22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המסע לעמק החלומות

ההזמנות שלי


סוציולוגיה תרבותית

 
 
 
מזל שלי איתי כבר 10 שנים
ועם כל הטרור שהיא עושה לי
שוברת
"מעלימה" דברים ואחרי זה אנחנו צריכים
לחפש איפוא היא שמה
שמה דברים בגובה.....שוכחת שלא אולסי גר בבית
אני חולה עליה
אוהבת אותה מאוד
ואנחנו כאחיות משפחה
ואני מפנקת אותה
ולעולם לא אוותר עליה
 
למען "הסר ספק" שלא חלילה תחשבו אחרת
 
 
וישששששששששששששש
קיבלנו ציון 98 על עבודה באוניברסיטה
סוציולוגיה תרבותית
 
ואלו המושגים
 
אמונה – טענות מוגדרות שאנשים רואים כנכונות.
סמלים – כל דבר המייצג משמעות מסוימת המוכרת לאנשים הנמנים עם אותה תרבות דו: מגן דוד.
ערך- עקרונות כללים הקובעים מה טוב ומה רע, מה נכון ומה לא. דו``: אהבת המולדת.
נורמה –כללים וציפיות שהחברה מנחה באמצעותם את התנהגותם של חבריה. דו: אם הערך הוא אהבת המולדת הנורמה תהיה לצאת למלחמה, לטייל בארץ, השתתפות בחגיגות יום העצמאות וכו``
נורמה פורמלית כל אותן התנהגויות הכתובות בספר החוקים. דו``: איסור להרוג.
נורמה בלתי פורמלית – כל אותם קודים התנהגותיים שלא כתובים בספר החוקים. דו: להרעיש במוזיאון.
נורמות מסוג מורס (mores) – נורמות אשר נקבעו על מנת לשמור על הסדר
הקיים בחברה מסוימת. אי ציות לנורמות אלה, נחשב לפגיעה חמורה במוסר החברתי ומהווה איום על עצם קיומה של חברה או קהילה. דו``: איסור אונס –שעל המבצע אותו חלה סנקציה שלילית פורמלית – מאסר.
נורמות מסוג פולקווי``ס – המנהגים החברתיים המשמשים לצורך אינטראקציה שגרתית – מבדיל בין נימוס לגסות רוח .  דו``: הגעה לאירוע פורמאלי בלבוש לא הולם, טרנינג.
שינוי מהותי בנורמות חברתיות יביא לעיתים לשינוי בחוק , דו: חוק היובש בארה"ב , איסור שתיית ומכירת אלכוהול אשר לא הצליח ולכן בוטל, דו נוספת: חוק ההפלות בישראל, לא מנע הפלות ולכן שונה כמה פעמים. 
סנקציה שלילית פורמלית – תגובה של גוף מוסמך להתנהגות שלילית לדו: אדם אשר ייסע ברמזור אדום וייעצר יקבל דוח.
סנקציה שלילית בלתי פורמלית – תגובה של פרטים המשתתפים בסיטואציה חברתית מסוימת להתנהגות שלילית של פרט אחר. דו``: סטודנטית  אשר תגיע להרצאה בשמלת נשף מהודרת עלולה לקבל הערות מעליבות.
סנקציה חיובית – פורמלית – פרס, תעודה, בלתי פורמלית – טפיחה על השכם, מילה טובה.
אתנוצנטריות – שיפוט של תרבות אחרת באמות המידה של התרבות שלך. דו``: כת האימיש.
כור היתוך – גישה הטוענת כי יש להטמיע את תרבותה של הקבוצה הדומיננטית בחברה על שאר התרבויות. דגם זה נשען על הגישה האתנוצנטרית. דו``: בשנות  ה- 50, ניסתה החברה האשכנזית דומיננטית בישראל להטמיע את תרבותה אצל העולים החדשים, בשאיפה ליצור טיפוס ישראלי שלא יהיה דומה לאבותיו הגלותיים.
יחסיות תרבותית – תפיסה המבקשת לבחון תרבות מבעד לעיניה של אותה תרבות,, כאשר ההנחה היא, כי לכל תרבות ישנה תרומה משלה לחברה לכן כל תרבות נכונה. דו``: כיום, החברה הישראלית משתדלת להתייחס ולכבד את מוצאם ותרבותם של קבוצות שונות בחברה, כך לקרב בין האנשים ולהשכיח את הבדלי המוצא.
פלורליזם תרבותי – דגם חברתי, המכיר בזכותה של כל קבוצה בחברה להתנהג עפ"י
מערכת הערכים שלה, ללא כל כפיית ערכים ונורמות של התרבות הדומיננטית, דגם זה נשען על גישת היחסיות התרבותית. דו``: במשך השנים, קבוצות מיעוט בארה"ב דרשו מבנה חברתי פלורליסטי, עפ"י גישה זו כל קבוצה תנהל את חיה עפ"י מערכת הערכים שלה ובתי הספר יכבדו ערכים אלה ולא יכפו על קבוצות המיעוט את תרבות הקבוצה הדומיננטית.
