00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

עם הרוח

במשך 25 השנה האחרונות ברור לכולם  כי הגולן הוא האזור האטרקטיבי ביותר בישראל להקמת טורבינות רוח. אחד המכשולים העיקריים לפיתוח היה עד לפני זמן העדר הסכמה של בעל הקרקע, קרי: מנהל מקרקעי ישראל, שהמשקים יקימו במסגרת חוזה החכירה הקיים לישובים, מתקני אנרגיה. דרישת המנהל במקרים כאלו היתה לפתוח את החוזה ולהעמיד את השטח למכרז.

לאחרונה, הסכים המנהל להתיר לישובים להקים על שטחיהם החקלאים טורבינות רוח במסגרת חוזה החכירה הקיים (עד היקף מסוים).

 במקביל, פרץ משבר האנרגיה העולמי, המדינה החלה לסבסד  יצור חשמל ביתי ומשקיעים רבים החלו לפקוד את הגולן על מנת לנסות להקים כאן פרויקטים של חוות רוח.

גם לאחר הסכמת המינהל, יש עדיין מכשולים לא קטנים כמו התנגדותו העיקשת של חיל האוויר, התנגדויות שונות של גופים ירוקים משיקולי פגיעה בנוף ובציפורים, ואפילו הביקוש העצום בעולם לטורבינות רוח, מה שיוצר זמני הספקה של מספר שנים. אולם הפוטנציאל קיים ובר מימוש

 

משאב טבע  

הרוח הינה משאב טבע ייחודי ממש כמו נפט ולכן חייבים כבר היום לבחון את הפוטנציאל היטב

ולנצל כמה שיותר את משאב הטבע הייחודי.

לבד מיתרונות אקלימיים המהווים פוטנציאל לפרויקטים חקלאים בעלי יתרון יחסי, אין לגולן יתרונות או משאבי טבע ייחודים בתחומים אחרים ולכן יש חשיבות לניצול מקסימאלי של הנושא

ידועים הסיפורים על מדינות בדרום אמריקה שנתנו זיכיונות ארוכי טווח לשטחי בארות נפט במחיר שולי  (השכרת שטח תמיד עדיפה על אי-עשייה בכלל) ואחרי שנים התעוררו בבכייה על חלב שנשפך.

 

הניסיון

הגולן הוא האזור היחיד בארץ בו יש תוצאות ממשיות מייצור חשמל ולאור הנתונים ניתן לקבוע

כי יעילות תפוקה של טורבינת רוח בצפון הגולן היא כ25%    .

כלומר טורבינה בהספק נקוב של 1 מגה-וואט (טורבינה חדישות מייצרת 1-3 מגה-וואט כל אחת)  מייצרת בממוצע כ- 250 קווט"ש חשמל על פני כל השנה!

לפי מחיר ממוצע של 0.1$ לקוו"ט =  הכנסה שעתית של  25$

יש לנו 8760 שעות בשנה  ולכן ההכנסה היא 219000$  לשנה  לכל 1 מגה-וואט טורבינה !!!

כל זאת בהשקעה של כ- $1,500,000 לכל מגוו"ט מותקן.

חוות הרוח בתל–עסניה מכניסה בפועל מעל 1 מיליון $ בשנה 

 

בדומה לתחום הסולרי, ניתן  לחלק את יצור חשמל מהרוח לשתי קבוצות עיקריות

-         חוות רוח הכוללות טורבינות ענק  -  1-3 מגה-וואט כל טורבינה

-         טורבינות רוח ביתיות ליצור חשמל ע"י צרכנים ביתיים -  2-50 קוו"ש כל טורבינה

 

חוות רוח

לאור הפוטנציאל הגדול בתחום הרוח , יש מקום שהחברה הכלכלית לגולן תוביל התארגנות של ישובים, תכין תוכניות סטטוטוריות ותגבש תוכנית מעשית ומימונית להתקדמות בפרויקטים.

אסור להסתפק באפשרות הקלה, סגירת  עניין מול אילי הון במודל השכרת השטח לטורבינות רוח.

מחיר השכירות השנתי שמדברים עליו (4000 $ ל1 מגה-וואט ) הוא  פחות מ 2% מההכנסה השנתית!

וגם אם סכום זה יוכפל עדיין זה מכירת המשאב בנזיד עדשים.

אפילו הסכום המשולם על אנטנה סלולרית  גבוה פי-3 מסכום זה .

אם יגיעו למשוכה של חוסר במימון, גם במצב האשראי הקשה במשק, עדיין ניתן להשיג אשראי ליצור אנרגיה בקלות יחסית מאחר והתפוקה ידועה וכל ה"תוצרת"  מכורה בראש לחברת חשמל.

