00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון כרמל - על עתידנות, טכנולוגיה, פילוסופיה והעולם הגדול

מצגת בנושא עתידנות - חלק 4 - רובוטים מיוחדים והצד האפל של הטכנולוגיה

זהו החלק הרביעי והאחרון בשלב הזה של המצגת בנושא עתידנות. אתם מוזמנים לעיין גם בחלק הראשון, השני והשלישי. הפרק הזה ימשיך את העיסוק ברובוטים מסוגים שונים וגם יציג כמה שאלות מוסריות שעולות מהטכנולוגיות המתפתחות שסקרתי במצגת.
 
בהזדמנות זו ברצוני לציין שעקב תקלה במערכת הבלוגים, לא הגיע עדכון לכל המנויים על הבלוג לגבי פרסום הרשומה הקודמת: "העתיד - לא מה שהיה פעם. פודקאסט בנושא עתידנות ומחקר מדהים אודות חקר המוח". אני מקווה שהתקלה תוקנה ומי שפספס, מוזמן להאזין לפודקאסט המדובר ולקרוא את הכתבה.
 
**********************************************************************************************************
 
Slide31.JPG
 
בחלק השלישי הבאתי כמה דוגמאות לכיווני מחקר בתחום הרובוטיקה. כיוונים אחרים כוללים נחילי רובוטים שיהיו למעשה הרבה מאוד רובוטים קטנים שישתפו פעולה ויתקשרו אחד עם השני באופן אלחוטי. המטרה היא למשל, במקום לשלוח רובוט אחד מאוד מאוד יקר, משוכלל ופגיע אל המאדים, ישלחו כמה אלפי רובוטים קטנים שיוכלו לבצע משימות מגוונות לפי הצורך. גם אם 20% - 30% מהם יהרסו במהלך הטיסה והנחיתה, עדיין יישארו מספיק כדי לבצע את המשימות השונות. שימוש אחר לנחילי רובוטים יכול להיות במשימות חיפוש והצלה בהריסות בניינים אחרי רעידות אדמה למשל. הרעיון הוא לשלוח אלפי רובוטים קטנים, שיוכלו להזדחל דרך חורים זעירים ולחפש ניצולים. לחילופין ניתן להשתמש באותו הרעיון למשימות חיפוש והשמדה של אויבים במערות באפגניסטן או באזורים עירוניים. זוכרים את הסצנה מהסרט דו"ח מיוחד, בה נשלחו רובוטים-עכבישים לחפש את הגיבור שהתחבא בתוך אמבטיה קרה כדי לברוח מהם? זה בדיוק הרעיון.
 
כיוון אחר בתחום המחקר הוא רובוטים שיכולים לבנות רובוטים אחרים מחומרים זמינים ורובוטים מודולאריים. יש כמה סיבות שטכנולוגיות שכאלה יכולות להיות יעילות. אם ניקח שוב את הדוגמה של טיסות לחלל, הרי שכל סנטימטר וכל קילוגרם מחושבים בחללית. אם ניתן לשלוח מיכל ובו חומרים שונים, ורובוט אחד שיוכל להרכיב מהחומרים את כל הרובוטים הנדרשים, הרי שמדובר ביכולת יעילה מאוד. יתרון נוסף זה שניתן יהיה לאפשר לרובוטים לבנות את עצמם מחלקי חילוף במידה והם יפגעו בדרך כזו או אחרת, וזו יכולת שתהיה יעילה גם על כדור הארץ. יש מגוון גדול של שימושים לרובוטים שבונים את עצמם, ואשר יכולים להרכיב רובוטים אחרים, אך גם כאן קשה להתעלם מהסכנה מרובוטים שמשכפלים ומרכיבים את עצמם. זוכרים את הסצנה המפורסמת מהסרט TERMINATOR 2, בה רובוט שעשוי פלדה נוזלית מתפוצץ לרסיסים, וכל החלקים מתאחדים יחדיו ויוצרים את הרובוט מחדש? שימו לב לחלק האחרון שבסרטון (מתחת לשקף הבא), בו חלקי הרובוט נעים האחד לקראת השני עד שהם מרכיבים את הרובוט השלם והוא מתרומם על שתי רגליו. זה אמנם עוד רחוק מחזון הטרמינטור, אבל ניתן לומר שהוא עושה את צעדיו הראשונים (תרתי משמע).
 
