5656
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג הבית

כמה מילים והסברים על זכויות יוצרים

 
למרות שנושא זכויות היוצרים מוסדר הן בחוקי המדינה והן בתקנון תפוז, אני נתקל פעם אחר פעם בגולשים שלא מודעים לכללים בנושא, ומבלי להתכוון מפירים את זכויותיהם של אחרים. לנוחותכם, אביא כאן סקירה קצרה של חלק מכללי זכויות היוצרים והאפשרויות השונות הקיימות בהם.
 
[למען הסר ספק: האמור במסמך זה אינו בגדר חוות דעת משפטית. העמידה בדרישות הדין ובדרישות תקנון האתר היא באחריותו הבלעדית של הגולש; ואין במסמך זה כדי לגרוע מאחריות הגולש, אף במקרה של סתירה בין האמור במסמך זה לאמור בתקנון האתר.]
 
 
העיקרון הבסיסי בזכויות יוצרים
 
 באופן עקרוני, ניתן לומר כי לאדם היוצר תוכן יש זכות יוצרים בתוכן הנוצר על ידו. זכות זו מאפשרת לו לקבוע כיצד יוכלו אנשים אחרים לגשת ליצירה שלו, להפיץ אותה, להעתיק אותה, ליצור ממנה יצירות נגזרות, או להשתמש בה בדרכים אחרות. המשמעות היא שאין לעשות שימוש כלשהו ביצירה המוגנת בזכויות יוצרים מבלי לקבל אישור מפורש לכך מבעלי כל הזכויות הרלוונטיות ביצירה. עיקרון זה תקף, כמובן, גם לתוכן הנוצר בבלוגים ובכלל באינטרנט.
 
 
הטעויות הנפוצות
 
 אנשים רבים טועים לחשוב כי אם העתיקו יצירה של מישהו אחר, אבל נתנו לו קרדיט עליה, הם אינם מפירים את זכויותיו. חשוב לזכור – מתן קרדיט אינו מהווה תחליף לקבלת אישור מפורש להשתמש ביצירה!
אם מצאתם מאמר או תמונה באינטרנט, רשומה בבלוג, או כל תוכן אחר, חל עליכם איסור להשתמש ביצירה מבלי לקבל את אישורו המפורש של בעל הזכויות בה (אלא אם כן מדובר בתוכן שאינו נכנס לגדר הגדרות החוק כתוכן שכפוף לזכויות יוצרים).
 
 עוד טעות היא לחשוב שאם אין על היצירה סימון "כל הזכויות שמורות", היא אינה מוגנת בזכויות יוצרים. חשוב לזכור – יתכן (ואף נפוץ) כי תוכן יהיה מוגן בזכויות יוצרים מבלי שהוא מסומן כך.
 
 
אז מה עושים?
 
 אם מצא חן בעיניכם תוכן שמישהו אחר יצר (שיר, סיפור, תמונה, מתכון וכו`) ואתם מעוניינים להשתמש בו בעצמכם – בקשו רשות. כן כן. שלחו מסר או מייל, הציגו את עצמכם ואת הבלוג שלכם, ובקשו אישור להשתמש בתוכן (וכדי להיות זהירים, שאלו אם יש מישהו נוסף שאתם צריכים לבקש ממנו רשות).
סביר להניח שהיוצר יהיה מוחמא מהעובדה שמישהו מתעניין ביצירה שלו, ויאשר לכם להשתמש בה בכפוף למתן קרדיט. רצוי לשמור את האישור שקיבלתם למקרה שתתעורר בעיה בעתיד.
 
 
הגנת "חלק מהזכויות שמורות"
 
 ברירת המחדל היא תמיד שכל הזכויות שמורות.
אבל זוהי אינה האפשרות היחידה -
פרויקט Creative Commons (או בקיצור: "CC") בא לתת מענה עבור יוצרים שמעוניינים לאפשר תפוצה מסוימת ליצירות שלהם תחת הגנה פחות נוקשה מזו שהחוק נותן. במסגרת פרויקט זה הוגדרה שורה של רשיונות שימוש גמישים יותר, בהם רק "חלק מהזכויות שמורות" ומראש ניתנת הרשות לבצע פעולות מסוימות ביצירה.
ברשיון CC היוצר אינו מוותר על זכויותיו ביצירה, אלא מציע חלק מהן לציבור, תחת תנאים מסוימים. 
מהם התנאים? נכון להיום (16.3.09), למיטב ידיעתי, קיימים אחד עשר סוגי רשיונות של CC אשר מאפשרים לכל יוצר לבחור את השילוב הרצוי עבורו, מבחינת תנאי השימוש ביצירה. התנאים הם כדלהלן (מתוך האתר של
Creative Commons Israel):
 
  
 ייחוס: אתה מאפשר למשתמשים להעתיק, להפיץ, להציג ולבצע את יצירתך המוגנת (או יצירות הנגזרות ממנה), אולם רק בתנאי שהם ייחסו לך את הקרדיט על היצירה.
 
 ללא שימושים מסחריים: אתה מאפשר למשתמשים להעתיק, להפיץ, להציג ולבצע את יצירתך המוגנת (או יצירות הנגזרות ממנה), אולם רק בתנאי שזה נעשה למטרות ולשימושים לא מסחריים.
 
 ללא יצירות נגזרות: אתה מאפשר למשתמשים להעתיק, להפיץ, להציג ולבצע רק עותקים זהים למקור של יצירתך המוגנת, ולא של יצירות אחרות הנגזרות ממנה.
 
 שיתוף ברישיון זהה: אתה מאפשר למשתמשים להפיץ יצירות נגזרות של יצירתך המוגנת, אולם רק כאשר זה נעשה תחת אותם תנאי רישיון כמו של היצירה המקורית.
 
 
בעל בלוג המעוניין לשנות את ברירת המחדל של זכויות היוצרים בבלוג שלו יכול להיעזר באתר של Creative Commons כדי להגדיר את תנאי הרשיון הספציפי שמתאים לצרכיו, ולקבל קוד HTML אותו ניתן להציג בבלוג בתפוז באמצעות קוביית קוד חופשי.
 
 
מה לעשות אם הפרו את זכויותי?
 
 אם הנך בעל בלוג בתפוז, זכויות היוצרים בתוכן שלך הן שלך. במידה ובעל אתר אחר משתמש בתוכן שלך בניגוד לכללי זכויות היוצרים, באפשרותך לפנות לגורם המפר ולדרוש ממנו להסיר את ההפרה ואף לפצות אותך עליה.

להרחבה בנושא ולהסברים נוספים, ניתן לפנות לפורום משפט האינטרנט וההיי-טק בתפוז. גם הפורום, כמובן, אינו תחליף לייעוץ משפטי פרטני, ובמקרים מסוימים אין מנוס מפניה לייעוץ אצל עורך דין המתמחה בתחום דיני האינטרנט וזכויות היוצרים.

 
זיכרו לשמור על זכויותיהם של אחרים בדיוק כשם שהייתם רוצים שישמרו על זכויותיכם!

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

31 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הנהלת הבלוגים אלא אם צויין אחרת