00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ד"ר אמנון טיל (DAT): מהפכות המידע וכל השאר

מי היו הפרעונים? Who were the Pharaohs

מי היו הפרעונים?

דר` אמנון טיל, DAT

  דוא"ל: amnont@walla.co.il

===========================================

 

לקוראי שלום!

 

פירוש המילה פרעה הוא "הבית הגדול" והמילה זו שימשה לתיאור ארמון המלך. הפעם הראשונה בה נעשה שימוש במונח פרעה לציון מלך מצרים הייתה בתקופת תחותמס השלישי, שמלך בתקופת השושלת ה-18 (1539-1292 לפנה"ס). החל מתקופת השושלת ה-22 (945-720 לפנה"ס), תואר הכבוד פרעה נוסף לכל אחד משליטי השושלת.

התנ"ך, משתמש בתואר פרעה כשם עיקרי למלך מצרים, ובעקבותיו כל העולם המערבי מתייחס למלכי מצרים כאל "פרעונים", גם כאשר מדובר בתקופה שבה התואר הזה עוד לא היה נוהג.

מלכי השושלת הראשונה שלטו במצרים המאוחדת משנת 3050 לפנה"ס ועד ל-2890 לפנה"ס. מלכי השושלת השלושים, שלטו בין השנים 380 ל360 לפנה"ס. השלטון הפרסי מעמיד את השושלת ה31. בשנת 332 לפנה"ס נכבשת מצרים ע"י אלכסנדר מוקדון.

אחרי מות אלכסנדר הגדול, תלמי, אחד הקצינים הבכירים של אלכסנדר, נטל את השלטון במצרים והתחיל את השושלת התלמאית. זוהי שושלת השלטון האחרונה של מצרים, לפני הפיכתה לפרובינציה רומית. שושלת זו שרדה עד 30 לפנה"ס. אם נתייחס לכל התקופה הזו אנו, היא משתרעת על 3020 שנה.

בתקופה זו ידעה ממלכת מצרים העתיקה עליות ומורדות. בתקופת הממלכה הקדומה של מצרים שכללה את השושלות השלישית עד השישית בירתה של מצרים הייתה ממפיס. בשושלת הרביעית נבנו שלשת הפירמידות הגדולות של מצרים (שנבנו בגיזה שליד קהיר של ימינו) ע"י פרעה סנפרו, פרעה חופו ופרעה חפרע.

 

לאחר מותו של פפי השני מהשושלת ההפרעונית הששית, נכנסת מצרים לתקופת בינים ראשונה, איחוד הממלכה העליונה והתחתונה קרס ובמצרים שלטו שליטים מקומיים. הממלכה התיכונה של מצרים כללה את השושלת הפרעונית ה12. 

 

תקופת הביניים השניה מפרידה בין הממלכה התיכונה לשושלת הפרעונית ה18, שמתחילה את תקופת "הממלכה החדשה" The New Kingdom.

 

בתקופת הביניים השניה עלה שלטון ההיקסוס במצרים. על מצרים השתלטו שליטים ממוצא כנעני אשר שלטו בה כ150 שנה ואח"כ גורשו ממצרים לכנען ע"י פרעה יעחמס הראשון, מייסד השושלת הפרעונית ה18.

 

הממלכה החדשה כוללת את השושלות הפרעוניות 18-20. מצרים הגיעה בתקופה זו לשיא השפעתה והתפשטותה. ממלכת מצרים השתרעה מנוביה בדרום ועד לסוריה בצפון, שם נלחמו הפרעונים באימפריה החיתית. בשיאה הגיעה מצרים בימי אמנחותפ השלישי, אביו של אמנחותפ הרביעי, (הוא אחנתון ומהפכת האל היחיד). 

 

פרעונים ידועים ב"ממלכה החדשה" הם: הפרעונית חאת` שפ סות, תחותמס השלישי  כובש כנען, פרעה הנער: תות אנך אמון (1353-1334 לפנה"ס), וII Ramesses רעמסס השני  ("רעמסס הגדול)".

 

מהשושלת ה21 מצרים נחלשת, האיחוד בין הממלכה העליונה והתחתונה מתפורר, וחל בלבול שלטוני. בירת מצרים הדרומית היא נוא-אמון (תבי) ובירת מצרים הצפונית היא תאניס. .

 

מצרים בשלטון זר

 

מימי השושלת ה22 מלכים ממוצא לובי משתלטים על שלטון מצרים, ומימי השושלת הפרעונית ה25 משתלטים מלכים שמוצאם מנוביה על מצרים. ישנם מלחמות פנימיות רבות ואיום מצפון ע"י אשור אשר לבסוף מגרשת מלכים אלו לנוביה ומשתלטת על מצרים.

 

שליטי  השושלת הפרעונית ה26  מגרשים את אשור ממצרים בעזרת חיילים יווניים שכירים להם הם בונים עיר מיוחדת במצרים. מלכי שושלת זו מעורבים במידה רבה במה שנעשה ביהודה ובמזרח התיכון. 

 

בשנת 525 לפנה"ס נכבשה מצרים בידי הפרסים והממלכה סופחה לשטח פרס עד לשנת 404 לפנה"ס. בתקופה זו ראו המלכים הפרסים בעצמם כפרעוני מצרים (מהשושלת ה27 ואלך).  בשושלת ה28 היה פרעה אחד שמרד בפרסים וחידש את שלטון מצרים.

 

בשושלת ה29 נלחמו המצרים בפרסים בעזרת היוונים, אולם בשושלת ה30 הפנו המצרים עורף ליוונים ובתמורה היוונים חברו לפרסים במלחמתם במצרים. לאחר מכן שב השלטון הפרסי למצרים עד ימי אלכסנדר מוקדון ב322 בה נכבשת מצרים ע"י היוונים. השושלת התלמאית שולטת במצרים עד שהיא הופכת לפרובינקיה רומאית.

 

 - - - - - - -

ווביוגרפיה

 

פרעה

 

קישור מויקיפדיה בעברית

 

קישור מויקיפדיה באנגלית

 

קישור נוסף

 

פרעה וקשריו למיתולוגיה המצרית

רשימת פרעוני מצרים (אנגלית)

 

רשימת פרעוני מצרים

 

חלק מפרעוני מצרים

 

ההיסטוריה של מצרים העתיקה

 

ההיסטוריה של מצרים העתיקה (אנגלית)

 

אנגלית

 

קישור1

 

קישור2

- - - - -

חניטה

 

חדשות

 

מצרים: ארכיאולוגים חשפו אתר קבורה נדיר

 

התגלה קברה של אמו של מיסד השושלת הפרעונית הששית

 

ביבליוגרפיה

 

גפני א. ,(2005) תרבויות קדומות במזרח הקדום, אסטרולוג, הוד השרון. החלק העוסק במצרים נמצא בעמ` 163-211.

 

ראו גם

 

רשימותי בנושא: העולם העתיק

אתרים שבניתי ברשת האינטרנט

פרקים בספר: מהפכות המידע

כניסה לבלוג הראשי של ד"ר אמנון טיל

-

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

4 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל amnont אלא אם צויין אחרת