 
Slide32.JPG
 
הנה הסרטון שערכתי לשקף הזה. הוא מורכב משלושה סרטונים שונים. שימו לב כי האצתי כמה מהקטעים בהם הרובוטים נעים בעצמם. התנועה שלהם מאוד איטית, ורציתי לערוך סרט שיהיה קצר עד כמה שניתן אך עדיין יעביר את המסר.
 
 
Slide33.JPG
 
תחום אחר ושונה לחלוטין הוא הננוטכנולוגיה ובהקשר הרובוטי - ננורובוטיקה. שילוב של טכנולוגיות נחילי הרובוטים שהזכרתי יחד עם מזעור חסר תקדים, יאפשר לרובוטים בגודל מזערי של תאים בודדים להסתובב בתוך גופנו. תחשבו על אלפים או אפילו מיליונים של ננורובוטים שמטיילים בתוך גופכם ללא הפרעה ומנטרים את פעילות הגוף מבפנים תוך שהם מתקשרים זה עם זה ועם מחשבים חיצוניים באופן אלחוטי. ניתן יהיה לגלות תסמינים למחלות שונות כמו למשל גידולים סרטניים במהירות ובשלבים המוקדמים ביותר. במקרה שכזה יהיה קל הרבה יותר לרפא את רוב הבעיות. כיום המוות ממחלות לב, שבץ מוחי, סרטן וכו` מתרחש בד"כ משום שהגילוי של המחלה נעשה רק כאשר מתרחשת התפרצות אלימה. אילו יכולנו לגלות את המחלות בשלבים הראשונים היה מספיק זמן כדי לפעול ביעילות. כתוצאה מכך אנו צפויים לראות עלייה משמעותית בתוחלת החיים האנושית. על ההשפעות של המגמה הזו כתבתי במאמר "עד מאה ו...שבעים שנה". כיום נעשים מחקרים שונים בהם מנסים החוקרים לפתח ננורובוטים שיוכלו לתקן את השיניים שלנו, לנטרל מחלות, להחדיר תרופות במינון מדויק ישירות לתאים נגועים מבלי לגרום לנזק כולל, וגם להתממשק ישירות למוח שלנו. זהו נושא מרתק בפני עצמו, שעליו דנתי בעבר גם בפרק הקודם של המצגת הזו, גם במאמר על ספרו של קורצוויל ובמאמרים נוספים. ננורובוטים יוכלו לא רק לבדוק שהמוח שלנו תקין, אלא גם להרחיב את היכולות של המוח - לאפשר זיכרון יעיל ומהיר יותר. נוכל לשפר את יכולות החשיבה ומהירות החישוב. הננורובוטים יוכלו לאפשר לנו לזכור ולחוות חלומות מחדש, לתקשר  בטלפתיה ולבצע עוד מגוון פעולות מרשימות. הדרך עוד ארוכה עד ליום שזה יקרה, אך ריי קורצוויל טוען כי כבר בשנות השלושים של המאה הנוכחית נראה פריצות דרך מדהימות בתחום הזה.
 
Slide34.JPG
 
סוג הרובוטים האחרון שאביא בסקירה זו הוא הרובוטים הצבאיים. זהו נושא רחב, מגוון ומעניין שמתפתח במהירות אדירה, בעיקר הודות למצב הרגיש של צבא ארה"ב כיום. הלחימה של צבא ארה"ב בעירק ואפגניסטן הובילה לזינוק בטכנולוגיות הרובוטיקה הצבאית. לא מדובר על חזון עתידי אלא על מאות רובוטים שנמצאים בשימוש כבר היום בקרב היחידות הלוחמות וזוכים להצלחות מרשימות. יתר על כן, לאחרונה אפילו כוחות משטרה מקומיים בארה"ב מקבלים לרשותם רובוטים משוכללים ונסיון העבר מלמד שכשטכנולוגיה חדשה מגיעה לכוחות המשטרה, הדרך לארגוני הפשע קצרה יחסית.
 
