00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיי

להיות חכם ולא רק צודק או - מי אשם

 
 
הובא לידיעתי אי מייל וזה לשונו -

טיפים שנאספו בתשאול אנסים - חשוב להעביר לכמה שיותר נשים


בבקשה להעביר לכמה שיותר נשים - עדיף לקבל את המייל הזה 10 פעמים מאשר לא לקבל אותו בכלל!!!

בארה`ב נערך ראיון של קבוצת אנסים והם נשאלו מה הם מחפשים בקורבן הפוטנציאלי.
והרי לכם מס` עובדות מעניינות וחשובות:

• הדבר הראשון שהאנס מחפש בקורבן הפוטנציאלי הוא התסרוקת. סבירות גבוהה יותר שיבחרו במישהי עם קוקו או צמה או תסרוקת אחרת שניתן לתפוס אותה בקלות. הם יעדיפו בקורבן עם שיער ארוך, נשים עם שיער קצר יבחרו לעיתים נדירות.

• הדבר השני שהאנס בוחן הוא בגדים. הם יעדיפו אישה שניתן להסיר את בגדיה בקלות ובמהירות. אנסים רבים מסתובבים עם מספריים בכדי לחתוך את הבגדים.

• בנוסף הם מחפשים אישה/נערה אשר מדברת בפלאפון, מחפשת משהו בתיק או עסוקה בדבר כלשהו בזמן ההליכה בפני שהיא לא שמה לב למתרחש סביבה וניתן להפתיע אותה ולהשתלט עליה בקלות.

• שעות היום בהן סיכוי גבוהה שהאנס יתקוף הן בבוקר, בין 5 ל 8:30.

• המקומות הנפוצים ביותר לחטיפת הקורבן הם חניונים ציבוריים ושירותים ציבוריים.

• היזהרי במיוחד, אם בצמוד למכונית שלך חונה רכב מסחרי גדול, שהחלונות שלו אטומים.

• האנסים מחפשים לתפוס/לחטוף את האישה במהירות ולעבור למקום אחר בו הסיכויים נמוכים שהם יתפסו.

• רק 2% מהאנסים אמרו שהם נושאים כלי נשק מפני שעונש על אונס ללא נשק הוא שנתיים עד חמש ואונס עם כלי נשק עונשו בין 15 ל 20 שנה(בארה`ב).

• במידה והאישה נאבקת באנס הוא נרתע מפני שהוא מבין מהר מאוד שלא כדאי לו להתאמץ מפני שהמאבק ייקח זמן ויכול למשוך תשומת לב.

• האנסים גם אמרו שלא יבחרו באישה עם מטרייה או כל אובייקט שניתן להשתמש בו להגנה ממרחק. מפתחות אינם מרתיעים מפני שצריך להיות מאוד קרוב לתוקף בכדי לפגוע בו באמת. אז המטרה שלנו (הנשים) היא לגרום לאנס לחשוב שאינך שווה את הסיכון.

• שיטות הגנה מומלצות: במידה ומישהו עוקב אחרייך או עובר לידך, תסתכלי עליו ישירות ותשאלי אותו שאלה (כמו: מה השעה?) כך תוכלי להביט ישירות בפניו ולזהות אותו אחרי כן במסדר זיהוי והוא יעדיף לחפש קורבן אחר.

• במידה ומישהו בא לקראתך תצעקי `עצור!` או `תתרחק ממני!` רוב האנסים אמרו שהם לא יתקפו אישה שצועקת או עושה רושם שהיא תלחם. שוב, הם מחפשים קורבן קל.

• אם יש ברשותך גז מדמיע ואת צועקת יש לי גז מדמיע ומחזיקה אותו לעבר לחשוד, הוא יעדיף לחפש מישהי אחרת.

• במידה ונתקפת סביר להניח שהתוקף חזק ממך. הנה כמה נקודות תורפה: במידה והתוקף תופס אותך מאחור תצבטי אותו בחלק הפנימי של הזרוע בין המרפק לבית השחי או בחלק הפנימי של הירך. אלו מקומות כואבים מאוד (נסי על עצמך).

• צביטה כזו מספיקה כדי להסיט את תשומת לבו ואז תוכלי לבעוט לו בביצים, דבר שיפיל אותו לרצפה לכמה שניות ותוכלי לנסות לברוח.

• זכרי שהמרפק הוא ה`שפיץ` הכי חזק בגופך. השתמשי בו!

• במידה והתוקף מולך נסי לתפוס לו שתי אצבעות מכף היד ולכופף אותם לאחור בכל הכוח.

• ולסיום, תמיד שימי לב למתרחש סביבך והיזהרי. תמיד תסמכי על האינסטינקטים שלך וכאשר א ת חשה מאוימת עזבי את המקום. גם אם זה נראה לך טיפשי באותו רגע ושאת סתם לחוצה עדיף לא לקחת סיכונים.

בעקבות  דיון שהתפתח בנושא ציינה אחת המשתתפות כי
 
כשהמייל הזה הופץ לראשונה, טענו במרכזי סיוע לנשים שיש בו סעיפים מקוממים, ובעיקר הסעיף הראשון -
הקישור  לאורך שיער האישה הופך את האונס לאשמתה, כי אם כך- לו היה לה שיער קצר לא היתה נאנסת. זה ההיקש המתבקש מהכתוב.
אם תתעמקו בשאר הסעיפים, לכאורה הם באים לתת טיפים אבל מצד שני- שוב, טוענים שאם אשה תעשה כך או אחרת סיכוייה להיאנס ירדו פלאים, מה שלא תואם מציאות. האנס הוא הבעיה לא האישה. היא הקרבן, אין לה שליטה על דחפיו של הסוטה התוקף אותה.
חומר למחשבה
.

ואני אומרת - לפעמים לוקחים את נושא חופש הפרט קצת רחוק מדי.

באותו "חופש" מסתובבים גם מזיקים רבים לחברה, ולקבוע שאונס הוא בעייה של האנס זה נכון אבל לא פותר את הבעיה ולא מונע מאנסים לאנוס ובעיקר - זו גם בעייה מאוד גדולה של הנאנסת ! 

כשמייעצים למישהו לגבי התנהגות שתועיל לו - לא אומרים שהוא אשם אומרים שיהיה לו טוב יותר בהתנהגות שונה.

שכל אחד מאיתנו יבדוק את התנהגותו היומיומית ויראה כמה פעמים התנהגותו שואבת מסכנות ונזקים עתידיים למרות שהם פגיעה בזכות זו או אחרת שלו.

אני יודעת שישנם רבים מהנהגים "שגונבים" את הרמזור ולכן, גם כשיש לי אור ירוק, אני בודקת לפני שאני מתחילה לנסוע, אז מה אם הזכות היא שלי?

כשאני רואה חבורה של נערים מתפרעים בצד אחד של המדרכה, אני עוברת לצד השני- כדי למנוע נזק אפשרי, אז מה אם הזכות שלי לעבור ברחוב בשלום?

אני משתדלת לא להחנות את הרכב שלי באזור מבודד כי אני מבינה שזו פירצה קוראת לגנב ומעדיפה בחניון מוסדר ובתשלום. זה לא אומר שבחניונים מסודרים לא גונבים אבל - פחות.

אני לא יודעת מה האמת הסטטיסטית בטיפים שפורסמו, אבל נצא מהנחה שהן אמת - אז איך אפשר להתווכח עם נתון סטטיסטי אם אכן רוב האנסים אומרים ששיער ארוך הוא הפרט הראשון שהם מחפשים בקורבן כי זה נוח לאחיזה ( מה עוד שזה נישמע ממש הגיוני ) - אז למה צריך להתווכח איתם? למה מרכזי הסיוע יוצאות נגד? מאיפה לקחת את ההיקש שאם לאישה יש שיער ארוך היא אשמה באונס? או שמדובר בשיטות היקש הזויות שכל מי שלומד לפסיכומטרי נאלץ ללמוד אותן.

למה צריך היקש לוגי בכלל, למה לא לקחת את זה כנתון לתשומת לב. בדיוק כמו שהייה בשמש גורמת לסרטן, או עישון גורם לסרטן, או ספורט בריא.  

מנסיוני כחוקרת מקרי אונס שנים רבות עולה כי, אחוז גבוה מאוד, יש אומרים אפילו 90%, של מקרי האונס מבוצעים בין אנשים קרובים- קרובי משפחה, מכרים, שכנים, חברים וכד`, אז מה זה אומר, שהילדה שנאנסה ע"י סבה - היא אשמה?

לא צריכים תמיד לקפוץ ולצעוק.  

זה בדיוק כמו שלימדו אותי בקורס חוקרים - אי אפשר למנוע פריצות באופן מוחלט כי תמיד ימצא פיתרון, אבל תמיד אפשר להקשות - לשים מנעול מורכב יותר, סורגים אמידים יותר ועוד,  כך שהפורץ עושה לעצמו חשבון אם שווה לו להתאמץ ולפרוץ או לחפש מקום קל יותר ופחות מורכב.

וזו בדיוק מטרתם של הטיפים הללו, להבין שלמרות כל הזכויות שיש לנו על פי כל חוק או חוקה - עדיין יש כאלה שחורגים מהם ומטרתינו להקשות עליהם.

ויש שם טיפים מאוד טובים, למשל - להיות בתשומת לב לסביבה ולהבחין בחריגה מהרגיל, בגדים חשופים וקלילים - קלים להסרה ולגזירה, שירותים ציבוריים וחניונים הם מקומות מועדים לפורענות וזה נתון חשוב ב"מגילה" שאני מציידת את בנותי כשהן יוצאות מהבית ביחד עם "לא לשתות מבקבוק פתוח ולא מכוס, גם לא של חבר או חברה".....

כי לפעמים, כמו כמעט בכל תחומי החיים, צריך להיות חכם ולא רק צודק.

ואני אומרת עדיף להיות חכם.

 

 

 הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

6 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פל אלא אם צויין אחרת