00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

The Reporter

תפוז. לא מה שחשבתם (חלק ב`)

מחקרים שנעשו בעבר ניסו לעמוד על ההבדלים האקוטיים בין גבר לאישה. אחד הכיוונים גרס כי הגבר הוא יותר פראקטי והאישה היא יותר רוחנית, גברים יילכו לעשות דברים שהם שימושיים (ואגב כך גם ישמחו לקבל משהו שימושי ליום ההולדת) בעוד נשים יעשו דברים יותר מופשטים, כמו עיסוק באומנות (ואגב כך גם תשמחנה לקבל משהו לא שימושי ליום ההולדת כמו פרחים, תכשיטים ובשמים וייקנו לעצמן תיקים ונעליים); נשים הן יותר מילוליות וגברים הם יותר מעשיים.

לכן, קל יותר להבין שנשים הן אמוציונליות וגברים הם רציונליים.

 

אלא שכאשר מסתכלים על ענף התקשורת, אנו מגלים שמי שנותן את הטון הם גברים, כמעט בכל פינה ובכל נושא - להוציא אולי קטגוריה אחת - ענף היחסים בין גבר לאישה. שם אנו מוצאים שיוויון ואף נטיה קלה לטובת המין היפה. האם זהו כורח המציאות ? האם גברים מטבעם לא מעוניינים לדבר על זה, אלא יותר לעשות את זה ? ואולי מישהו מלמעלה מכתיב ומכוון את הדברים ? (ולא, הכוונה לא לאלוהים). 

הסיפור הבא יוכיח באופן מובהק כי תפוז לא רק שאינו מקיים את חופש הביטוי, אלא הוא אף פועל באופן סיסטמטי לסתימת פיות והסרת כל אלמנט שעשוי להפריע ל"קונצנזוס". הנושא עליו ארחיב במאמר זה הוא על האפליה המינית הרוחשת בתפוז והעשויה להרתיח לא מעט גולשים, בעיקר את הגברים שבינינו.

 

בתפוז יותר מאלף פורומים בנושאים מנושאים שונים, חלק לא מבוטל מהם עוסק בזוגיות, מיניות ויחסים.

למען הסדר הטוב והדיוק במחקר הקטן שאני ערכתי, לא נלקחו בחשבון פורומים מקצועיים, כאלה שעוסקים פרופר במיניות ובהומוסקסואליות; אלא פורומים העוסקים נטו ביחסים בין גבר לאישה, זוגיות, נישואים וגירושין. סה"כ רשמתי 26 פורומים.

ההגיון הבריא אמור היה לטעון שמספר הגולשים המנהלים את הפורומים האלה יהיה זהה, בנטיה קלה לטובת הנשים, אלא שהעובדות בשטח מעלות חשד שמא הנהלת תפוז מעדיפה באופן ברור ובוטה מנהלות ולא מנהלים: את 26 הפורומים הנ"ל מנהלים 29 נשים (80%) ורק 7 גברים. ואם לא די בנתון המדאיג הזה, הנה לכם נתון נוסף: מספר הפורומים המנוהל ע"י גברים בלבד עומד על 2 בלבד בעוד שמספר הפורומים המנוהל ע"י נשים בלבד הוא 19 !

 

הילכך, נשאלת השאלה - האם גברים מעדיפים להדיר רגליהם מניהול פורומים שאינם עוסקים בספורט, מחשבים וגאדג`טים ? או שמא הנהלת תפוז מעדיפה הלכה למעשה להרחיק גברים מניהול פורומים בכלל ואת אלה העוסקים ביחסים בפרט.

 

פורום פמיניזם

את ההוכחה לכך ניתן לראות בחלוקה לא צודקת ולא שיוויונית של פורומים איזוטריים בעלי אג`נדה מינית מובהקת. לדוגמא - פורום פמיניזם (68).

פורום פמיניזם נוהל במשך שנים באופן פשיסטי ע"י גולשת שמפאת כבודי לא אפרסם את שמה. נושאים לגיטימיים נמחקו, גברים נחסמו, והזעם שהופנה כלפי הנהלת הפורומים זכה לדחיה נוספת תוך גיבוי מוחלט לשערורייה של סתימת הפיות ופגיעה בחופש הביטוי הלגיטימי בפורום לגיטימי (שלא לדבר על כך שמדובר בפורום מנוטר/מעוכב וסביר להניח שהרבה מאוד הודעות לגיטימיות פשוט לא זוכות לאישור).

אלא שהפגיעה בחופש הביטוי של גולשים ממין זכר אינו מנת חלקו רק של פורום איזוטרי כגון פמיניזם, אלא אף מתקיים גם בפורומים אחרים, ותגובות הגולשים במאמר הקודם מדברות בעד עצמן. בפורומים כמו בינו לבינה, מלחמת המינים וסינגלס קלאב (אשר כל 4 המנהלים שבו הן בחורות), כל אימת שהדיון הופך להיות בעל ניחוח גברי או שוביניסטי - הוא מוצא את עצמו די מהר במגרסה הוירטואלית הקרובה, תוך גיבוי מלא של הנהלת הפורומים.

 

קשר השתיקה

 

כאמור, פורום פמיניזם הודף כל הודעה שיש בה נימה מינימלית של התנגדות לתנועה הפמיניסטית. לפני כמספר שבועות שלחתי מספר הודעות אשר כולן היו נטולות כל סממן עוקצני או מתגרה. כל ההודעות נדחו.

פניתי להנהלת הפורומים באמצעות פורום המשוב (המנוטר אף הוא) וגם הודעה זו נדחתה. במסר שקיבלתי נאמר כי ההודעה נדחתה היות וביקשתי להעביר ביקורת על התנהלות מנהל ספציפי באופן ציבורי. נניח. אלא שכאשר פניתי אל ההנהלה באופן אישי, כמתבקש על ידם, הם גלגלו אותי למנהלות שממילא פועלות באופן פסול ומתעמרות בי.

בערך כמו לבקש מקלט מדיני אצל מדינת אויב

עשיתי נסיון נואש בפניה לאחת ממנהלות הפורום אלא שזו ביקשה שאציין על אילו הודעות מדובר. והרי אלו הודעות שלא אושרו - איך בדיוק אני אמור לציין את מה שלא אושר ? לאלוהי הפמיניסטית פתרונים.

הנהלת הפורומים מסרה כי "הנושא בבדיקה".

מאז כבר עברו 12 ימים ...

 

ג`, דווקא הצליח לשרבב הודעה בפורום הברזל. בהודעתו הוא שאל את חברות הפורום האם פורום מקביל, כלומר כזה של גברים, שבו הם יעסקו בדברים שמעניינים גברים, יתקבל בברכת דרך צלחה מצידן ? עד מהרה הפך השרשור אגרסיבי ותוקפני כלפיו, תוך השמעת איומים כי אם פורום כזה אכן ייפתח, תנטושנה האלמוניות את הפורטל ואף דחקו במנהלות למחוק את השרשור מיידית. וכך, אחרי שצבר עשרות הודעות רובן מאיימות ומגדפות, הושמד השרשור בלחץ נשות האמזונס. האין זו הוכחה ניצחת כי הפמיניזם לא באמת שואף לשיוויון ?

תלונה שהועברה על ידי ג` להנהלת הפורומים, זכתה, כמה לא מפתיע, בהודעה לאקונית ש"הנושא בבדיקה". מספר ימים מאוחר יותר שוב נאמר כי הנושא בבדיקה כמו מה שנראה יותר כ-: "נודניק, רד מאיתנו, אין לנו כוונה להתערב במה שקורה בפורום פמיניזם".

אנחנו עוד נחזור ל-ג`.

 

מדוע מתייחסת הנהלת הפורומים לפורום פמיניזם בכפפות של משי ? מדוע במשך שנים נדחות הודעות והכל בגיבוי מלא של ההנהלה ?

