55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

מי ראוי לתואר "משורר" או "סופר"?

01/08/2009
מי ראוי לתואר "משורר" או "סופר"?
משוררים וסופרים היו מאז ומעולם אנשי רוח. לְמה הכוונה במונח "אנשי רוח"? הכוונה לאנשים שמתעסקים ברוח ולא בחומר, בלשון ובשפה. משורר וסופר תמיד ייצגו משהו, הם היו מורמים מֵעַם, ובכתיבתם השפיעו או ניסו להשפיע על התרבות השלטת בארץ.
 
והנה היום - כל זב ומצורע כותב ספר, מוציא אותו לאור ומכֻנֶּה "סופר" או "משורר", בלי שעמל לשם כך ובלי שהשקיע מאמצים לכך, פשוט הוציא ספר וכבר זוכה לתואר הנכסף.
 
ובכן, יש לי חדשות בשבילכם, אנשים: לא כל מי שמוציא ספר לאור הוא "משורר" או "סופר". כדי לזכות בתואר הנכסף לא די להוציא ספר לאור, ממש לא. וזאת למה? מפני שכפי שאמרתי, משורר וסופר מייצגים משהו, ואם אינם מעוניינים לייצג - אל להם להיות משוררים וסופרים.
 
אז מה אנשי הרוח הללו מייצגים, תשאלו?
 
ובכן, סופר ומשורר מייצגים תרבות, שפה ולשון. כאנשים הכותבים שירה/סיפורת שומה עליהם להכיר היטב את שפתם, לדעת אותה על מכמניה, על רבדיה ועל סודותיה כך שישכילו להשתמש בה בשירתם/בסיפוריהם.
ואולם, באחרונה אנו עֵדים לגל של "משוררים"/"סופרים" שהחליטו לסטות מהנורמה הזאת, ואם הם מייצגים משהו  - רק את עצמם-הם. השימושים בשפה זרים להם, התרבות לא מעניינת אותם והתקן הלשוני ממש לא בראש מעייניהם. הם רוצים רק לפרסם ולהתפרסם. מה אחר-כך? אלוהים גדול.
 
לצערי, יש סופרים (הצעירים מביניהם) המתראיינים בטלוויזיה, ואתה יושב ורואה אותם, ולא מאמין שהם סופרים בישראל, שהם האנשים שמייצגים את התרבות, את השפה ואת הלשון: מתראיינים בלשון עילגת, מגומגמת, לבושים כאחרון הרוכלים בשוק ואף כותבים כך לעתים קרובות, אבל מה? הם "סופרים", "משוררים".
 
אצל המשוררים המצב גרוע בהרבה: כל אחד שכותב שיר אץ רץ להוציאו לאור והוא "משורר". לא מצליח לפרסם ספר? לא נורא, אז תייסד כתב-עת מיוחד לענייני שירה שבו תוכל לפרסם את "שיריך". האם אתם יודעים כמה כתבי-עת כאלה יש? עשרות אם לא מאות.
 
אז לא! לא כל מי שכותב שירים הוא "משורר" ולא כל מי שכותב סיפורים הוא "סופר". כשם שלא כל מי ששר הוא "זמר". כל אחד יכול לכתוב אבל לא כל אחד הוא משורר/סופר; כל אחד יכול לצייר אבל לא כל אחד הוא צייר; כל אחד יכול לשיר אבל לא כל אחד הוא זמר וכן הלאה.  
אני מַכיר לפחות שני אנשים - שמעולם לא הוציאו ספר לאור - והם משוררים מעולים וסופרים משובחים.
 
כדי להימצא ראוי לתואר "סופר" או "משורר" עליך לעמוד במספר אמות מידה (קריטריונים):
1. ידיעת השפה (העברית, במקרה זה) על בוריהּ על כל מכמניה, רבדיה, אוצרותיה ומשלביה - וזה כולל גם ידיעת התקן הלשוני, כמובן.
2. שליטה מעולה בכתיבה ובדיבור - כתיבה ודיבור קולחים, בהירים ולא עילגים.
3. מראה ייצוגי של איש רוח ולא של רוכל בשוק.
4. רצוי שתוציא ספר לאור (אם אתה עומד בשלוש אמות המידה הראשונות).
 
הסופרים והמשוררים הוותיקים ומֵהדורות הקודמים עומדים בכל ארבע אמות המידה ואף יותר מכך. חוששני, שבימינו נשכחו אמות מידה אלו עבור אנשי הרוח החדשים. 
 
האם יש בדורנו סופר ברמתם של א"ב יהושע ועמוס עוז? האם יש בדורנו משורר ברמתם של לאה גולדברג, נתן אלתרמן, זך, רביקוביץ`? לא, ודאי שלא. זו הסיבה, אגב, שאנשים קוראים היום פחות שירה - לא מפני שאינם אוהבים שירה אלא מפני שהרמה ירדה ואין ממש מה לקרוא. כך גם בסיפורת - זו הסיבה שחנויות הספרים יוצאות במבצעים לא הגיוניים דוגמת ספר שני בשקל, ספר שלישי בעשרה שקלים וכיו"ב - לא מפני נדיבות לבם של המנהלים או מפני שרוצים לעודד קריאה הם עושים זאת - אלא מפני שהרמה ירדה, האיכות ירדה, הכמות גברה על האיכות וחייבים למכור, מה לעשות.
 
כמו ברשומה הקודמת שדיברה על המוזיקה - אסיים גם כאן בנימה חיובית:
יש לנו משוררים טובים וסופרים טובים ואף מעולים, כל שצריך הוא לקדם אותם ולא להוציא ספרים כפטריות אחרי הגשם.  
 
*הדברים אינם אמורים על כללי אנשי הרוח החדשים בישראל, אלא על האווירה השולטת בתחום.
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

66 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת