ההורים שלכם? 

במחנה זה התיחסו לחיות יותר טוב מאשר לבני האדם והמרחק הקצר  בין גן חיות שהילדים שלהם שחקו לבין המשרפות העלה כל הסיור במקום את המחשבה מה הם הסבירו לילדים על הריח העולה מהכבשנים ועל  המוזלמנים. המוצאים את הגוויות כי אין ספק שהילדים ראו ושמעו וזה לא נקלט.

בבוכנוולד היו אלפי אסירים יהודים. וכמה מאות ילדים ונערים יהודים, ובשבילם הוקם ב`מחנה האוהלים` צריף מיוחד, `בלוק הילדים 66`, ובו שוכנו. מהאסירים היהודים נשללו כול אותן זכויות והקלות שהיו לאסירים הלא-יהודים. השתמשו ביהודים לניסויים רפואיים, והיוו בין הראשונים שנשלחו להכחדה  . 

ג. גסטפו  "המשטרה החשאית של המדינה". מכשיר לטרור פוליטי נגד אויבי המשטר הנאצי. ב-1934 הוקם בגסטאפו "מדור יהודי"., ועסק בלכידת יהודים ובגירושם במהלך ביצוע "הפתרון הסופי.

ד  דכאו  - המחנה הראשון שבקרתי במהלך נסיעותי לגרמניה ההלם היה עד כמה המקום סטרילי ויפה פרחים עצי דשא נוער יושב ומשתזף בשמש. מוזיאון קטן,  והמשטחים תזכורת לצריפים תנור אחד שהשתמשו בו לשרוף את אלה שמתו מות "טבעי" .

המחנה הוקם חודשים לאחר עליית הנאצים לשלטון. והיה מיועד למתנגדי המשטר, אוכלוסיות "לא רצויות" וכמובן, יהודים. המחנה שימש כמודל לפיו הוקמו לאחר מכן מחנות ריכוז נוספים ומחנות ההשמדה..

ה.   היטלר -תפש את שלטונו במונחים תועמלניים. והפך למאמין האדוק ביותר באי-יכולתו לטעות וחש כי עליו לשוב ולספק את ההצלחה הבאה ולהמשיך "לתחזק" את ההערצה ההמונית אליו ואת האופוריה בציבור. ואכן  הצליח ומונה לראש ממשלת גרמניה בינואר 1933 ובמשך 12 השנים ששלט הביא לפרוץ מלחמת העולם השניה והשמדת שישה מילוני יהודים בשואה.

כל המשפחה של בעלי הצליחה לברוח מגרמניה  רק הסבא והסבתא  לא האמינו שהרע מכל יקרה הרי הם "אזרחים ברלינאים" ואחרי שהיו בחתונה של בנם בארץ חזרו לגרמניה משם הועברו לטרזנשטט וניספו באושוויץ.

ו.  ורשה הגטו  -ביום כיפור 1940 פקדו הגרמנים על הקמת רובע יהודי בורשה העיר. והם חויבו לעזוב את בתיהם ולגור בתוך הרובע הצפוף מעל מאה אלף יהודים.  הרובע נחסם בחומה ולא ניתן היה לצאת לעבוד בחוץ ולא התאפשר להשיג מצרכים הרגשת בית סוהר החיים הפכו גיהינום . צפיפות איומה מצב סניטרי גרוע מגיפות, מחלות.ורעב. בנוסף לכך הגיעו פליטים מהסביבה וקשה היה למצוא עבורם מקום בגטו והם רוכזו בבתי פליטים שהיו מלאים עד אפס מקום מאות יהודים מצאו את מותם יום יום. יהודים שניסו לחפש עבודה בבתי המלאכה נורו ברחוב על ידי הגרמנים.

במקום נשאר קטע מחומת הגטו, בית עם חצר פנימית מהתקופה ואנדרטה.בבית הקברות היהודי בורשה עומדת מצבה בה הוטמנו גופות מתים בלי קבורה.

ז. זמושץ`  - היתה עירה קטנה ובה קהילה תוססת, אנשים מכובדים ועשירים במושגים של אותם הימים, רבנים ואנשי תורה  חוץ מהככר המרכזית הבתים עלובים אין שום זכר לזכרונות ילדות של ההורים העקורים.
ב-אפריל 1942 שלחו ז`נדרמים גרמניים ואנשי ס"ס כ-3,000 יהודים מזמושץ` למחנה המוות בלז`ץ.  בפיקודו של מפקד הגסטפו במקום.
 
ח. חלמנו - מחנה השמדה, שאת ההוראה להקמתו נתן היטלר בעצמו. המחנה הראשון לרצח המוני של יהודים בגז, והאתר הראשון, מחוץ לשטחי הכיבוש בברית המועצות, במסגרת "הפתרון הסופי". הוא נועד להשמדת יהודי גטו לודז` וחבל הוורטגאו.  במחנה נרצחו כ- 320,000 איש רובם יהודים..

