00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

שיתוף מהמטבח הפרטי

חג המימונה - מהפריפריה אל המרכז

חג המימונה

מהפריפריה אל המרכז

הוצאת יד בן צבי והקיבוץ המאוחד

206 עמודים

"הספר עוסק בחג המימונה ובדרך בה הפך לרכיב מקובל בחברה הישראלית. תמורה זו מהווה צומת תרבותי חשוב לדיון במערכת היחסים שבין הפריפריה לבין המרכז - בין תרבות "גבוהה" לבין תרבות "נמוכה", בין קולטים לבין נקלטים ובין המזרחיים לבין הקולקטיב הישראלי - ומאירה אותו באור חדש.

"חלקו הראשון של הספר מתמקד בניתוח אנתרופולוגי מקיף של סמליו וטקסיו של החג בקהילות היהודיות בצפון אפריקה, ונותן להם פרשנות סוציולוגית חדשה. חלקו השני דן בהתפתחות חג המימונה בישראל משנות השישים של המאה הקודמת, ממעמד של חג שולי למעמד של חג לאומי. הספר מראה שחגיגות המימונה היו מכשיר רב עוצמה, שגם בעלי הכוח וגם חסרי הכוח ניצלוהו לטובתם, ושנוצר סינקרטיזם בין הקבוצות השונות".


הספר מדבר על הנושאים המוזכרים כפי שמובאים במקור בגב העטיפה.

הספר - הינו מסמך מעניין, פרי מחקר רב שנים,הכולל מידע מידע רב על חג המימונה כפי שנחגג  בקרב יוצאי צפון אפריקה, בגולה. מידע שהיה חדש לי וגם לא בטוח שהייתי שומעת עליו אי פעם כי רובו כבר נמוג ולא נחגג והשתמר כאן בארץ ומה שיש לנו כיום ומוכר מחגיגות המימונה אלו הם החגיגות המסורתיות של שולחנות החג בצאת החג, כשכל משפחה חוגגת בהיקפים מצומצמים או בחגיגות עירוניות.

בחלקו השני של הספר מגוללת המחברת ברצף כרונולוגי את התפתחות ה"חגיגות" ברמה הלאומית  וכפי שהן נחגגו בידי פעילי מפלגות על מנת לקדם אינטרסים פוליטיים: כל העסקנים מוזכרים כאן כולל האינטריגות והפעלולים למשיכת קולות בקלפי תוך שימוש בשפה `משותפת` מהווי החג.

תנועת "ביחד" יזמה אירועים משותפים לפתיחת בתי תושבי עדות המזרח על מנת לארח בבתים הפרטים זרמים שונים מקרב העם להיכרות עם מנהגי החג וסמליו, ואף יזמה בשנת 90, את חגיגות המימונה בסימן "לחיי העם הזה" - על מנת להכיר לעולים החדשים מברית המועצות, אתיופיה וגלויות אחרות את מנהגי חג זה.

חלקו הראשון של הספר - בעיקר מפני שהוא פרי-מחקר אנתרופולוגי, בעיני היה מקבל יותר צביון של חג, וחגיגיותאם היו מובאים תמונות אותנתיות וצבעוניות שידגישו את המנהגים המיוחדים שעליהם מדובר.

החלק השני - תוך כדי קריאה חשבתי שאני חוזרת לאחור בזמן וקוראת עיתון יומי שבו מסופר כל פעם במוצאי החג על כל הדמויות שכיכבו במרכז הבמה ומאחריה.

זהו ספר עיון  שחוקר את את התופעה כיצד חג אחד של בני עדות המזרח הפך לחג לאומי, בעיקר מפני שמקבל הכרה מכל/רוב חלקי העם וגם מן המוסדות ברמה מוניציפלית  וארצית.

גם בקרב הקיבוצניקים, חוגגים את החג הזה: ...."הוא סיפר שכרכז התרבות של הקיבוץ מזה ארבע שנים החליט לכלול את המימונה בלוח האירועים של קיבוץ גשר, שכן `אמרתי לעצמי שרוב העם חוגג אז למה לא גם אנחנו. זו עוד סיבה למסיבה"...[עמ` 184].

מי שתרם בראשונה להכרה בחג זה בקרב רוב העם הינו זלמן שזר נשיא המדינה שאמר ש..."חגיגות המימונה יצטרפו אל אוצר החגיגות והמנהגים שהעם מחיה ומחדש בציון". [עמ` 76]
תודה למכון יד יצחק בן צבי והקיבוץ המאוחד
על קבלת הספר לקריאה וסקירה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

מאילו מדינות מבקרים
free counters
בחירת העורך
אלבום תמונות בתפוז
פתגם היום/ציטוט היום
  • "אוכל, הוא בעצם סמל לאהבה. כשמכינים אותו..
ביקורת מסעדות
עיצוב מטבחים
"הקוראים המשפיעים"
  • בדידותו של קורא המחשבות
  • "המאמינים"
מוצרים-סקירות/המלצות
קוביית קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילה56 אלא אם צויין אחרת