בשקף שלמעלה אני מזכיר שלושה רובוטים נפוצים: ה- Packbot הוא רובוט קל ופשוט שנועד להיות פק"ל, בדומה לפק"ל שלוחמי חי"ר סוחבים על הגב - ג`ריקן של מים, אלונקה, נשק כבד ותחמושת וכו`. מדובר ברובוט עמיד מאוד שניתן להשליך אותו דרך חלון לתוך בניין ואז לשלוט בו מרחוק כדי לראות ולשמוע מה קורה בפנים. הנה סרטון קצר שמציג את ה- Packbot
 
 
רובוט קרבי יותר הוא ה- Talon. הוא גדול, כבד ומהיר יותר ומציג יכולות מתקדמות הרבה יותר. מעבר לציוד ראייה משולל יותר, כולל ראיית לילה, מאפשר ה- Talon לסחוב כלי נשק שונים, לבצע משימות עדינות כמו פירוק מטענים, סחיבת משאות עוד. הרובוט הרב שימושי הזה חביב מאוד על החיילים שמשתמשים בו באופן קבוע בעירק ואפגניסטן. הנה סרטון שמציג את ה- Talon בפעולה:
 
 
 
דוגמה אחרת היא רובוט מעקב מרחף שמזכיר את הגשושים מסרטי מלחמת הכוכבים. הוא יכול לרחף במקום, להסתובב באוויר ומכיל ציוד אלקטרו-אופטי, אינפרה-אדום ועוד. הרובוט המרחף יכול להיות מעין "עיניים ואוזניים" לכוחות הלוחמים, בכך שהוא יכול להתרומם ולראות מה המצב בשדה הקרב גם תחת אש כבדה ללא חשש לנפגעים אנושיים. בנוסף ניתן יהיה לפרוס רובוטים מרחפים כאלה שיפטרלו בצירים מסוכנים, או שישמשו כמצלמות מעקב נעות אפילו ברחובות. בשקף מופיע דגם ה- Predator MQ4 אולם כיום כבר פועל בעירק ואפגניסטן ה-Reaper MQ9. הנה סרטון שמציג כמה מהיכולות שלו, כולל שליטה מרחוק - ממש מרחוק - במערב ארה"ב.
 

 
Slide35.JPG
 
זה המקום להזכיר כי ה"מוח" של הרובוטים נמצא אף הוא בפיתוח מואץ, והכוונה כאן היא כמובן לאינטליגנציה המלאכותית. ריי קורצוויל מייחס למהפכת הרובוטים גם את מהפכת האינטליגנציה המלאכותית ואחת מהתחזיות המפורסמות ביותר שלו היא כי עד שנת 2020 תהיה ברשותנו החומרה הדרושה כדי ליצור מודל יעיל ופעיל של המוח. עם זאת צופה קורצוויל ששכלול התוכנה ימשך עוד לפחות 10-15 שנים. דנתי בעבר בכמה וכמה מאמרים בשאלה האם תיתכן אינטליגנציה מלאכותית "אמיתית" (כמו למשל המאמר הזה). השילוב בין רובוטים ואינטליגנציה יביאו לתוצאות שקשה לצפות אותן ועלולות להיות הרסניות. מעבר לכך, האינטליגנציה המלאכותית צפויה להעלות גם דילמות מוסריות מורכבות ומעניינות, אשר חלקן מוזכרות בשקף. שאלות אלו הן:
 
* מה יהיו הזכויות של מכונות חושבות? עד כמה החוקים הנוגעים למכונות אלו יהיו דומים לחוקים העוסקים בבני אדם?
 