ט.טרזנשטט -נבנתה כמחנה ריכוז לתעמולה להראות עד כמה טוב ליהודים במקום.

בטרזין התרכזו יהודים משכילים רבים. אמנים, סופרים, מוזיקאים ומדענים רבים ניהלו במקום חיי תרבות עשירים ככל שאפשרו התנאים.  אדלוף אייכמן באופן אישי החליט לשלוח משפחות שלמות להשמדה באושוויץ ובינהם גם סבא וסבתא של בעלי. מהמחנה הזה שרדו  את אושוויץ כ- 750 איש .

הדלקת הנרות ותפילת הקדיש בקולו הרועד של בעלי לזכרם של הסבא והסבתא שלו שנרצחו היה רגע מרגש ביותר וזכות גדולה שדור ההמשך כאן הגזע לא נגדע.

י. יודנראט  - "מועצות יהודיות", שקמו בפקודת הגרמנים בקהילות בשטחי הכיבוש באירופה. הגרמנים השתמשו ביודנראט להעברת פקודותיהם לציבור היהודי, והיודנראט, מצדו, ניסה לייצג את הצד היהודי בפני הגרמנים.הקושי הגדול ביותר שלהם היה לספק מכסות יהודים לקראת גירושם למחנות ההשמדה.

כ. הכנסיה הקתולית – היא אחת הדוגמאות ליחסו של העולם החופשי שלא עשה הרבה למען הצלת יהודים, וגם לא השמיע הצהרה או גינוי נגד מעשיהם של הנאצים. לכנסיה היו מיליונים של מאמינים בכל רחבי אירופה,  אין ספק שאם הייתה ניתנת הוראה מהאפיפיור פיוס ה- 12  להציל יהודים, ניתן היה להציל רבים.   הצלה של יהודים ע"י כנסיות שהחביאו יהודים  היו  יוזמות מקומיות, פרטיות ובניגוד לעמדת ההנהגה, מתוך סיכון אישי רב. יהודי סלובקיה היו הראשונים שפנו לאפיפיור ב  1941 כדי למנוע את גירושם כשקבל האפיפיור מהנאצים תשובה שלילית ונרמז לו גם שלא מדובר רק ביהודי סלובקיה אלא בתוכנית כל יהודי אירופה. האפיפיור לא מגיב על המידע, וגם לא מעביר את האינפורמציה לבעלות הברית. לאורך כל המלחמה האפיפיור שתק ולא פרסם שום מחאה רשמית על המתרחש באירופה. גם את  הרבנים מישראל שפנו אליו לשיחה השיב פניהם ריקם היות והתנגד  לשלטון היהודים בא"י. 

ל. ליל הבדולח - הפרוגורם התפרץ בברלין ב- 9.11.39  שבא כתגובה לרציחת המזכיר השלישי בשגרירות גרמניה בפריז. חלונות ראווה נופצו והחנויות הפרוצות נשדדו. אלפי ספרים יהודיים נשרפו, שברי הזכוכית שכיסו את המדרכות נתנו לפוגרום את שמו "ליל הבדולח" או "ליל הזכוכיות המנופצות". מאות בתי כנסת הוצתו ונהרסו. בתי היהודים הותקפו ויהודים רבים נפגעו. נעצרו כ-30000 יהודים ,רובם אמידים ובעלי השפעה, לעתים קרובות על פי רשימות מוכנות מראש. העצורים נשלחו למחנות הריכוז שם התייחס אליהם הס.ס באכזריות רבה.


מ מידנק - דרך המחנה עברו קרוב לחצי מליון אסירים מ-28 ארצות, ומתוכם נספו כ-360,000 איש, יהודים, פולנים, רוסים ואחרים. רובם מתו מהתנאים הקשים  - רעב, תשישות, מחלות ומכות. וכ-40 אחוז נספו במבצעי השמדה המוניים - תאי גזים והוצאות להורג. 
שיא ההשמדה היה בנובמבר 1943. עקב המרידות בגטו ורשה ובביאליסטוק, וכן עקב המרידות במחנות סוביבור וטרבלינקה, הורה הימלר ב-14 לאוקטובר 1943 על חיסול היהודים בכל איזור לובלין. בסוף אוקטובר החלו בחפירת שלוש תעלות ענקיות וב-3 בנובמבר התרחש שם הטבח הגדול. ביום אחד נורו כ-18,000 יהודים במכונת יריה. רק כמה מאות אסירי מיידנק שרדו את התופת, והועברו ליחידת ה"זונדרקומנדו" שמטרתה היתה לפתוח קברים ולשרוף גוויות, לשחוק את העצמות במכונת טחינה כדי לטשטש את עקבות הרצח ההמוני. 

