00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ALC

גילוי גז טבעי בקידוח תמר - אבנר, דלק וישראמקו


כמעט כל עם ישראל התלהב כשנודע לו על תגלית הגז הגדולה במסגרת קידוח תמר, בים התיכון מערבית לחיפה.

 מחירי יחידות ההשתתפות של השותפויות הישראליות בקידוח עלו בעשרות אחוזים בבורסה התל אביבית, ואלה של ישראמקו עלו אף במאות אחוזים. בארה"ב עלה גם שער המניה של חברת נובל אנרג`י (המחזיקה ב-36% מהזכויות בקידוח) אך עקב שווי השוק הגבוה יחסית של נובל אנרג`י היתה כמובן עליה זו בשערה מתונה בהרבה, יחסית לשותפויות הישראליות.

 אנליסטים וכתבים מיהרו לכתוב סקירות, הערכות, ניתוחים ותחזיות בנוגע לשערי יחידות ההשתתפות של ישראמקו (28.75% מהזכויות בקידוח), אבנר (15.625% מהזכויות) ודלק קידוחים (15.625% מהזכויות). היו אף שהגדילו עשות וחישבו חישובים שונים בנוגע לחברות האם וחברות הסבתא של השותפויות הנ"ל, תוך ניסיון להעריך את העליות הצפויות גם בשערי מניותיהן, ומצד שני, ערכו גם נסיונות לחישוב עליות צפויות בשוויין של חברות המחזיקות באופן ישיר או בשרשור, אחוזים מעטים או שברי אחוזים מהזכויות בקידוח הנ"ל.

 תחילה הוערך על ידי נובל אנרג`י, כי כמות הגז שנתגלתה במאגר היא כ-88 מיליארד מ"ק. לפי כמות זו, חישבו אנליסטים את שווי ההכנסות הצפויות מהפרוייקט. דא עקא, כמספר האנליסטים כך גם היו מספר ההערכות, וההפרשים בין הערכה אחת לרעותה היו אדירים:

גל רייטר, אנליסטית בכלל פיננסים העריכה את השווי הנקי של המאגר בסכום של 2.2 מיליארד דולר.
פלי שביב, אנליסט האנרגיה של פסגות העריך כי השווי הנקי של המאגר הנו 1.5 מיליארד דולר.
 
יואב בורגן, מטעם מגדל שוקי הון, העריך כי מדובר בסכום של 800 מיליון דולר שמהווה את השווי הנקי של המאגר.

 להזכירכם, אבנר ודלק קידוחים, מחזיקות גם בזכויות במאגר גז גדול קודם (ים תטיס) אשר הוערך בכמות של כשליש מההערכה המוקדמת הנ"ל של תמר 1 וכבר מניב להן הכנסות ורווחים יפים ושוטפים, כמו גם דיבידנדים למחזיקי יחידות ההשתתפות של השותפויות הנ"ל.

 אתמול, לאחר ביצוע מבחני הפקה, פירסמה נובל אנרג`י הערכה חדשה ומעודכנת לגבי הכמות שנתגלתה במאגר הגז בתמר 1. לפי הערכתה זו מוערך גודלו של המאגר בכ-142 מיליארד מ"ק (כ-60% יותר מכפי שהעריכה תחילה). לאחר הפרסום עלתה במהלך המסחר בארה"ב מנית נובל אנרג`י בכ-5% אך בסוף המסחר סיימה בירידה קלה של כ-1.6%. מהצד השני, מנית ישראמקו אינק (ISRL) אשר להבדיל מישראמקו הישראלית, מחזיקה בשברי אחוזים מהזכויות באמצעות שרשור בעלות, עלתה בכ-10%.

 כעת משנה האנליסט יואב בורגן את הערכתו הקודמת לעיל, ומעריך כי שוויו הנקי של המאגר הנו 4 מיליארד דולר ולדעתו לשערי יחידות ההשתתפות של השותפויות הנ"ל קיים "אפסייד" משמעותי במסגרתו הן צפויות להכפיל את שעריהן בהתחשב בכל הנתונים שנמסרו אתמול.

 למשקיעים שירצו לבדוק את אפשרויות החשיפה לרווחים הצפויים ממאגר זה, ויבקשו להשקיע באחת מהשותפויות הנ"ל, מומלץ לבדוק היטב את שווי השוק הנוכחי של כל אחת מהן, כמו גם את כלל הנכסים וההתחייבויות שלהן, כדי למצוא את זו מביניהן אשר בהתחשב בשער יחידת ההשתתפות שלה בבורסה, מהווה את אפשרות ההשקעה העדיפה מבין השלוש. 

על קצה המזלג, מתוך הדו"חות האחרונים שפורסמו, אביא מספר נתונים:
ישראמקו נסחרת כרגע לפי שווי שוק של 2.125 מיליארד ש"ח ועם הון עצמי של 472 מיליון ש"ח.

דלק קידוחים נסחרת לפי שווי שוק 1.845 מיליארד ש"ח, הון עצמי של 313 מיליון ש"ח ולה יש גם הכנסות שוטפות ממאגר ים תטיס אך גם התחייבויות לזמן ארוך של 219 מיליון ש"ח ולזמן קצר של 92.5 מיליון ש"ח.
 
אבנר לעומת זאת, נסחרת כרגע לפי שווי שוק של 1.727 מיליארד ש"ח, הון עצמי של 351.6 מיליון ש"ח, הכנסות שוטפות ממאגר ים תטיס והתחייבויות בסך 205 מיליון ש"ח לזמן ארוך ו-82 מיליון ש"ח לזמן קצר.

 בהמשך, אולי אכתוב רשומה נוספת ומפורטת יותר בנוגע לנושא זה, אך בשלב זה שלפני תחילת המסחר היום בתל-אביב, רציתי לכתוב בקצרה ולהצביע על נקודה אחת עיקרית, והיא שמומלץ מאד לשקול היטב אם ראוי להשקיע באחת מיחידות ההשתתפות הנ"ל או בכמה מהן, בהתחשב בעליות שכבר חלו בשעריהן, באיזו מהן עדיף להשקיע אם בכלל, ובאיזה מחיר.

אוסיף כי אני מחזיק ביחידת ההשתתפות של אבנר במשך שנים וכי אין באמור לעיל משום המלצה או ייעוץ לביצוע או אי ביצוע פעולת השקעה כלשהי.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ALC אלא אם צויין אחרת