00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיפה - בלוג אורבני

פרשת הפולינום - מסקנות ועדת יערי

 
היסטוריה ארוכה ומעניינת יש לועדות ציבוריות במדינתנו והנה השבוע מתווסף  עוד פרק - מסקנות ועדת יערי. הועדה התמנתה בהסכם פשרה בתביעה שהגישה עיריית חיפה כנגד משרד הבטחון לאור אישור בניית הפולינום - שם הקוד לרצף המבנים החדש בשובר הגלים במעגנה המערבית, ובהם מבנה ההספנה הגדול בגובה 24 מטר.

מטרת הועדה הייתה פשוטה וברורה מהרגע שקמה: מטרתה לא הייתה להכריע האם ייבנה הפולינום במעגנה המערבית, שהוצג כעובדה מוגמרת, ויעידו על כך עבודות הכשרת הקרקע החדשה מעבר לשובר הגלים, שלא פסקו לרגע בשנה האחרונה. מטרתה הייתה כיצד לשווק החלטה הזו כך שעיריית חיפה תוכל להתקפל ולצאת לעיתונות המקומית בתרועות נצחון והישג לתושבי העיר. הנוסחה נמצאה בדמות ישראבלוף דגם קלאסיק שמשלב את וקטור הזמן ווקטור בזבוז המשאבים: הפולינום ייבנה, אחרכך תבדק היתכנות העתקת הבסיס כולו לנמל המזרחי, ובימות המשיח או כשלגמל יצמחו כנפיים - המאוחר מביניהם - המבנים ייהרסו ויבנו מחדש בנמל המזרחי. כמובן שהועדה לא נתנה לוחות זמנים או התחייבות מפורשת של חיל הים ומשהב"ט להעתקת הנמל הצבאי. על פי הנוסח, הועדה קבעה "כי ישנה היתכנות לנמל דו שימושי, אזרחי וצבאי, בחלופה המזרחית בהתאם להצעת העירייה. הקמת החלופה המזרחית באופן אשר יענה על הצרכים המבצעיים של צה"ל, תעניק מענה הולם גם לצרכי העיר והמטרופולין". הנה, קצת לוקשל`ך טעימים של חזון למכור לציבור החיפאי. יש היתכנות! כעת נספור עד שלוש, והציבור החיפאי ייצא במעגלי הורה ברחובות ויחגוג את ההיתכנות. רגע. גברת, מה עם החצי השני?
"בשל מורכבות התהליכים הנדרשים להקמת הנמל המזרחי תארך הקמתו זמן ארוך. לפיכך, בכדי לעמוד בצרכי הביטחון של מדינת ישראל יוקם הפולינום בתקורה מינימאלית באופן שייתן מענה מבצעי הולם עד להקמת הנמל המזרחי".

אהה, צרכי הבטחון ומענה מבצעי, למה לא אמרתם קודם? היינו מבטלים את הועדה.. לא חבל על בזבוז הזמן? ובכן מנכל משרד הבטחון פנחס בוכריס, המיקרופון שלך. "אני רוצה להודות לועדה ולברך על ההחלטה ומבטיח לסיים את הקמת המבנים בעוד שנה וחצי. בין ראש העיר חיפה ומנכ"ל העיריה שמואל גנץ לביני שררה הבנה עמוקה לצרכי בטחון ישראל וצרכי העיר חיפה, אני שמח שמצאנו את הדרך לשלב בין כל הגורמים". אכן, כשמשרד הבטחון מקבל את מבוקשו בהליכים מזורזים בולמ"ב, אין סיבה שלא תיווצר הרמוניה. רק חבל על כל המאבק לפני, חבל שלא נאמרו מילות הקסם צרכי בטחון, שמולן ניגף כל טיעון וכל אפשרות לחלופות. הפלא ופלא גם ראש העיר חיפה יונה יהב ממהר למיקרופון ומשגר ברכת נצחון: "תוקן עוול היסטורי". מיד פורצות ידיעות חגיגיות ברדיו חיפה בתשבוחות המאמצים העילאיים של מנהיגנו הדגול שמש העמים.. נו טוב, לא בדיוק בנוסח הזה.. אבל לא רחוק.