לא זו בלבד, אלא שבבקשה שהגשתי להנהלת הפורומים להגיב למאמר - נתבקשתי שלא לציין במאמר את פורום פמיניזם. נשמע חשוד ? בהחלט.

 

למה אין פורום לגברים

 

לאחרונה נעשה נסיון לנווט את האינטגרציה הכושלת אל מחוץ לפורומים שבו לא ניתנת במה לדעותיהם של גברים. ג` הגיש בקשה להנהלת הפורומים לפתוח פורום שייתן במה לדעותיהם של גברים בדיוק כמו שניתנת הבמה לדעותיהן של פמיניסטיות (עם הבדל אחד משמעותי - בפורום לגברים תהיה זכות ביטוי גם לנשים). הנהלת הפורומים דחתה על הסף את הבקשה ואיננה מוכנה לדון בכך; וזאת, אע"פ שבתפוז יש פורום הקרוי "שיחת נשים" אבל אין בו פורום "שיחת גברים".

 

דינה, מנהלת 3 פורומים ב-YNET, נתבקשה להגיב על המאמר מנקודת מבטה של אישה: "נקעה נפשי מאלו שמגדירים את חופש הביטוי כחופש לומר את כל מה שנשמע "מתקדם" ו"נאור" אבל לא את מה שנשמע "חשוך" ו"מיושן." לא. חופש הביטוי הוא חופש הביטוי, גם אם הדברים הנאמרים אינם לרוחם של אלו שמעלים את חופש הביטוי על נס: אם מותר לפמיניסטיות קיצוניות להתבטא, מותר גם לחזירים שוביניסטיים, שנמצאים בדיוק באותו מרחק על הסקאלה מהמרכז השפוי, רק בכוון ההפוך. נמאס לי מהצביעות שעל פיה כולנו אמורים לקבל את האחר והשונה, לפרגן לכל סטיה (מינית או אחרת) לחייך בנימוס אל נשים שכרס הבירה שלהן משתווה-אל או גדולה-יותר מזו של הומר סימפסון ולהגיד להן שנהדר כמה שהן השיגו "שוויון" עם הגברים, ולהקפיד חלילה לא לומר שמקומן של הנשים במטבח או שאשה אמורה להראות נשית ולא כמו בומבה צור בתעלת בלאומילך. מי שרוצה שוויון אמיתי, שיוכיח את זה ע"י כך שייתן חופש דיבור גם לדעות שהפוכות לאלו שלו. אלא שבהרבה מקרים אלו שצועקים "שוויון" ו"חופש הביטוי" הם אלו שרק מתיימרים להיות מתקדמים ונאורים, אך בעצם הם חשוכים בדיוק כמו הכנסיה הנוצרית של ימי הביניים, שהעלו על המוקד את כל מי שלא התיישר על פי הקו הרשמי: אלה וגם אלה מתירים חופש ביטוי אך ורק למי שמנגן על פי התווים המוכתבים על פי רעיונות השלטון. במקרה שלפנינו, מדובר במנהלות אותם פורומים שהוזכרו במאמר, וכנראה גם הנהלת הפורומים של תפוז. כאשה, אני קוראת להנהלת תפוז לאפשר את אותו חופש הביטוי שניתן לנשים ואת אותן אפשרויות ביטוי, גם לגברים. כאשה, אני מתביישת בכך שמרוב יומרנות, קבוצה של נשים מתנהגת באופן שמתאים יותר לחזיר שוביניסטי קלאסי".

עד כאן התגובה.

 

נשאלת השאלה האם מנכ"ל תפוז ובעלי המניות של החברה (שרובם ככולם גברים) מודעים למתרחש ? האם הם מסכימים לכך ? לשם כך, נשלח לפני כשבוע מכתב חריף למנכ"ל תפוז, מר דן חן, בבקשה להתערב בנושא.

טרם נתקבלה תגובתו.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

35 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פנומן 72 אלא אם צויין אחרת