 

ברור שההחלטה בסופו של דבר תהיה  בידי כל משק ואף לגיטימי לחלוטין שברגע האמת משק יקבל החלטה לא להשקיע כלל אלא להשכיר את שטחיו כפי שמשקי מי-גולן החליטו בשנות השמונים לא להקים בעצמם את חוות הרוח בעסניה. (לבד מתמונות יפות, לתושבי הגולן אין ולא כלום מחוות הרוח הזו שמכניסה לבעליה מאות אלפי דולרים בשנה) אולם בשלב הנוכחי יש משמעות עצומה למהלך יזמי המובל ע"י הגולן .

בניגוד ליצור חשמל מאנרגיית השמש, בה מרבית הטכנולוגיה דומה (תאים פוטו-וולטאים)   בנושא הרוח יש הרבה מאד ידע הן באיתור השטחים והן בבחירת הטכנולוגיה כי ישנם הרבה מאד יצרנים המפתחים טורבינות השונות ולכן יש חשיבות לצבירת ידע משותפת

הטענה הנשמעת כאילו פרויקט הרוח "גדול" על משקי הגולן קצת מגוחכת לאור העובדה כי יש משקים הרוכשים/מקימים חברות הייטק, חוות חקלאיות מעבר לים  ועוד..

 

בתחילת שנות התשעים, כשהיינו עוד אופטימיים ביחס להסרת חסמי משרד הביטחון, הוקמה  התארגנות   "עם הרוח"  שעיקר מטרתה הייתה לחבר בין משקיעים קטנים בגולן באמצעות מניות במטרה ליצור הון משותף להקמת חוות רוח בתל –סינדיאן.

המכשלה הייתה כאמור סטטוטורית אולם ההיענות הייתה עצומה ועד היום יש לו מעט חברים שמזכירים את הנושא עם ברק בעיניים ואולי יש בכך כיוון נוסף.

 

טורבינות ביתיות

רשות החשמל החלה לאחרונה בתהליכי הסדרה של חיבור טורבינות רוח קטנות אל רשת החשמל. תעריף היעד שקבעה הרשות לחשמל זה עומד על  1.6 ₪.לקווט"ש (תעריך הנמוך ב 20% מהתעריף לאנרגיה סולרית)

בשונה מתחום האנרגיה הסולרית הביתית בו ההתקנה נעשית בד"כ על גגות קיימים,  לטורבינת רוח ביתית ישנם מאפיינים ייחודים (מתקן הנדסי לגובה, רעש ) המחייבים את הרשויות למצוא את שביל הזהב בו מצד אחד ישמרו כללי התכנון והבטיחות אולם מהצד שני הנהלים להקמת טורבינת רוח ביתית חייבים להיות ברורים, פשוטים ומהירים על מנת שתהליך ההקמה לא ימשך שנים ארוכות .

זהו תנאי הכרחי להצלחת כל העניין כיוון שאם ידרשו שנים רבות, אף צרכן ביתי לא יזכה להקים טורבינת רוח. מן הראוי לציין שבקצרין כבר החלו בהסדרת ההקמה של טורבינות רוח וטורבינת הדגמה נמצאת בהליכי רישוי מתקדמים.

טורבינה משקית

יתכן והפיתרון בישובים צריך להיות דווקא בטורבינות רוח בינוניות (50~  קווט כ"א) שיוקמו באזורים משקיים מרכזיים בהם ההפרעה לסביבה היא שולית .

אולם  "אליה וקוץ בה", המכשלה העיקרית לכיוון זה היא דווקא תקנת רשות החשמל .

ע"פ הנהלים בחשמל מאנרגיה סולרית, הסבסוד ניתן רק  ליצרן חשמל קיים המקים מתקן ליצור חשמל סולרי באותו חיבור צרכן השייך לו ולכן ברור כי לבד ממשקים שיתופים, לצרכנים פרטיים אין חיבורי צרכן שלא ליד הבית.  

 

המשמעות האזורית

אזור רמת הגולן חייב להוביל את נושא הרוח בישראל.  יש לעניין משמעות רחבה הרבה יותר בתרומה לפיתוח האזור.  על בסיס הפיתוח המסחרי של חוות הרוח ניתן ליזום פרויקטים כמו:  מרכז הלאומי לחקר הרוח, מוזיאון ומרכז מבקרים, לימודים אקדמיים ועוד...

ניתן ללמוד מאזור הנגב בו הרשויות מובילות את תחום אנרגית השמש כפרויקט אזורי והמדינה מתקצבת בעשרות מיליוני ₪ .

 

לסיכום

-         החברה הכלכלית צריכה להוביל יחד עם המשקים את מהלך הקמת טורבינות הרוח תוך חשיבה וניצול מלוא הפוטנציאל.

-         הועדה המקומית לתכנון ובניה– גולן חייבת לפעול לאישור מהיר של נהלים להקמת טורבינות רוח ביתיות ו/או משקיות  בתחום הקו הכחול של הישובים. אנחנו צריכים להיות חלוצים לפני המחנה.

-         חייבים להיות מעורבים בתהליכי תקנות רשות החשמל על מנת שכלל התוכנית תתאים למציאות בשטח.

-         יש להכין בהקדם הכנת תוכנית פיתוח אזורית לתחום הרוח על כל היבטיו .

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת