00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פוסט, ציוני!

בשר ומוסר

"בשר זה רצח" זעקו השלטים הצבעונים, צעדתי ביום שישי באחד מצמתי הארץ, סביבי סערו השלטים בכתובות גנאי נגד אכילת בשר. בני נוער עמדו והחזיקו שלטים, אחרים חילקו פלייארים מסוגננים. חזותי החרדית משכה את תשומת ליבם והם מיהרו להושיט לי עלון תעמולה המגנה בכל פה אכילת בשר משום צער בעלי חיים.

אהבתי את המסירות, הערכתי את ההקרבה של בני הנוער שוויתרו על יום חופשתם ויצאו לפעול למען ערכיהם. תהיתי מהן התעצומות שמעניקות אנרגיה לאנשים להפגין נגד מאכל פופולרי כל כך, בחום הכבד, במבטים המזלזלים ובהעינות הנמוכה.

המצפון האנושי אין לו הסבר רציונאלי. נגד האגואיזם ניצב המצפון ומונע אדם מלהידמות לבהמה. במאות השנים האחרונות התייקר מעמד המוסר והפך לאבן בוחן ציבורית, ממשלות נפלו, מניות צנחו, חיים ניצלו ותמורות רבות התחוללו תחת כנפי המוסר כדוגמת זכויות נשים ומיעוטים.

אך שאלה בלתי פתירה מערערת על השיפוט המוסרי, מי יקבע מה מוסרי ומה אינו כזה? האם הריגת בעל חי לצורך סיפוק תאוות אכילה זה מעשה מוסרי? ומה יאמרו פעילי זכויות החיות בעניין רציחת ג`וק?

לעיתים אבירי עקרון מוסרי כלשהו מתגלים כאגואיסטים מחפירים בסוגיה אחרת. לנוער הבשר שהתגודד סביבי בצומת הצגתי אתגר, "אם בשר זה רצח" אמרתי, "מדוע הפלה אינה רצח"? מדוע נטילת חיי עובר שלא חטא לא נחשב לעוון חמור בקרב שוחרי הקידמה הליברליים. מדהים להיווכח שמגיני החי האבירים תומכים ברובם בהפלות. מצפונם אינו מייסרם והמוסר אינו מיישרם.

אנשי השמאל חשים בעלים על המוסר, הם מכתיבים את כלליו ותובעים מכולם לנהוג על פי הבנתם. איני מתכוון להציע במאמר זה אלטרנטיבה למוסר השמאלי, אך עקרון אחד ברור חייב להכתיב את שוחרי הצדק, צדק. לא ייתכן שמצווה מוסרית תחול על מקרה ספציפי ובסיטואציה שונה תפוג החובה המצפונית.

לנערים הנחמדים הצעתי לבדוק את טענותיי בהבטחה שאף אני אפשפש בכתובים (הציגו בפני פירוש מוטעה של הרמב"ן), אם אסיק שאתם צודקים בשבוע הבא אני אשתתף בפעילותכם. ואף אתם, אם תודו לי בשבוע הבא נחלק סרטים כתומים בצומת.


"בשר זה רצח" זעקו השלטים הצבעוניים גם בשבוע הבא.

 

התפרסם לראשונה בקומונה ישראלית אמיתית


הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

17 תגובות

"חבר הלאומים"
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל דניאל ינאי אלא אם צויין אחרת