00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מדע אחר

זה הסיפור על האיש הכחול - ואיך זה קרה לו

האנשים הכחולים אינם חייזרים ואינם מיתוס. הם מסתובבים בינינו, ובעבר היו רבים בהרבה, כתוצאה מהשימוש במי-כסף, המשווקים על-ידי נוכלים בכל רחבי האינטרנט.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
[הערה: למאמר זה מצורפים ציטוטים של מפרסומותיו של אילן רז. הציטוטים אינם משקפים את דעת כותב המאמר, והקישורים מהם נלקחו מפורסמים בתחתית המאמר.]
 
כאשר רוזמארי ג`ייקובס היתה בת 11, לפני קצת יותר מחמישים שנה בניו-יורק, היא סבלה מנזלת מתמשכת. אמה, שנכנסה לחרדה מהמחלה מסכנת-החיים לטעמה, פכרה את ידיה וחיפשה לשווא אחר תרופה. בסופו של דבר, התפשרה האם על טיפות אף שהכילו כסף. טיפות אלו היו אחראיות, בסופו של דבר, להפיכתה של רוזמארי למוצג המוזיאוני שהיא כיום, ולדוגמא מוחשית לסכנה שבמי-הכסף.

לאחר שימוש של שלוש שנים בטיפות הכסף, התחילו חבריה של רוזמארי לשים לב לתופעה מוזרה: עורה איבד את צבעו וחיוניותו, וקיבל גוון אפור-כחלחל. למזלה של רוזמארי, היא התנדבה באותה תקופה בבית-חולים שנוהל על-ידי מנזר קתולי, ואחת מהנזירות היתה גם רוקחת. היא זיהתה את התסמינים של הרעלת כסף קשה – ארגיריה – והורתה לרוזמארי להפסיק מיד את הטיפול בטיפות הכסף. הנזירה הרוקחת חוותה כבר מקרה דומה, בו נזירה אחרת בבית-החולים לקתה באותם תסמינים, לאחר שהשתמשה בטיפות אף שהכילו כסף.

רוזמארי ומשפחתה קבעו בבהלה פגישה דחופה עם רופא עור. הפגישה היתה ארוכה, אך האבחון היה קצר. ברגע שנכנסה הנערה האפורה לחדרו של הרופא, מבט אחד הספיק לו כדי לזהות שהיא לקתה בהרעלת כסף חמורה. "הכסף התחבר לדנ"א ולחלבונים שברקמות ובעורך," הסביר הרופא. אך האם יש למחלה תרופה? התשובה לשאלה היתה לאו מהדהד. "אין תרופה לארגיריה. זהו מצב שאינו ניתן לריפוי, ונמשך לאורך כל החיים."

אין זה קל לנערה מתבגרת להבין שלשארית חייה היא תתויג כאשה האפורה, אך רוזמארי התמודדה באומץ עם מצבה. היא הסכימה לעבור ביופסיה – לקיחת חלק רקמה קטן מהגוף כדי לבחון אותו תחת המיקרוסקופ – על מנת לאשר את האבחנה. הביופסיה הוכיחה חד-משמעית את האבחנה: גרגרי כסף קטנים ניכרו בכל הרקמה. היא יכלה רק לקבל את המציאות כמות שהיא, ולהמשיך בחייה. חיים אלו היו רצופים בקשיים: היא התקשתה למצוא מקום עבודה בשל הופעתה החריגה, ונתקלה גם בקשיים בתחום הרומנטי. בתקופה בה שיגעון החייזרים רווח במיוחד באמריקה, היא נתקלה בקשיים אפילו לערוך קניות במכולת מבלי לגרום לפאניקה המונית.

האמונה בכוחו של הכסף למנוע מחלות רווחה לכל אורך ההסטוריה האנושית. ציוויליזציות עתיקות השתמשו בכסף לעיצוב חלקים מגפיים מלאכותיות, לייצוב עצמות ולקטילת חיידקים. אין פלא בכל אלו, מכיוון שהכסף אכן ניחן בתכונות אנטי-בקטריאליות – היינו, הוא קוטל חיידקים שעלולים לגרום למחלות. למעשה, עד היום קיימות משחות ותחבושות נגד כוויות המכילות כסף, שנועדו למנוע חדירה של חיידקים לתוך האיזור החשוף בעור. אך אליה וקוץ בה: הכסף מסוגל לקטול חיידקים בריכוזים נמוכים יחסית, רק מחוץ לגוף האנושי. מהרגע שהוא חודר לתוך הגוף, נראה שהשפעתו פוחתת ומתמעטת כמעט לאפס. ולראיה, גם לאחר יותר ממאה שנים של מחקר רפואי על יכולתו הרפואית של הכסף, עדיין אין ולו ראיה חותכת אחת שהוא מסייע לבריאות האדם.

