00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סיפורי סבא

החסיד מויז`ניץ

דנדן ילדתי,
היום סבא שלך בן 65 ולכבוד יום הולדתי קצת אידישקייט(יהדות) ואח"כ סיפור.

בשבת הקרובה יקראו בבתי הכנסת את פרשת השבוע פרשת יתרו, המספרת את סיפור מתן תורה ומעמד הר סיני,  ועל המפגש של משה רבנו עם אלוהים על הר סיני, שם הוא מקבל את לוחות הברית (אלה הם עשרת הדיברות).
ההפטרה מספר ישעיהו פרק ו` המלווה את פרשת השבוע, מספרת על מפגשו של ישעיהו עם אלוהים וכך הוא מספר:
 
בשנת מות המלך עוזיה, ואראה את אדוני, יושב על כיסא רם ונישא, ושוליו מלאים את ההיכל.
שרפים עומדים ממעל לו שש כנפיים, שש כנפיים לאחד, בשתיים יכסה פניו, בשתיים יכסה רגליו, ובשתיים יעופף, וקרא זה אל זה ואמר, קדוש קדוש קדוש ה` צבאות מלוא כל הארץ כבודו.....

 ואני יכול להמשיך ולצטט לך מהזיכרון את כל הפרק, ולא רק לצטט, אוכל גם לשיר לך אותו בסלסולי טעמי המקרא. נכון, זו היתה ההפטרה מהבר מצוה שלי, ופרשת יתרו היתה פרשת השבוע שלי. וזה קרה בדיוק לפני 52 שנים, ואני זוכר זאת כאילו היה זה..... נו..... שלשום.
 

קצת מידע-
ה"הפטרה" היא קריאת פרק בספרי הנביאים כתובים, בנושא המזכיר את פרשת השבוע, שבאה להחליף את הקריאה בתורה, בזמנים שגזירות של משטרים עוינים אסרו על קריאה בתורה, (נביאים כתובים לא נכללו באיסור). 
כשהוסרו ההגבלות נשאר הנוהג לקרוא גם את ההפטרה אחרי פרשת השבוע, טעמי המקרא (המנגינה) של התורה קצת יותר "רציניים" וטעמי המקרא של ההפטרה קצת יותר "מקושטים" וחגיגיים.
מקובל שהחזן "הבעל קורא" הקבוע של בית הכנסת קורא את פרשת השבוע וחתן הבר מצוה יוצא ידי חובתו ב"מפטיר" שהוא הקטע האחרון של פרשת השבוע ומקנח ב"הפטרה" התגיגית משהו. 

עכשיו מתחיל הסיפור של החסיד מויז`ניץ,
 
ה"מלמד" שהכין אותי לבר מצוה היה מחסידי ויז`ניץ אדם שראה בעבודתו שליחות קודש, אני הייתי תלמידו המצטיין, אחרי שבועיים ידעתי בע"פ וללא שגיאה את ההפטרה והמפטיר (ולא רק אני, גם אחי הקטן בן ה-8 שישב איתנו והקשיב לכל מילה וצליל). מה יעשה? איך יעביר את יתרת 3 החודשים עד הבר מצוה? החליט שאלמד את כל פרשת השבוע. מדובר בפרשה ארוכה מסובכת אבל מעניינת. כל סיפור מעמד הר סיני, לא דבר של מה בכך.

בשבת הבר מצוה "השתלטנו" על בית הכנסת השכונתי, אחי הקטן ארל`ה בן ה-8 קרא במנין הראשון (אחד המבוגרים אמר בשבילו את הברכות כי הוא צעיר מידי) והקטן שר בקולו הצייצני את ההפטרה והקהל התמוגג מאושר.
במניין שני עליתי והחלפתי גם את "הבעל קורא" החזן הקבוע ודפקתי הופעה בסטייל של "קארוזו הגדול". חושבני שארהל`ה (או חגי ה"אוצר" המשפחתי)מחביא אי-שם תקליט "באקליט" שאבא עשה לנו בזמנו, השאלה מאיפה ניקח גרמופון לשמוע אותו?

החגיגה נגמרה ואני נשארתי עם מעמד מתן תורה בהר סיני מסתובב לי בראש. כאן חשוב לציין שפרשת יתרו היא פרשה שקוראים בבתי הכנסת גם בחג השבועות, המוכר גם בשם חג מתן תורתנו.
 
ה"מלמד" בא להורי וביקש שאבוא לבית הכנסת של חסידות ויז`ניץ לעבור לפני התיבה בחג השבועות. את הפרשה אני כבר יודע, הוא ילמד אותי את ההפטרה מספר יחזקאל  ושאני ה"שייגעץ", לא פחות ולא יותר, אקבל את שליחות הציבור ביום חג חשוב כל-כך, מי שלא מבין, זה הרבה יותר מרגש מהזמנה לשיר בלה-סקאלה.
 
חג השבועות הגיע, אבא ואני לבשנו חג, בקבוק גוגל מוגל תחת בית השחי, צעדנו ברגל מרמת-גן עד קרית ויז`ניץ בבני ברק מהלך של 6-8 ק"מ.
הגענו לבית הכנסת הגדול והמרשים, מאות אברכים מלאו את האולם ואני הקטן, בן ה-13 ומשהו עומד להיות שליחם לפני התיבה.

כאשר סיפרו ל"בעל קורא" הקבוע, חזן גדול ודגול בזכות עצמו, הזדקף על רגליו האחוריות. לא יקום ולא יהיה, בחג הקדוש מביאים "אפיקורס" גמור? היה לא תהיה, על גופתי המתה.
האדמו"ר מויז`ניץ קרא לחזן ולחש לו כמה מילים, והלה הסכים להתחלק חצי בחצי, קודם אני אקרא חצי פרשה ואח"כ הוא יקרא, שהקהל ישמע וישפוט.
"עפרא דארעא" הוא יעשה מהגורנישט הקטן הזה.
אחרי שסיימתי לשיר את מחצית הפרשה, ביקשתי לרדת ולפנות את מקומי לחזן הדגול, והוא תפס אותי במרפקי והחזירני לפודיום.
"המתחיל במצוה אומרים לו גמור" לחש לי והוסיף "יישר כוח, יישר כוח".
בו ביום קיבלתי הצעה מהרבי להצטרף לחסידות ולהיות מחליפו הקבוע של החזן..... סתאאאאם.
נראה לכם? אני? חסיד ויז`ניץ?
משיח משיח משיח אוי אוי אוי....משיח משיח משיח אי אי אי....... יאללה תרימו רגליים פדלאות...
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

41 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל סבא של דנדן אלא אם צויין אחרת