*  האם נוכל לשעבד יצורים שיהיו חכמים ונעלים יותר מאיתנו? לכמה זמן נוכל לעשות זאת והאם זה בכלל צודק?
 
* האם לרובוטים חושבים תהיה זכות להגנה עצמית במקרים מסוימים?
 
* ואולי השאלה החשובה מכולם - אם נצטרך לעשות זאת, האם נוכל לעצור את האינטליגנציה המלאכותית למרות שתהיה חכמה הרבה הרבה יותר מאיתנו? כיצד נעשה זאת? האם המשמעות היא מלחמה בלתי נמנעת בין מכונות לבני אדם בסגנון "שליחות קטלנית"?
 
 
Slide45.JPG
 
פרק אחרון זה עוסק בכמה מהדילמות המוסריות והצדדים האפלים של הטכנולוגיה.
 
Slide46.JPG
 
סוגיית האח הגדול היא נושא שרובנו חשבנו עליו אחת לזמן מה. גם על הנושא הזה פרסמתי מאמר. נושא הפרטיות עולה לדיון כבר כיום כאשר אנו משאירים עקבות ברחבי האינטרנט. כתובות אימייל, דעות בפורומים, פרטי כרטיס אשראי באתרי מכירות, עמוד בפייסבוק, פרופיל עסקי ב-Linkedin, מחלות ובעיות שאנו מחפשים להם פתרון באינטרנט  ועוד. כל אלה מעניקים אפשרות לברר עלינו מידע רב והיכולות האלה הולכות ומשתכללות ככל שנוצרים כלים אוטומטיים לאיסוף נתונים והצלבת מקורות שונים, כמו גם בעקבות שירותים וירטואלים של חברות כמו גוגל. חברת גוגל אוספת הררי מידע על הגולשים שמשתמשים בשירותים שלה - כל היסטוריית החיפוש, אימיילים, סרטים ביוטיוב, תמונות בפיקאסה (שלאחרונה השיקו גם אפשרות לזהות אנשים ספציפיים בתוך תמונות), שיחות של מסרים מידיים, שירותים רפואיים, אזורי מגורים, טיול ובילוי (שירותי המפות) ולאחרונה הם השיקו גם שירות שמאפשר מעקב בזמן אמת אחרי המיקום הפיסי של אנשים. יש לציין שבגוגל מתחייבים לפרטיות וטוענים כי הנתונים נאספים רק לשימוש של כלים אוטומטים כמו פרסומות מותאמות אישית, אבל אם יום אחד המאגר זה ייפרץ או אם חברת גוגל תהיה מעוניינת לאפשר גישה אליו, הפרטיות של רבים תעמוד מאיתנו בסכנה (יש לציין שאני אישית משתמש קבוע של שירותי גוגל למרות הכל).
.
Slide47.JPG
 
שאלות אחרות שעולות כתוצאה מהנושאים עליהם דיברתי במצגת הם:
 
* עד כמה יגדלו הפערים בין העולם המערבי והמודרני יתקדם אל מול העולם השלישי? יש לציין גם כי הפערים רק הולכים וגדלים גם במדינות המערביות עצמן - דמיינו את הפערים בין עמק הסיליקון בקליפורניה לבין אזור דטרויט למשל, או בין הרצליה פיתוח לבין אזורי העוני בישראל. ככל שהטכנולוגיה מתקדמת הפערים רק הולכים וגדלים ומגיעים לתחומים חדשים, כמו למשל לתחום הגנטי עליו הרחבתי בחלק השני של המצגת. האם נוכל להגן על עצמנו מפני פער גנטי בחברה האנושית? האם אנחנו צריכים לעשות זאת?
 
