55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

קווים לדמותו של האמן־בנשמה

08/10/2009
באחת מהרשומות הראשונות כתבתי על מי ראוי לתואר "משורר" או "סופר"? , ובה הבעתי את דעתי על המצב בארץ בכל הנוגע לשירה וסיפורת.
ברשומה זו, שהיא - אם תרצו - המשך של אותה הרשומה - אנסה לאפיין את אופיו, אורחותיו והלכות חייו של אמן בניגוד לאדם רגיל, נקרא לזה. נקודת ההנחה שלי היא שאמן מעצם טבעו שונה מכל אדם אחר, וכאן אנסה להגדיר כיצד בא לידי ביטוי שוני זה. חשוב לי להעיר שהדברים שאכתוב הם דעתי ודעתי בלבד ואינם משקפים את כלל האמנים בעולם. מהתרשמותי מאמנים מסוימים כינסתי מספר עקרונות שעל־פיהם, לדעתי, חי האמן.
 
לאחר ההקדמה הארוכה אפשר להתחיל בניסיון איפיון האמן הישראלי והעולמי.
 
האמן הוא אדם שבורך בכישרון מולד וטבעי לאמנויות (כתיבה, נגינה, ציור, זמרה), כישרון שאי־אפשר ללמד, אי־אפשר ללמוד ואי־אפשר להעביר לזולת. אפשר רק להתעשר ממנו עוד ועוד. זה מצב שנולדת אתו או לא, ובקיצור - או שיש לך את זה או שאין לך. לכן מי שהולך לבתי ספר גבוהים ללמוד אמנויות לא בהכרח כישרוני הוא ולא בהכרח אמן בנשמתו. אמנות אי־אפשר ללמד, נקודה! אמנות אינה כמו מתמטיקה, לשון או כל מקצוע אחר בר־למידה - באמנות או שנולדת עם כישרון או שתחפש מקצוע אחר.
 
ואכן, אמנים רבים - בעולם ובארץ - נתברכו בכישרון מולד לאמנויות והתפרסמו בזכות כישרונם. רק לשם המחשה, מיהו אמן בעיניי: אמנים ישראלים בעיניי הם אמנים כדוגמת שלום חנוך, מאיר אריאל ז"ל, יענק`לה רוטבליט ועוד. אנשים שלא למדו במוסד גבוה להשכלה (אינם בוגרי "רימון", למשל) אבל הם אמנים בנשמתם, בדמם וברוחם, אמנים בכל רמ"ח אבריהם ושס"ה גידיהם.
לעומתם, יש אנשים שלמדו במוסדות גבוהים להשכלה כ"רימון" ואינם נחשבים בעיניי אמנים, אנשים דוגמת אֶריק ברמן, קרן פלס ואחרים - כל קשר ביניהם לבין אמנות ומוזיקה מקרי בהחלט.
 
במה דברים אמורים?
 
אמן בעיניי הוא טיפוס בודד, שקט, מופנם, צנוע וענו, שחי ונושם אמנות. האמנות (כתיבה, ציור, זמרה וכיו"ב) היא חייו ובלעדיה הוא יגסוס נפשית ואולי גם גופנית. כל הווייתו ויישותו זועקות אמנות. החיים החומריים ממש לא נוגעים אליו, כל־כולו צועק רוחניות.
לכן את האמן האמתי כסף לא מעניין, מראֶה חיצוני לרוב לא מעניין ופרסום לא מעניין. הוא יוצר כי הוא חייב ליצור ולא בגלל סיבות אחרות (כלכליות, פרסום או תהילה). אמן אמתי אינו איש יחסי ציבור ולא יוכל לשווק את עצמו. 
כך אנו מוצאים אמנים דגולים כדוגמת יענק`לה רוטבליט, שלדעתי יותר מראוי לקבל פרס ישראל, שלום חנוך ומאיר אריאל ז"ל - שיוצרים (אריאל כבר לא יוצר, לצערנו) מנשמתם. פרסום לא מעניין אותם, לבוש מפואר והוד והדר לא מדבר אליהם, מה שמאפיין אותם הוא הפשטות והתמימות שבדברים. אפילו שלמה ארצי הגדול - אמן מדהים בעיניי - מקליט שיריו בהקלטה ראשונית על רשמקול ישן, כפי שהעיד פעם, לא על אייפוד ולא על משהו חדשני.
ואכן החדשנות זרה לאמן אמתי, הפשטות נעימה לו ומשמשת לו אחות נאמנה. והנה אנו מוצאים אמנים אמתיים שחיים בקיבוץ או גדלו בקיבוץ, אוהבים את הפשטות שבחיים. החיים המודרניים - בנקים, טכנולוגיה עלית (הייטק) וכיו"ב - קשים לאמן האמתי.
אמנים דגולים נוספים: מתי כספי, חנן יובל, אריק איינשטיין, יוסי בנאי ז"ל והגדול מכולם (אף שבא מתחום הבידור ולא המוזיקה) - שייקה אופיר ז"ל ועוד רבים וטובים אחרים.
אמנים דגולים מחו"ל: מייקל ג`קסון ז"ל שאמנם היה עשיר אבל הכסף ממש לא דיבר אליו, ליאונרד כהן הענק ועוד.
 
לעומת האמנים־בנשמה, צצו לנו באחרונה "זמרים" ו"מוזיקאים" שכל קשר ביניהם לאמנות או למוזיקה הוא מקרי בהחלט, הבולט שבהם הוא אֶריק ברמן, שיכול להיות איש עסקים ממולח או עורך דין מצליח - אבל מוזיקאי או אמן הוא ממש לא, הוא נמצא בתחום הלא נכון לו, לצערי, עם כל הפרסום שזכה לו. המוזיקה והאמנות ממש לא מעניינות אותו (ולצערי גם אינו מבין במוזיקה), הקהל לא מעניין אותו, לא הלשון ולא הוא־עצמו, מה שמעניין אותו - הפרסום והכסף. כל־כולו זועק: זלזול! אנטיתזה לאמן!
 
אנשים נוספים שאינם אמנים בעיניי: קרן פלס, אהוד מנור ז"ל (ששיווק ויִחצן את עצמו עד מיאוס, כתב שירים רדודים ברובם ועד יום מותו לא החליט מה הוא - פזמונאי, מתרגם, זמר, במאי, מנחה או הכול ביחד), יוני בלוך, פליטי "כוכב נולד" לדורותיהם ולדורותיו ועוד ועוד.
 
 
חסרים לנו אמנים־בנשמה בימינו.
 
    
 
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

44 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת