00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיי

המלצה על ספר - כוח צביקה/ צביקה גרינגולד עם עמי דור-און

 

מוקדש לב.פ. בן כיתתי,  שנפל בקרבות של עוצבת ברק ברמת הגולן.

גילוי נאות. את הספר קיבלנו מההוצאה לסקירה. הנושא מעניין מאוד את בעלי ולכן הספר הועבר מיד אליו.

להלן סקירתו

 כוח צביקה/ צביקה גרינגולד עם עמי דור-און

בהוצאת מודן, עריכה: יובל עמית, עטיפה: עדה ורדי, 211 עמודים.

 

לפנינו ספר, אחד הבודדים בתקופה האחרונה, העוסק במאורעות מלחמת יום הכיפורים. רבות נכתב בעבר על הטראומה שהשאירה מלחמה זו בציבור בישראל, וספר זה מביא לפנינו את סיפור גבורתו יוצא הדופן של קצין ישראלי צעיר, נחמת מעט ליגון, ואולי הסבר טוב כיצד יצאה מדינת ישראל מן המיצר של אותם ימים.


סיפור המעשה עוסק בקצין צעיר, צביקה גרינגולד, הנמצא בין תפקידים, המוצא עצמו בחופשת חג בקיבוצו לוחמי הגטאות. בצוהרי החג שובר רעש מטוסים את השקט של יום הכיפורים, וזה מדליק אצל צביקה מנורה אדומה שמשהו מתרחש ולא לטובה. מהר מאד מתעדכן צביקה בדבר פרוץ מעשה האיבה, נוטל את ציודו ועולה בדרך לא דרך לרמת הגולן שם שירת עד לפני ימים מס`. מכאן מתגלגל לו סיפור גבורה יחיד ומיוחד, גם במונחים צבאיים בעולם, בו לוחם צביקה, פעם עם טנק ופעם עם יותר, מול כוחות סוריים בסדרי גודל של חטיבה משוריינת, הנתמכת בארטילריה וחי"ר ממונע. רק עוז רוחו וכוח ההתמדה האישיים משאירים אותו בשטח, נפגע ומחליף טנקים עד עצירת האויב בגדרות נפאח, מפקדת אוגדת רמת הגולן.

 

בין לבין מתגלים לקורא מקורות עוז רוחו של צביקה, בן להורים נצולי השואה, שהם עצמם נאלצו לשרוד באופן מדהים מציפורני הנאצים, והכל תוך הפגנת עוז רוח, התמדה וכושר השרדות, אותם מכשירים בהם עשה צביקה שימוש ב-6, 7 לאוקטובר 1973.


הספר מענין ומרתק אך לטעמי יש בו פספוס רציני. הדברים אמורים בסיפור האירועים המרכזיים שבגינם אף קבל צביקה גרינגולד את עיטור הגבורה גבוה ביותר.
ב- 6, 7, לאוקטובר 1973, היה צביקה גרינגולד בגזרה בה לחם, אחד הכוחות הבודדים ששברו את המתקפה הסורית, בלמו אותה ואפשרו לכוחות המילואים להגיע לרמת הגולן ולהפוך את תוצאות המלחמה. סיפור פעולתו בשני ימים אלה הינו סיפור גבורה מופלא, גם בקנה מידה עולמי, ולצערי סיפור זה סופר בפירוט מעט מידי, ולקורא הסקרן לא הועברו מספיק, הרגעים והחוויות של רגעי המתח, הפחד, הפעילות הצבאית האינטנסיבית שחווה המספר, כמו גם תמונת הקרב בכללותה, שהרי מדובר בסיפור מלחמה.
חוסר זה השאיר את הסיפור של כוח צביקה כאחד מהסיפורים בספר, מעין אוטוביוגרפיה של מלח הארץ שלמזלנו, עוד יש כאלה.


בכל מקרה ממליץ לקרוא, שכן מדובר בסיפור חיים מעניין, בין -דורי, סיפור שמשקף את "המיץ" של המדינה הזאת שהינה קודם כל אנשים.  

 

מספר קישורים רלונטיים למי שמעוניין להעמיק:

 

קישור לאתר טקסט
 
 
קישור לויקיפדיה - צביקה גרינגולד
 
קישור לויקיפדיה - חטיבה 188 ( עוצבת ברק )
 
מידע מורחב - מתוך גל-עד
 
קישור לאתר חיל השריון
 
קישור לכתבה עם צביקה גרינוולד ב"הארץ"
 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פל אלא אם צויין אחרת