* שימוש בלוחמה פסיכולוגית ועינויים עלול להפוך לחריף יותר בשנים הקרובות בעקבות הבנה מעמיקה יותר של המוח. ייתכן ונראה סמים כימיים מזן חדש שיגרמו לאימה מוחלטת או ל"סם אמת". מציאות מדומה "אמיתית" עלולה אף היא להפוך לעינוי פסיכולוגי קשה, וכמוה גם האפשרות להתממשק ישירות אל המוח.
 
* מה יהיו ההשלכות של טכנולוגיות שיאפשרו מניפולציה של חלומות - אם נוכל להקליט ולחוות מחדש את החלומות שלנו, האם נלמד יותר על עצמנו או אולי נתמכר אל החלומות המוקלטים ונעדיף לבלות את זמננו בעולם החלום? האם מעסיקים פוטנציאלים ובני/ בנות זוג יוכלו לרגל אחר החלומות שלנו?
 
* סמים מסוג אחר עלולים להתגלות במציאות המדומה - כפי שציינתי באחד הפרקים הקודמים של המצגת, אם נוכל להיות בעולם קסום שבו אנו שליטי העולם ויכולים לעשות ככל העולה על רוחנו, מדוע שנבלה זמן בעולם האפור הקשה והאמיתי? טענתי בעבר ואני ממשיך לטעון כי לדעתי מדובר יהיה בסוג הסמים הקשים ביותר שידעה האנושות מעולם.
 
* היכן עובר הגבול המוסרי בהשתלת חלקים ממוחשבים בין אדם למכונה? האם ראוי להשתיל כל דבר, או שאולי יש גבול? האם נסכים רק לשתלים לצרכים רפואיים או אולי שתלים שישפרו את היכולות הקיימות, כמו ראיית לילה, ראייה לרחוק, שמיעה טובה יותר, רגלים שמאפשרות ריצה מהירה יותר וכו`? ואולי בכלל נרצה גם שתלים לצרכים אסתטיים נטו בדומה לקעקועים ופירסינג?
 
* קיום ווירטואלי - אם נוכל להוריד את כל הנתונים מהמוח למחשב ולהתקיים באופן ווירטואלי לחלוטין, לשם מה נצטרך גוף פיסי? מה יהיה דינו של גוף האדם? האם רק מיכל ריק שילווה אותנו בעשרות החיים הראשונות לחיינו בלבד?
 
Slide48.JPG
 
ובנימה "אופטימית" לסיום - אחד הציטוטים האהובים עלי ביותר: "אילו רק הייתי יודע, הייתי מנעולן". כך אמר איינשטיין לאחר שהבין את הכוח ההרסני של פצצת האטום שהמחקר המדעי שעשה היה אחד התורמים ליצירתה. מה אם הטכנולוגיה תוביל לסוף האנושות כפי שאנו מכירים אותה? הרי האיראנים כבר קרובים מאוד לפצצה אטומית. מה יהיו ההשלכות של צעד גורלי כל כך? האם ניתן להגיע עם איראן למאזן אימה, או שמא, כפי שטוען סם האריס בספרו "מהומת אלוהים" (עליו כתבתי ביקורת כאן), בשל הפנאטיות הדתית האיראנית אין אפשרות להגיע איתם למאזן אימה וצפויה מלחמת עולם שלישית אטומית?
 
******************************************************************
 
******************************************************************
 
אחרי פרסום המאמר שלח לי הגולש "יואב יואב 2008" רשימה של סרטונים וביקש שאפרסם אותם בבלוג. עדיין לא ראיתי את כולם, אבל מאלה שראיתי מאוד התלהבתי. סרטונים מעניינים מאוד מערוץ דיסקברי. מסיבות טכניות לא ניתן להוסיף את רשימת הקישורים הזו בתור תגובה לכתבה, ולכן אני מצרף את הקישורים כאן. תודה רבה ליואב וצפיה מהנה!

Next World - Future Danger - Discovery Channel -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
Next World: Future Intelligence -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
Discovery Channel : Nextworld Extreme Tomorrow -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
Next World: Future of The Earth -

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

21 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון כ אלא אם צויין אחרת