כבר במאה הקודמת אמר מהאטמה גאנדי כי "האדמה נותנת די והותר לסיפוק צרכיו של כל אדם, אך לא לסיפוק תאוות-הבצע." ואכן, תאוות הבצע היא כוח שקשה לעצור. שרלטנים ונוכלים הבינו כי הם יכולים להשתמש בהילה המיסטית-כמעט האופפת את הכסף, ולמכור אותו כתרופה נוגדת-כל להמונים. כזה היה המצב לפני חמישים שנה, והיום הוא חמור בהרבה. רשת האינטרנט מאפשרת לרוכלים קטנים ונוכלים גדולים להציג את מרכולתם עם כל הכותרות שיחפצו, מבלי שיצטרכו לעמוד מאחורי מילה אחת מדבריהם.
ה- FDA - רשות התרופות האמריקאית - סקרה את כל העדויות בנושא מי הכסף, וקבעה כי אין הוכחה חותכת ליכולתם תוך הגופנית של מי הכסף להגן על בני-האדם מזיהומים וממחלות. ה- FDA אסר על הרוכלים בארצות-הברית למכור את מי הכסף תחת הבטחות רפואיות כוזבות, אך הם עדיין נמכרים תחת הכותרת של `תוסף תזונה`.
בישראל עצמה, מי הכסף עדיין משווקים תחת הבטחות רפואיות שנשללו זה מכבר בקהילה המדעית, ולעיתים על-ידי אנשים המתיימרים להבין ברפואה ובביולוגיה. דוגמא טובה לכך היא אילן רז, המפרסם את עצמו כאוטו-דידקט – היינו, אדם שלימד את עצמו בתחום מסוים – אך לא נראה שהוא שולט בחומר. הוא טוען כי מי-הכסף מסוגלים לקטול את כל גורמי המחלות הידועים למדע, כולל וירוסים (וכנראה שגם גורמי מחלות אחרים כפריונים), למרות שלטענות אלו אין שחר. אם זה לא מספיק, הוא מתבלבל אפילו במונחי היסוד המבדילים בין וירוסים וחיידקים – שתי צורות חיים שההבדל ביניהן גדול בהרבה מזה שבין בני-אדם וליפת אמבטיה מצויה, למשל – וטוען שהכסף יכול לגרום לוירוסים לעבור אפופטוזיס (השמדה עצמית המתרחשת בתאים בלבד).

 

אפילו הציטוטים של רז מהאנציקלופדיה העברית מפוקפקים: הוא מפרש שלא כהלכה את המונח `באקטריצידית` (קוטל חיידקים) ומיישם אותו גם על וירוסים ופטריות. ובכלל, האנציקלופדיה העברית היא מוסד ארכאי – כתיבתה החלה בשנות החמישים של המאה הקודמת. אין ספק שהפרויקט היה חשוב וגדול בזמנו, אך כאשר מדע הרפואה מתקדם בקפיצות ודילוגים מדי חמש שנים, קשה להבין כיצד מייחס רז חשיבות כלשהי לאנציקלופדיה העברית. לשם המחשה, מאמרים רפואיים אודות כסף מאותה תקופה, טוענים גם שמומלץ להזריק עופרת לתוך גידולים סרטניים. במקרה של מאמר מפוקפק במיוחד, נטען גם שכסף הוא התרופה הטובה ביותר, מאז הקוקאין.

לזכותו יאמר כי רז מודה שקיימים אנשים שלקו בהרעלת-כסף. וכדבריו, "אנשים אלו סבלו מתופעה אחת המכונה ארגיריה או ארגירוזה, פיגמנטציה של העור בצבע אפור כחלחל."  

האם להשתמש במי-כסף? כל אדם יחליט לפי רצונו. לפי ה- FDA וסקירות מדעיות על הנושא, מרקחות אלו לא הוכחו כבעלות השפעה רפואית משמעותית בתוך הגוף. בנוסף, מכיוון שלא קיים פיקוח ממשלתי על הכנת התמיסות, הכנה לא נכונה של התמיסה עלולה לגרום להרעלת כסף חמורה.

 

אני, אישית, לא הייתי מתקרב למי הכסף.
 
 
 
 

קישורים לפרסומותיו של אילן רז, מהם נלקחו התמונות המופיעות בכתבה:

http://www.articles.co.il/article.php?id=35635

http://www.tapuz.co.il/blog/userblog.asp?foldername=silverwater12

 

קישורים לאתרים בנושא מי-כסף:

http://rosemaryjacobs.com/rose2.html

סקירה מדעית אודות הכסף - http://annhyg.oxfordjournals.org/cgi/reprint/49/7/575

הצהרה אודות בטיחות הכסף, מצד הסוכנות לרישום חומרים רעילים - http://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/phs146.html

מידע אודות מי-הכסף באתר QuackWatch - http://www.quackwatch.com/01QuackeryRelatedTopics/PhonyAds/silverad.html
 
התייחסות מדוברת משרד הבריאות בנושא (תודה לאבי בליזובסקי מאתר `הידען` על העזרה) -
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

33 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל רועי צזנה אלא אם צויין אחרת