כיום נכנסים למקום דרך אנדרטה שהוקמה על ידי הפולני ויקטור קולין, ניצול מיידנק.  אנדרטה עצומה, אפורה, ומסמלת שברים בחומה האנושית, הרס האנושיות. כשמגיעים לאנדרטה נאלצים לרדת במשעול המתוחם על ידי אבנים, כדי לעלות לאחר מכן במדרגות  אל רגלי הפסל העצום. המשמעות ירידה לשאול ותקומה בדרך הקשה.
המחנה הוקף בגדר תיל העומדת עד היום, ובגדר חשמלית. ובמגדלי שמירה. הוקמו   בתי מלאכה ומחסנים, וצריפים למגורים של צוות האס.אס.  ב-1942 הוקמו שני תאי גז ומתקנים לשריפת גופות. המגורים במחנה היו בצריפים, ובהם דרגשי עץ, המותאמים ל-250 איש , אך בפועל הוכנסו לכל צריף פי שניים אסירים. סדר היום במחנה התחיל בארבע וחצי במפקד בוקר.בניקוי ביתן השירותים  בידים. יום יום מתו מספר אסירים תוך כדי עבודה מפרכת בסלילת כבישים.

בסמוך לקרמטוריום וליד בורות הירי הוקמה אנדרטה המכסה על הר אפר אדם במשקל 7 טון שנאסף, וכוסה עפר. האנדרטה היא מבנה עגול עשוי בטון גס מקורה בכיפת בטון הנתמכת על כמה עמודים ומגנה על אפר ועצמות אדם שנאספו מהסביבה והוערמו במרכז האנדרטה.
.

נ. ניסוי מנגלה בתאומים - מנגלה רופא וקצין ס"ס, `מלאך המוות של אושוויץ`. שירת במחנה ההשמדה אושוויץ, ועסק הרבה בניסויים פסידו-רפואיים, וכן בעריכת סלקציות בין היהודים שהובאו למחנה אושוויץ. בעת הסלקציות הללו הועברו רוב היהודים להמתה מיידית בתאי הגזים ומיעוטם לעבודת כפייה במחנה ריכוז. הוא התרכז  בעיקר בילדים וצעירים תאומים וגמדים. יצורי האנוש אלו היו שפני-ניסיון אנושיים. הניסויים  היו כרוכים בכול מיני התעללויות , וכללו בין היתר כריתות אברי רבייה, זריקות מזיקות מסוגים שונים לתוך הוורידים או ישירות לתוך הלב.


ס. סוביבור - מחנה השמדה שהוקם במסגרת מבצע רינהרד ראש המשטרה הנאצית החשאית ומארגן ועידת ונזה  שבה גובש הפתרון הסופי.   פעולת ההשמדה במחנה החלה בחודש מאי 1942, והושמדו בו 250,000 יהודים. ב-14 באוקטובר 1943 פרץ במחנה מרד, ובמהלכו נהרגו 11 אנשי ס"ס. לאחר המרד חוסל המחנה.

ע. עונג שבת - היה קוד לארכיון שאסף מידע על יהודי גטו ורשה ושאר הערים בפולין בתקופת מלחמת העולם השניה כמו כן תועדו היבטים שונים על חיי הגטו ובכך נהפך למכון מחקר ולא רק למתעד חומר קיים. שם משונה זה מוצאו מן הישיבות , שהיו מתקיימות בשבת .

פ. פוקשאני ברומניה עיר הולדתי - בימי מלחמת העולם השניה גרו קרוב ל- 4,000 יהודים.בעיר. רומניה היתה בת בריתה של יון אנטונסקו הפרו נאצי.

מצבם של היהודים הורע נאלצו למסור את עסקיהם לאנשי "משמר הברזל" ולעזוב את בתיהם. הורי מצאו דירה קטנה בעלית גג בה נולדתי, אבי נשלח למחנה עבודה ודודי נשלח למחנה ריכוז למזלנו הטוב שניהם חזרו בשלום דודי שקל 45 ק"ג כשחזר.

כל היהודים חויבו לענוד את הטלאי הצהוב וגם על עגלת הילדים נאלצו לשים אותו. מפחיד היה לצאת לרחובות ולשוק מותר היה ללכת רק אחרי השעה עשר בבוקר מי שנתפס נענש קשות פיזית וגם כספית. ב 1944 שוחררה רומניה מידי הנאצים הגזרות בוטלו והורי קבלו את ביתם בחזרה.

