00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

Vered´s

סטרסס?לחץ?-יש דרך להרפות מזה

הקשרים

הקשר הוא האינטראקציה עם המוח באותה סיטואציה.

 

ישנם שני הקשרים מרכזיים

 

1. הקשר הישרדותי – המשמעות שלו היא שהפוקוס המנטאלי והרגשי הוא על איך להימנע מפגיעה.

הקשר זה בנוי על מתח ולחץ פנימי,שבעקבותיו נוצרת דריכות פיזית  הגורמת לתגובות מיידיות ואינסטינקטיביות, המתאימות לסיטואציות בהן נשקפת סכנה, הגוף נדרך והתגובה היא בהתאם.(כמו בג`ונגל), .

התגובות הנצפות הן פעמים רבות אימפולסיביות ואינן מותאמות למציאות.

2.  הקשר שייכותי  BELONGINGכאשר קיים איזון בין החלק הקוגניטיבי (מחשבתי) לבין החלק הרגשי,התגובות נובעות משיקול דעת,מחשבה בהירה והתמקדות .

מאחר ואין צורך בתגובה מהירה (אין סכנה) ההתנהלות נינוחה ורגועה ומאפשרת למידת הנושא/המצב בחירת דרך המיטיבה ביותר ועקב כך הפעולה/התגובה מותאמת ומביא לתוצאה הרצויה.

 

הקשרים רבים נרכשים בשנות הילדות המוקדמות בהן הצורך קיים צורך מרכזי בדמות סמכותית (אדם בוגר)המספקת פתרונות וצרכים של הילד כולל בעתות מצוקה.( הזנה פיזית,מנטאלית ורגשית.)

כאשר קיימת דמות כזו בחיי הילד,החוויה והתחושה הנחווית היא של בטחון המוביל לרגיעה וזו מובילה  לתחושה של סיפוק.

תחושת הסיפוק מאפשרת לבנות יכולות קוגניטיבית ורגשיות מייצרת פניות מחשבתית ורגשית ומאפשרת התעסקות והתמקדות בעולמו הפנימי של הילד,הכרת עצמו וסביבתו פיתוח של הבנה מה טוב עבורו, מה נכון עבורו,מה הוא אוהב, ,כל זאת בהדרגה בהתאם לצרכיו ולהתפתחותו במהלך השנים.

אם ברגע האמת שבו נחוותה מצוקה כלשהי סופק "הקול המרגיע" על ידי ,מבוגר,הושטה היד התומכת וניתן הפתרון הרלוונטי, נוצר הקשר במוח בין הסיטואציה החיצונית המתרחשת לבין החוויה הפנימית (רגשית ומחשבתית) כי הוא נמצא מקום בטוח נבנה בטחון עצמי וחוסן פנימי, איזון פנימי ותחושה של מסוגלות.

התנהלות/הקשר כזה מכונה "שייכות"

 

אבל,אם לא ניתן לילד המענה הרלוונטי ע"י הדמות הסמכותית שלצידו, לא סופק המקום הבטוח והמרגיע בסיטואציות אותן  לא הייתה מסוגלות או יכולת לפתור בעיות /סיטואציות בכוחות עצמו-(מאחר והוא חסר את המיומנויות הנדרשות לתפקוד מלא בעולם) ההקשר הנבנה במוח מבוסס על מצב של חוסר אונים המעלה חרדה ומזוהה כסכנה.(חוסר אונים היא תחושה של חידלון-כלו כל הקיצין ואין דרך או יציאה לפתרון.במצב כזה הפרשנות הניתנת אצל ילד היא של סכנה קיומית.)

הקשר של סכנה קיומית מעלה תגובות המותאמות לסכנה קיומית.(בריחה/תקיפה או קפיאה במקום)

לכן גם כבוגר, במצבים בהם נפגשים עם סיטואציות הדומות/מזכירות או מעוררות הקשר מהילדות –ההקשר הראשוני שיעלה,הוא אותו הקשר שניתן בשנות הילדות – ואם הקשר זה הוא הקשר של חוסר אונים יעלה המתח הפנימי ותיווצר דריכות פיזית,ההתנהגות תהיה מותאמת להתנהלות למול סכנה,(למרות שאין זה כך)התגובות וההחלטות תהיינה מבוססות על הגנה ושמירה .

התנהלות/הקשר כזה מכונה "הישרדות" .

 

 

אם כך ניתן להבין,כי פעמים רבות התגובה מבוססת ומושפעת  מהקשרים הקיימים במוח משנות הילדות- אשר היו מותאמים לשנות הילדות, אבל אינם רלוונטיים בשנות הבגרות.

 

ההקשרים הללו הם הסיבה בגללה חווים:"תקיעות" רגשית ומחשבתית ,עשיית ההיפך ממה שמחליטים (ברגע האמת) ,תגובה שונה ממה שמתכננים,איבוד הריכוז והמיקוד, אי הצלחה בהשלמת משימות,המצאות בחרדה חשש ופחד,דאגות מהעתיד ועוד...

 

את ההקשרים הללו ניתן לשנות.

וזאת ניתן לעשות ע"י "תכנות" ואימון מחדש של המוח.

הכרת והבנת מערכת ההשרדות , שינוי ההקשרים הקיימים מהילדות והמרתם בהקשרים חדשים מותאמים ועכשוויים , מביאים לשינוי מהותי ועמוק.

תהליך זה מבסס תחושת ביטחון פנימי, מיקוד ,בנייה והכרת המסוגלות האישית,עלייה במוטיבציה יכולת מימוש אישי –שינוי רגשי ומחשבתי היוצר תפיסת מציאות מותאמת, המאפשרת פריצת דרך משמעותית בכל תחומי החיים-הן במישור המקצועי והן בתחום האישי.

 

 

אשמח לתת עוד פרטים –

 

 

 

ורד בן צבי

מובילת תהליכי שינוי ופריצת דרך

[email protected]

 

 

 

24/11/2008

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל מאמנת לחיים אלא אם צויין אחרת