00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אב במשרה מלאה

עברנו דירה

צ`יקו ודיקו

"צה"ל בהלם" בישרו הכותרות של יום שישי בבוקר. אפשר לחשוב שהאיראנים שלחו כבר את הטיל שלהם. לא, לא קשור בטיל ולא באיראנים, ואפילו לא באובמה ובנאום של ביבי. צה"ל בהלם כי העזו לגעת באחד הבחורים שהם "משלנו", בצ`יקו תמיר (למה תמיד יש לגנרלים כינויים אינפנטיליים כאלה?).

מה עשה צ`יקו? באחת השבתות בבסיס כמפקד אוגדת עזה נתן לבן שלו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון צה"לי, למרות שהיה משולל רשיון וחסר היתר לנהוג על כלי רכב צבאיים. הבן עשה תאונת נזק עם רכב אחר, ומר צ`יקו ניסה לשקר ולהעלים את הפרשה, שילם לנהג הרכב שנפגע כדי לסגור ענין בלי ביטוח, ובדו"ח התאונה שהגיש לצבא שכנע את הנהג הצבאי שלו לכתוב שהוא נהג ברכב.

במידה וצ`יקו היה נשפט בבית משפט לתעבורה או בבית משפט שלום, הוא היה מואשם בעבירה של התרת נהיגה לקטין, עבירה שעונשה חמש שנות מאסר ושלוש שנים פסילת רשיון, יתכן והיו גם מוסיפים לו שיבוש הליכי חקירה או הדחת עד, עבירות פליליות שיש עליהן עוד כמה שנות מאסר. מעניין מה היה קורה אילו צ`יקו היה נתפס עם בנו במגרש חניה בשולי אחת הערים, כשהוא נותן לו לנהוג ברכב הפרטי שלו. הבן היה נשפט בבית דין לנוער על נהיגה ללא רשיון, והאב היה נכנס לכלא או לפחות מרצה עונש מאסר בעבודות שירות. הנה, תראו מה קיבל האדם הזה על התרת נהיגה לקטין.

אבל צ`יקו לא נשפט כאחד האדם, משום שהוא לא אחד מאיתנו, הוא מורם מעם. בתחילה ניסו לכסות על הענין ולסגור אותו בתוך היחידה בשקט, אחר כך כשהתקשורת שמעה על זה, ניסו לסיים את זה בהערה בדין משמעתי. רק כשהבינו שלא ניתן להשתיק את הענין, הגישו נגדו כתב אישום לבית דין צבאי. ואיזה עונש נתן לו בית הדין? הורדה בדרגה אחת, מתא"ל לאל"מ. וצה"ל בהלם. קצינים בכירים שולחים מכתבי תמיכה, הרמטכ"ל כתב שלושה עמודים שהוגשו לבית הדין בטיעונים לעונש, על מסירותו של צ`יקו ועל התרומה שלו לבטחון המדינה.

הקצינים טוענים כי צ`יקו הקדיש את חייו לשמירה על בטחון ישראל ותרם מעצמו לחברה, כך שאין למצות איתו את הדין. אני מאוד אוהב את השטות הזו - כל קצין משתחרר ואומר שעכשיו הוא הולך "לעשות לביתו". כאילו משכורת ותנאים ופנסיה של תא"ל היו כמו של קופאית בחצי חינם. צ`יקו, יש לזכור, הרויח את שכרו הגבוה מהקופה הציבורית, היה לו רכב א`, רכב ב`, רכב שטח, רכב ממוגן, שלושה נהגים, ארבע פקידות לשכה, רל"ש, פנסיה, תוספת שירות קרבית ועוד כל מיני תוספות. הוא עשה את הקריירה הצבאית שלו בעיקר כי היא תרמה לו, ובנה את עצמו לקריירה פוליטית. יש המדברים עליו כעל יורש לרמטכ"ל באחד הסבבים הבאים. האנשים האלה לא "מקריבים מעצמם" אלא בונים את עצמם לקריירה פוליטית, הם נהנים מן העוצמה והשררה המתלווה לתפקיד. אז אל תספרו לי מעשיות.

אורי משגב כתב ביום שישי בידיעות כי גם אם צ`יקו הוא קצין מוערך, יש לשפוט את צ`יקו כאילו היה אחד החיילים ביחידה שלו, שנאשם באותם אישומים. זה אחד העקרונות המקודשים של מערכת המשפט, שאף פעם לא מקוים. נניח שאחד החיילים ביחידה היה לוקח טרקטורון, כשאין לו רשיון לנהוג בו, פוגע ברכב אחר, ואחר כך מנסה לטעון כאילו אדם אחר עשה זאת, ואף משכנע את אותו אדם להעיד שהוא פגע. אותו חייל היה נכנס לכלא לתקופה לא קצרה, ומי שהיה שופט אותו היה בוודאי מפקד היחידה, תא"ל צ`יקו.

במקום שהמערכת תקיא את צ`יקו מתוכה, על המעשה המכוער והפחדני שעשה, בכך שניסה לשקר ולכסות על פשעו, היא מתגייסת להגן עליו. זה מזכיר את סיפורי הפלמ"ח, על הלוחמים הנועזים שבלילה היו הולכים ללולים בקיבוצים לגנוב תרנגולות ויושבים סביב המדורה. הרי הם עשו דברים מופלאים, אז נגנה אותם על גניבת תרנגולות?

על הרמטכ"ל היה להעיף אותו מהצבא כבר שנודעו פרטי הפרשה הראשונים, בשם הפגיעה בערכי צה"ל. אחר כך היה צריך להכניס אותו למעצר ולשפוט אותו כאחרון הטוראים.  אותו קצין שנותן לבן שלו לנהוג בטרקטורון צה"לי הוא זה שמעלים עין מפצצות הזרחן ש"בטעות" נפלו על אוכלוסיה אזרחית או על הטנק שיורה פגז לתוך ביתו של רופא שוחר שלום והורג את בנותיו.

מסתבר ש"ערכי צה"ל" הם כבר לא מה שהיו פעם...


 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל דרור כהנוביץ אלא אם צויין אחרת