וכך תושבי חיפה היקרים, לא נותר לנו אלא להוציא את לוח השנה למאה השנים הבאות, להתרווח מול נוף הפולינום וקריאות ה"תרגול תרגול" ולהתחיל לנחש מתי נחזה בפלא. בעוד אנו שומעים על תקציבי עתק של 26 מליארד ש"ח שנשפכים כעת על העתקת בסיסים לנגב והתועלות שתצמחנה לחיזוק האזור, מתי יתפנו בסיסי הנמלים מהמעגנה ויהרס הפולינום, על מנת שנוכל להפוך את המעגנה לחזית הים היפה בארץ? 2030? 2100? ואולי בחלם, הבעיה בכלל בשאלה - יש לשאול תוך כמה זמן יתרגל הציבור החיפאי לעוד חומה מול חזית הים שלו, עד שאיש לא יזכור מי זה יערי ומה רצתה הועדה שלו? תוך שנתיים? חמש? הרי התרגלנו למלונות חוף הכרמל, לחומת דגון, לפסי הרכבת, להזנחת חוף הגולשים, לבניין הקזינו שעומד נטוש עשרות שנים. האם אלו לא חזית ים? בעיקר - התרגלנו להבטחות שאיש אינו מתכוון לקיים, ולהצהרות שאיש לא מתכוון ליישם. רק כדי להוסיף חטא על פשע, בהחלטה השערורייתית הזו יהב וגנץ ויתרו על הדרישה לפנות את בה"ד חיל הים במקביל להשלמת הפולינום - הועדה קברה גם תוכנית שכונת המרינה החדשה, וקבעה שחיל הים אינו נדרש עוד לפנות את בה"ד אלא רק לאחר שיוקם אותו בסיס חדש בעתיד הלא ידוע. כך הופקרה בת גלים לתקופת קפאון נוספת של עשרות שנים. לא רק שלא `תוקן עוול היסטורי` אלא נעשה עוול נוסף - זהו הפסד כפול וצורב לחיפה. 

אחרי 70 שנה, חיל הים הכיר בכך שקיימת היתכנות, צורך, כמיהה, רצון, בקשה, תחנונים - להעתקת בסיסו לנמל המזרחי, לטובת פיתוח חיפה. זה הרבה יותר ממה שניתן לומר לגבי נמל חיפה, שחולש אף הוא על הדופן הקריטית יותר של המעגנה המערבית, זו שצמודה לעיר התחתית וציר המושבה. "לא מוכן לפנות סנטימטר", אמר לאחרונה מנכ"לו, וועד העובדים כבר החל מאיים כי כל נסיון הפרטה או שימושים אחרים בנמל ייתקל בהשבתות. "אני מצטער שאיפשרתי בעבר לעיריית חיפה לקיים פסטיבל בשטח הנמל" הוסיף המנכ"ל וטפח לעצמו על השכם. מה אכפת לו, הרי ברור לו שעיריית חיפה והעומד בראשה בכיסו. כמו שהם בכיס של משרד הבטחון ובכיס המפעלים המזהמים. והתושבים? עליהם ישר יאיימו בשיקולים בטחוניים, צורך מבצעי, לוחות זמנים או באיבוד מקומות עבודה וסגירת מפעלים. את המתנגדים יאשימו כי הם אויבי הפיתוח האמיתי; זה של הגבר-גבר עם הבוץ, שמתפעל מנופים וארובות ומריח מייבך מאוניות גרירה. לא הלפלף הירוק של ההיי טק, בתי קפה על קו המים וזיבולי הBOT והאויר הנקי שלו.. סט המניפולציות ברור, ידוע ומשומש לעייפה. הנמל האזרחי לא יפנה את המעגנה המערבית. ואם כך, מדוע שהנמל הצבאי יעשה זאת. ואם הנמל הצבאי ממשיך להתרחב, מה רוצים מהנמל האזרחי וחוזר חלילה. להיפך - הנמל כבר החל בנהי על מצוקת שטחים איומה, ומדוע שיסכים להתחלק בשטח הייבוש העתידי שהוא מתכנן לנו עם נמל צבאי? הרי גם לרצועת נחל הקישון הצרה שנותרה פנויה ממשטחי בטון ומיכליות לוטש הנמל כעת עיניים.

לא, פה אין מקום לשיקולים פעוטים ולפלפיים של פיתוח תיירות והאגן הנופי, זו עיר מפעלי התעשייה, הועדים, הנמלים - ואלו גופים חזקים, גדולים, שיודעים לתמרן ועדות כדי להצדיק כל החלטה עקומה וחלמאית כהגיון צרוף, כורח המציאות וטובת העיר. זהו הישראבלוף ולקח מאבק הפולינום. ועוד תהייה: אם כבר בונים לנו את הפולינום מול הפרצוף, וברור שהמצבים הזמניים הם הדבר הכי קבוע בארצנו - אולי מוטב לחזור אחורה לרעיון להשקיע גם בעיצוב המבנה, כזה שלפחות יתעתע בתייר התמים ובתושב החלש כאילו מדובר בגבו של מוזיאון מיוחד ולא האנגר צבאי. כי הרי בהחלטת ועדת יערי, `הזמנית` חיל הים הרויח פעמיים: גם יבנה את הפולינום כמתוכנן ללא כל סייגים, וגם לא ידרש להשקיע בעיצוב המבנה ויטען שהוא זמני ומיועד להריסה בעתיד הלא ידוע. אם כבר ייאוש, לפחות שיעשה יותר נוח, או מעוצב.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

7 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל hfaguy אלא אם צויין אחרת