תרבות –מסכת הערכים, האמונות דרכי ההתנהגות והעצמים החומריים המהווים את אורח חייו של עם. דו``: בחברה המערבית יש להגיע לאירועים מסוימים בלבוש מתאים ( חליפות) .
תת תרבות –דפוסים חברתיים המייחדים מגזר מסוים של אוכלוסיית החברה. דו``: הגזע האפרו אמריקני בחברה האמריקנית. למרות הרוב הלבן השולט בארה"ב, השחורים מקיימים מערכת ערכים ונורמות משלהם ומצד שני מאמינים לחוקה האמריקנית.
תת תרבות נורמטיבית – תרבות של קבוצה המקבלת את מרבית ערכיה של החברה הכללית, אך בתחומי חיים מסוימים פועלת עפ"י מערכת הערכים שלה. דוגמא: ראה תת תרבות.
תת תרבות מעמד הפנות – דוגמא לתת תרבות נורמטיבית, אשר חבריה שייכים לרבדים החברתיים העליונים , אלה עשירים מספיק מכדי להימנע מעבודה מכניסה ומעסיקים עצמם בתחביבים..
תת תרבות הפרופסיות – דוגמא לתת תרבות נורמטיבית, אשר המאפיין העיקרי שלה הוא קודי התנהגות של אנשים העוסקים במקצוע מסוים ונבדלים לעיתים משאר בני החברה בתכונות מסוימות שנרכשו תוך כדי העיסוק המקצועי. דו``: רופא נהנה מיוקרה חברתית גבוהה המוענקת לו מתוך הכרת הציבור בידע המקצועי הייחודי הרב שבידו.
הביטוס מכלול הסמלים ההתנהגויות והפרשנויות המתאימים לתרבות שהפרט שייך אליה ומאפשרת לקבוצות שונות בחברה להבחין את עצמן משאר הקבוצות באמצעות פיתוח יסודות תרבותיים הייחודם תרבותי, המאפשר לבן המעמד הגבוה להבחין בין תרבות טובה לנמוכה.
תת תרבות ערכית – תרבות של קבוצה שאינה מקבלת חלק מערכיה הבסיסיים של התרבות הרחבה, או אינה מקבלת את סדר העדיפויות הקיים בה ופועלת לשינוי סדר עדיפות זה. דו``: התנועה לשחרור האישה – החברות השייכות לפלגים מתונים יחסית של התנועה הפמיניסטית, מקבלות את רוב הערכים של החברה הישראלית, אך דורשות שוויון הזדמנויות מלא לגברים ולנשים כאחד במילוי תפקידים חברתיים.
תרבות נגד –דפוסי תרבות העומדים בניגוד גמור לאלה המקובלים בחברה. דו``: תנועת ההיפים הרדיקאליים בארה"ב בסוף שנות השישים – אנשי תנועה זו טענות כי החברה האמריקנית שמה דגש על הישגיות וחומרנות שהביאו לניצול ודיכוי, אשר כל אלה הם פועל יוצא של הסדר החברתי הקיים, את מראתם הם ביטאו באמצעות פיתוח סגנון חיים חלופי המבוסס על ערכים שונים משל התרבות הרחבה.
הלם תרבות – התנגשות בין ציפיות שבין תרבות אחת עם הערכים והנורמות של בני תרבות אחרת. מצב זה יכל להוביל למשבר ערכים ואיבוד זהות עצמית. דו``: תייר אמריקאי המגיע לסין ויזדעזע ודאי למראה צליית כלבים לארוחת ערב שכן כלב הוא חיית מחמד בארה"ב.
אלו היסודות שמהם פרשתי לעבודה
כשהנושא החשוב ביותר שבו עסקתי בעבודה
הוא הנושא של גלעד שליט
 
גלעד שליט כבר 1001 יום בשבי
כולנו דואגים ופוחדים שלא יקרה רון ארד 2
מפגינים, מדברים כנסים וכדומה
בשיחות שקיימתי עם בחירים במערכת הצבא
כולם דואגים
אך כולם הדגישו שכל הדיבור וכל מה שנעשה בנושא
מחוץ לפוליטיקה גרם לאיזה שהוא "נזק"
לקשיחות מצד הפלשטינאים
אנחנו העם וההורים שזועקים צודקים וכואבים
אבל אנחנו שוכחים ולא יודעים הרבה דברים......
 
הבנתי אותם
מקבלת את מה שהם אומרים
אך מבינה מאוד את דאגת ההורים
ואת זעקת העם
 
ונתפלל שהוא יחזור במהרה בריא ושלם
שיחגוג את חג הפסח "בן חורין" כמו עם ישראל בזמנו.
אמן!
 
300 דפים מודפסים
עבודה מדהימה ואני גאה בעצמי
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

8 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
ההזמנות שלי

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הלב מזהב אלא אם צויין אחרת