בעיר יאשי נערכו פרעות בשנת 1941, ברכבות המות נהגרו 15,000 מיהודי רומניה ולאחר הטבח גורשו יהודי בוקובינה, בסרביה וטרנסניסטריה במהלך הגרוש נרצחו רבים ורבים מתו מחיי המצוקה. יהודי צפון טרנסילבניה הועברו יחד עם השטח לריבונות הונגרית ומרביתם נשלחו למחנות ההשמדה.

 

צ. צפון אפריקה בשואה -

תוכנית הפתרון הסופי שאפה לחסל גם את יהודי צפון אפריקה וכל המדינות בחסות צרפת. באלזיריה ביטלו את אזרחותם ואסרו עליה לעבוד במקצועים וכל רכושם הוחרם.

בתוניסה ומרוקו נלקחו בני ערובה והטלו עליה עונשים כספים על מנת לספק את צרכי הצבא. בית הכנסת הפך למחסן גרמני והיהודים נאלצו לענוד טלאי צהוב. המוני יהודים מתו בצעדת המוות  בדרכם למחנות ההשמדה.

בלוב היהודים נכלאו במחנות הסגר ליד טריפולי ובן-גזי וחל עליהם חוק הגזע שהטיל עליהם מגבלות רבות.

ביהודי בגדד בוצע פורגורם.

יהודי טורקיה נאסרו באי נאמנות לשלטון והוגלו.

באתיופיה חוסלו 44 ממנהיגי הקהילה שהואשמו בבגידה.

ק. קסטנר ישראל  - היה יהודי ממוצא הונגרי, פקיד בכיר במשרד המסחר והתעשייה ומועמד מטעם מפא"י לכנסת השנייה. -1953 הואשם קסטנר על-ידי מלכיאל גרינוולד בשיתוף פעולה עם הנאצים בהשמדת יהודי הונגריה במלחמת העולם השנייה; בהסתרת דבר סכנת ההשמדה מיהודי הונגריה, על מנת להציל 1,700 יהודים "מיוחסים", ובהם קרוביו וחבריו, שהותר להם לעזוב את בודפשט לשווייץ; בסיוע לפושע הנאצי קורט בכר, על ידי  מתן עדות לטובתו במשפטי נירנברג.

ב-4 במרס 1957, במהלך הדיון בערעור, נורה קסטנר בידי צעירים לאומניים קיצוניים ומת מפצעיו. רצח זה נחשב לרצח הפוליטי הראשון במדינת ישראל.

 

ר. ראול ולנברג - דיפלומט שוודי, שהציל רבבות יהודים בבודפשט מהשמדה, בעזרת חלוקת תעודות חסות והקמת בתי מחסה בחסות הכתר השבדי. בסוף מלחמת העולם השניה נפל בשבי הסוביטי ומאז נעלמו עקבותיו. בשנת 1966 הוכתר בתואר חסיד אומות העולם.

ש. שמעון ויזנטל  - ויזנטל היה מוסד של אדם אחד אשר הקדיש את כל חייו לנושא אחד: המרדף אחרי הנאצים והמאבק באנטישמיות והנחלת לקחי השואה לעולם. הרב ישראל לאו ציין , "תרומתו של שמעון ויזנטל היא לאו דווקא במה שנהוג לכנות `ציד הנאצים`, כמו בעצם התמסרותו להחייאת תודעת השואה".

ויזנטל איבד בשואה 89 מבני משפחתו.  פעילותו התבטאה בהקמת "המרכז לתיעוד היסטורי יהודי" בעיר לינץ באוסטריה, וממנו עבר כל החומר התיעודי ל"יד ושם" בירושלים. בשנות השישים סייע ויזנטל ל"מוסד" במבצע לכידתו של אדולף אייכמן בארגנטינה.   
ב-1977 הוקם בארצות הברית, כהוקרה על מפעל חייו,  ארגון הנושא את שמו:``מרכז שמעון ויזנטל``. מטהו הראשי של הארגון  שוכן  בלוס אנג`לס.  מרכז זה, בשיתוף פעולה  עם המרכז היהודי לתיעוד היסטורי באוסטריה, הצליחו  להביא למשפט למעלה מאלף פושעי מלחמה נאצים.

 ת. תקומת ישראל - תקוה, תפילה לשלום במדינתנו מדינה שכל כך הרבה דם נשפך עד שקמה המדינה וממשיך להשפך בגלל  שקמה  ולמרות הכל לא אבדה תקוותנו התקווה בת שנות אלפיים להיות עם חופשי בארצנו ארץ ציון ירושלים.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

56 תגובות

ברוכים הבאים

free counters

אלבום תמונות
שיר התמיכה בישראל

שחר חדש

שחר חדש

קוביית אלבום
פיסול של הטבע

הקנגרו הדוגמן
שבת אימוץ פארק רעננה

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מנורה אלא אם צויין אחרת