00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של גליקמן

קצרין ויישובי הגולן

 

 עברנו בשנה האחרונה שתי מערכות בחירות בגולן.  לפני שנה במועצה האזורית  והשבוע גם במועצה המקומית קצרין (איחולי הצלחה לכל הנבחרים החדשים/ישנים) .

זה הזמן לעלות לדיון ציבורי את הקשרים ההולכים ומתדרדרים בין שתי הרשויות.  

 

במהלך הקדנציה הקודמת במועצה האזורית (2002-2007)  הלכו והתהדקו הקשרים בין המועצה האזורית גולן למועצה המקומית קצרין.  הדבר נעשה  תוך הכרת העובדה  שכאזור אורבני קטן ולאור היעדים העצומים, החלוקה למועצות היא מנהלתית/תקציבית  ואין מקום  להקמת גופים מקבילים .

הדבר התבטא כמעט בכל הנושאים : קמפיין קליטה , פעילות תיירות, אולפנים למוזיקה , קבוצות ספורט  ועוד הרבה נושאים..  אפילו קיימנו הליך אסטרטגי משותף במס` כנסים משותפים (לפחות ההתחלה הגלויה).

גולת הכותרת הייתה  תוכנית חינוכית חדשה לשינוי לשיפור מערכת החינוך בגולן שנקראה "נתיבים בחינוך"  והייתה משותפת במלואה לשתי המועצות .

הנה ציטוט קצר מהמאמר "מעיזים לחלום חינוך" : 

"מנהלת חינוך גולנית - עוד לפני פרסום דוח דברת המליץ צוות הליבה להקים מנהלת חינוך

שתאחד את מועצה אזורית גולן וקצרין, ותטפל במערכת החינוך מגיל פעוטון ועד תואר ראשון, מתוך ראייה מערכתית אחת".  (עיתון המועצה האזורית - ארץ הגולן 8 , 2004)

נדמה לי שפורסמו אף מודעות למנהל מנהלת הקמה לפרויקט ע"י שתי המועצות.

גם בעידן ההוא היו ויכוחים וחוסר הסכמות בלא מעט נושאים, אבל כולם ידעו שכאשר המטרה משותפת ללכת ביחד ותוך ויתורים הדדים בסוף הכל פתיר גם אם נדרשה הכרעה בין שתי ראשי המועצות.

 כדאי גם להזכיר את העובדה כי כאשר הופעלה התוכנית הארצית לאיחוד רשויות מקומיות, היו לא מעט מתושבי הגולן שהציעו מפורשות לאחד בין המועצות בגולן במהלך מרצון במטרה לחסוך משאבים ונדמה לי שאפילו היו מגעים בעניין עם לשכת ראש הממשלה שרון שסירבה לעניין ....

ההנחה שסה"כ התקציבים לשתי רשויות, גדולים יותר במצב הנוכחי נתנה לגיטימציה להמשיך במתכונת המפוצלת.

אולם לפתע וללא כל דיון אמיתי, הקשר החל להיפרם והמדרון חלקלק .

בתחילה שמענו  טפטופי מידע מוזרים: "מועצת קצרין החליטה להתנתק מעמותת התיירות בשל העובדה ש"שביל הגולן" אינו עובר בקצרין" כאשר ברור היה לכולם כי זו אינה הסיבה.  היו מאבקי כוח נוקבים בנושא ניהול בית ספר נופי גולן  והיחסים האישים בין ראשי המועצות הלכו והתדרדרו .

היום אנו נמצאים במצב בו מרבית הפעילויות בנושאי חינוך, תיירות, סביבה, תעשיה ...  הם מנותקים לחלוטין  ורק בנושאים בהם יש שיתוף במבנה ארגוני הקשה לניתוק, הקשר נשמר.  שמעתי אפילו על רעיון הזוי לאגן  "משפטית/פורמלית" את הקשרים ...

אפילו גיוס משאבים משותף סובל מקשיים בשל חוסר הסכמה על חלוקה.

אפשר גם אחרת.

למרות כל הנתק והיחסים הרעועים,  בעניין המדיני שעלה לאחרונה על הפרק, הגולן עדיין שומר על אחדות מלאה וכל הפעילות היא משותפת למרות שקשה להגיע להסכמות . 

צא ולמד  שכאשר מטרת האחדות חיונית ניתן גם היום  לגשר על הפערים. 

 

כחבר הנהלת מועצה אזורית גולן אני מרגיש חובה להביע את דעת רבים כי קצרין והגולן אחד הם .

קצרין בירת הגולן` הוא לא רק  סלוגן תקשורתי קליט אלא מהות העניין עצמו.

אחים אנחנו  ובמשפחה לא עושים חשבונות מי הגדול ומי הקטן.

אחדות אמיתית אינה יכולה להסתכם רק  בנושא המדיני והיא חייבת לכלול את כלל נושאי היום יום .

זה כלל לא משנה  מי מביא יותר תקציבים, מהי חלוקת הנטל של כל צד וכל מיני התחשבנויות קטנוניות המתקיימות בד"כ בין שתי רשויות נפרדות.    

מטבע הדברים לתושבי קצרין ולתושבי הגולן יש לעיתים צרכים  שונים  ושיתוף אינו אומר דריסת צד אחד על ידי השני.   נהפוך הוא האינטרס של כולנו הוא לחזק  אחד את הצרכים של השני .  

כאשר דרכי המנהיגים נפרדות,  הדבר מחלחל למנגנון הביצועי ומשם, סופו שיחלחל לכלל הציבור ואין אנו רוצים להימצא במצב  של מאבקי כוח  בין העיר לכפר כדוגמת הגליל העליון.

המבנה הארגוני בגולן שמהווה למעשה את הקשר בין הקהילות, אסור שיבנה לפי הממד האישי  בין שני ראשי מועצה  בקדנציה כזאת או אחרת.

 

אני קורא מעל במה זו למליאות המועצות לקיים דיונים ולקבל החלטות לחזרה לפעילות משותפת כאשר אני בטוח שאמירה ציבורית מהותית  תשפיע גם על המימד האישי בין שני ראשי המועצות.

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל GlikmanY אלא אם צויין אחרת