00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

על הא, על דא ועל נייט

מדריך ביטויים שימושי לשיחה איתי - חלק א`

לרוב האנשים יש את הביטויים שמייחדים אותם בשפתם, מילים וביטויים שרק הם וסביבתם מבינים ונשמעים זרים ומופרכים לאנשים אחרים. גם לי יש את "השפה" שלי, סט של מילים וביטויים שרק אני והאנשים שנמצאים באינטראקציה שוטפת איתי מבינים (וגם לא כולם). חלק מהמילים הומצאו על ידי וחלק על ידי אנשים אחרים שהיו בסביביתי (לעיתים מדובר פשוט בהמצאות מקריות). להלן אוסף מילים נבחרות שנמצאות בשימוש שוטף פחות או יותר על ידי. לכבוד פורים אציג כמה מהביטויים הנפוצים שהומצאו במהלך השנים. ברשומה זו אביא מספר ביטויים שהומצאו בצבא ולחלקם הוצמדו משמעויות אחרות. חלק מהביטויים הללו מוכרים רק לסביבה שלי אך בכמה מהם אני נוטה להשתמש גם כיום.
 
קרסנוב - זה הכינוי הצבאי שלי. הכינוי הומצא זמן קצר אחרי השיבוץ שלי בבסיס הקבוע על ידי אחד החיילים במדור בו הייתי מבקר באופן קבוע. הכינוי הומצא על שם הקופץ במוט הישראלי דני קרסנוב שהשתתף בשלוש אולימפיאדות ובכלל זה באולימפיאדת 2000. בנוסף לכינוי הסטנדרטי כינו אותי גם בווריאציות שונות של המילה קרסנוב למשל קרסנוביץ`, קרסנוסוס, קרסנובלוס וגם קרסב שזה שם של כדורסלן רוסי מפורסם ששיחק באותה התקופה.
ועידת קרסנוב - ביטוי זה נולד במקרה כשכמה חברים שלי ישבו ליד המדור שלהם וכל אחד אמר "קרסנוב". ברגע זה עבר מפקד ואמר לחייל שלו "תיכנס למשרד, יש לך הרבה עבודה. עכשיו זה לא הזמן לוועידת קרסנוב". מאז כל כינוס של "אומרי הקרסנוב" זכה לכינוי "ועידת קרסנוב". הוועידה עצמה הייתה פארודיה היתולית על התנהלות הצבא. במסגרת הוועידה מונו בעלי תפקידים בעלי שמות מפוצצים אך תפקידים ריקים מתוכן (למשל אחראי המטבחון נקרא ע. קרסנוב ללוגיסטיקה), הועברו "קורסים" בהכנת משקאות חמים ואפילו נכתבו מצגות תוכניות עבודה כפארודיה על התפקיד שלי במדור.
שימושי המילה קרסנוב - בנוסף לכינוי שלי היו למילה קרסנוב עשרות משמעויות שונות כשהמילה מחליפה את אחת המילים במשפט ומקבלת את המשמעות של אותה מילה (בדומה לאותיות פ.ט.ל). דוגמאות: "קרסנוב, אתה יכול להתקרסנב" נאמר במשמעות של לרדת משמירה. "קרסנוב, נהיית לב שובב. נראה לי אתה מקרסנב מהצד" - והמבין יבין.
 
כנופיית מדור מחשב - הכינוי שלי לחיילי החובה שבמדור מחשב בבסיס בדגש על חיילי צוות התמיכה הטכנית. חבורה זו הייתה מגובשת למדי וחלק מחבריה גם נראו קשוחים מבחינה חיצונית. לכן המצאתי את הכינוי הזה. כל חבר כנופיה נקרא "גנגסטר" ליד שמו (למשל גנגסטר יובל) כש"ראש הכנופיה" נקרא פשוט בראשי התיבות הרש"כ וסגן ראש הכנופיה - סרש"כ.
ניצנת - או בשמה המדעי Geavitus De Pazamos ("גאוות הפז"מ). "מחלת פז"מ" זו מתאפיינת בנטייה להתנשאות ובוז כלפי מי שנמצא פחות זמן בצבא, גם אם מדובר בחודשים ספורים בלבד (בבחינת "רב"ט כי ימלוך"). התופעה זכתה לכינוי "ניצנת" מכיוון שהמקרה המובהק הראשון שהתגלה בבסיס היה אצל חיילת ששמה ניצן.
חג`ב"י - ראשי התיבות של "חיל הג`ובניקים הישראלי". הביטוי הומצא על ידי עוד לפני הצבא כמשחק מילים על שם משפחה של אחד מהתלמידים בכיתה שלי שהוא חג`בי.
 
ומביטויים צבאיים פרופר לשני ביטויים שאני אוהב להשתמש בהם עד היום.
 
מצגת גרמנית - כינוי לצורת מצגת שנבנתה על ידי בתקופת עבודתי במדור. המצגת התאפיינה בתבנית בסיס מסודרת בעלת רקע תכלת שמיים או בז`, גופן כותרת בצבע בורדו, גופן גוף הטקסט כחול תוך שימוש בתבליטים ובחלוקה לרמות, משבצות תוכן מודגש ומשבצות קישורים אדומות עם אותיות צהובות וטבלאות מודבקות מאקסל בתצורה מסוימת. מצגת זו מאופיינת בפשטות הכנתה, בהיותה חסרת כל אלמנט ויזואלי מהנה (כגון אנימציות או תמונות באיכות גבוהה) אך בהיותה מתקבלת בקלות על ידי המפקד הסופר ביקורתי שלנו. המצגת נקראת "גרמנית" בהשראת סגנון המשחק הקלאסי של נבחרת גרמניה עד לשנים האחרונות. סגנון זה הצטיין בשבלוניות ובשעמום טוטאלי אך ביעילות גדולה. כמחווה לאותה תקופה, כל המצגות שהצגתי באוניברסיטה עד עתה היו בפורמט הזה.
כשהכלבים יבואו לשמור - אם יש ביטוי שאני משתמש בו המון זה הביטוי הזה. משמעות הביטוי דומה לביטוי קודם שבו השתמשתי והוא "כשתיסע רכבת תחתית בתל אביב". מדובר למעשה בציון משהו שיקרה עוד הרבה זמן, אם בכלל. מקור הביטוי הוא בהבטחת קצין האבטחה של הבסיס להביא כלבי שמירה שיחליפו את החיילים בפטרול היחידה. בכל פעם ההבטחות להבאת כלבים נדחו ב"שבועיים" עד שקצין האבטחה פרש ואיתם "פרשו" גם הכלבים. מאז ועד היום הכלבים היחידים שרואים בפטרול הם השומרים החדשים שמחליפים את המשוחררים. תשובה מתריסה לביטוי "כשהכלבים יבואו לשמור" היא "לא נכון, זה יקרה שבוע לפני!".
 
עד כאן מילון הביטויים הצבאי שלי. ברשומה הבאה אתייחס לשאר המילים שהומצאו בתקופות שונות ועל ידי אנשים שונים ועדיין נמצאות בשימוש כלשהו.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

13 תגובות

צלילים שאני אוהב

קוביית הבלוגים שלי
אין קישורים להציג
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל Dannycom אלא אם צויין אחרת