00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

יוסי רגב

"הרחק מהמסילה" - ההתעלמות מהשואה בלוב ובתוניס

בקיצור: על העוול שניגרם ליהודי לוב וליהודי תוניס שסבלו בשואה. $$$ [1305]

אל רשימת הנושאים שלי ( <- קליק על)

      - 776 איש כבר קראו את המאמר הזה -

 

       השואה לא הייתה עניין של האשכנזים בלבד. גם בלוב ותוניס היו רדיפות יהודים בידי הנאצים ובני בריתם. גם ביוון הייתה השמדה של היהודים הספרדים. גם בעירק היה ה"פרהוד", הפוגרום ביהודי בגדד, שהינו גם חלק מהשואה וגם תופעה בעלת אופי שונה. על הקשר של היהודים המזרחיים לשואה ועל היחס שלהם לרצח הנורא של יהודי אירופה, על כך כתבה ההיסטוריונית פרופ` חנה יבלונקה מחקר ופרסמה אותו בספר "הרחק מהמסילה – המזרחים והשואה". עניינים רבים יש בספר הזה: גם על סבלם של קהילות יהודי המזרח כתוצאה מן האידיאולוגיה הנאצית, גם על היחס של העולים מארצות המזרח אל השואה, על מה שעברו האשכנזים באותה תקופה, על מה שעברו המזרחים באותה תקופה וגם על ההזדהות של יהודי המזרח עם הסבל של קהילות היהודים באירופה.

       על כל העניינים הללו תוכלו לקרוא בספר. אני בחרתי לעסוק ביחס של אנשים במימסד (האשכנזי) אל השואה בצפון אפריקה. יהודי לוב נשלחו למחנה ריכוז בז`אדו וכ-500 איש מהם מתו שם. 13 חודש סבלו היהודים במחנה זה עבודת פרך, תזונה עלובה והשפלות לאומיות ואישיות. היו יהודים מקהילת לוב שנשלחו לברגן בלזן ונרצחו שם. תוניס היתה תחת שלטון נאצי משך שבעה חודשים והיו בה רדיפות של היהודים, בעיקר אלפים שנשלחו למחנות כפייה.

       במשפט אייכמן לא הובאו עדויות על צפון אפריקה. לא שלא היה מי שיעיד. היו מיהודי צפון אפריקה שפנו לגדעון האוזנר ולאנשיו וביקשו להעיד. פנייתם לא נענתה כלל. פרופ` יבלונקה נברה בארכיון של משפט אייכמן ומצאה את הפניות הללו וראתה שהתעלמו מהן לחלוטין. כשניסתה לברר מדוע הייתה ההתעלמות הזאת, נאמר לה כי הפניות הללו הגיעו מאוחר מדי. היא התרשמה שזה היה תירוץ בלבד, שכן פניות שהגיעו במועד מאוחר יותר נענו והעדים אף הוזמנו להעיד במשפט.

       דוגמה נוספת להתעלמות הזאת היא בפרשת "השילומים" מגרמניה. נציגים מיהדות לוב פנו לנחום גולדמן שיכלול גם את יהודי לוב בהסכם השילומים. היא סירב אפילו לפגוש משלחת שלהם, וזאת בתירוצים מתירוצים שונים. אביגדור רקח, יו"ר התאחדות עולי לוב בישראל הצליח להיפגש עם נחום גולדמן וניסה להביא לפניו את העניין. אמר לו גולדמן: מה אתם מטפסים על עצים? אם יהודי פולין יקבלו פיצויים אתם חושבים שגם לכם מגיע? כשראו יהודי לוב כי אין עם מי לדבר, פנו ישירות לקונרד אדנאואר. הלה קיבל את פנייתם, השתכנע בצדקת טענותיהם וכלל את יהודי לוב בהסכם. כל מי שהגיש תביעה, עד שנת 1965, נענה ע"י הגרמנים וזכה לפיצויים.

       לגבי הסיפור של יהודי תוניס הסיפור הוא מרגיז עוד יותר. גם הגרמנים וגם ועידת התביעות היהודית סירבו לדאוג להם לפיצויים על עבודת הכפייה במחנות. הנימוק המשפטי: הם היו בעלי נתינות תוניסאית. נימוק אווילי, אבל מספיק כדי להימנע מלהתחשב בסיבלם.

       חשבתי ששלושת הסיפורים הללו ראוי להביאם לידיעתכם. על היתר תקראו בספר עצמו:

"הרחק מהמסילה: המזרחים והשואה", חנה יבּלונקה, הוצאת ידיעות ספרים בשיתוף עם מכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2008, 382 עמודים

עוד

       על הספר ניתן לקרוא גם בכתובות:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3537387,00.html

http://bgarchives.bgu.ac.il/mbgp/inner/ViowBook.asp?isbn=111

 

     האם אני צודק? אל תסכימו אתי.

       מה אתם חושבים? מה אתם מרגישים?

יוסף רגב

-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-=-~-

   המונה היומי: עד היום היו 198,841 כניסות לבלוג שלי, וזאת מאז שהתחלתי ב-22.2.2006

 

   אם בהמשך הקטע (הפוסט) הזה יש תגובות, קראו גם אותן. כשאנשים מתווכחים אתי, עולות נקודות חשובות, שלא נכנסו למסמך המקורי שכתבתי.

   אם הדברים שכתבתי פה מעוררים אצלכם מחשבות, והרי לשם כך אני כותב אותם, אנא, הגיבו לדברי בבלוג עצמו, ע"י קליק על "הוספת תגובה", כדי שאדע שקראתם וחשבתם עליהם. אין צורך להיות בלוגר רשום. אין חובה לתת כתובת דוא"ל. כל אחד יכול להגיב.

       את רשימת הנושאים בבלוג שלי וגם את הוראות השימוש, ניתן לראות בכתובת:

http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=897416

 

                                       דרגו אותי באינדקס הבלוגים

                                         עשו קליק כאן

 

תגיות: הסטוריה, יהודי המזרח בישראל, יהדות לוב, יהדות תוניס, יהדות עירק, יהדות יוון, משפט אייכמן, חנה יבלונקה, שילומים מגרמניה, עוול

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

29 תגובות

סטטיסטיקה
מספר כניסות לבלוג מה - 02/2006
857,222
תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יוסי רגב אלא אם צויין אחרת