00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

אמנון כרמל - על עתידנות, טכנולוגיה, פילוסופיה והעולם הגדול

מצגת בנושא עתידנות - חלק 2 - הנדסה גנטית וחיבור המוח למחשב

זהו החלק השני של המצגת בנושא עתידנות שנקראת "ברוכים הבאים לעתיד". בעוד החלק הקודם היה רק הקדמה, עכשיו אנחנו מגיעים לנושאים המעניינים באמת. שני הפרקים שאביא הפעם עוסקים בהנדסה גנטית ובחיבור המוח למחשב. בחלק הבא אדבר על הרובוטיקה ועל ההתנגשות בין הטכנולוגיה למוסר.
 
את התוכן לפרק על ההנדסה הגנטית, כבר פרסמתי בעבר בגרסה העברית. אני חייב להודות שמעבר לתרגום ולעיצוב לא הוספתי המון תוכן לפרק הזה, אבל יש לי בכל זאת כמה עדכונים ותוספות,  כולל בין היתר קטע מהסרט GATTACA. בעקבות התגובות במאמר הקודם, אביא כאן את ההסבר המלא לשקפים כולל העדכונים.
 
על החיבור בין המוח למחשב כתבתי מאמר ראשון באפריל 2005, וזמן קצר לאחר מכן גם פרסמתי מצגת באנגלית בנושא. מצגת באנגלית בנושא בגרסה האנגלית המקורית, וגם כאחד הפרקים במצגת "ברוכים הבאים למאה העשרים ואחת", אלא שבפרק זה ערכתי שינויים רבים - מחקתי כמעט את כל השקפים שהכילו מידע ישן ולא רלוונטי והוספתי לא מעט מידע חדש שכולל בעיקר סרטונים שממחישים טכנולוגיות חדשות שהתפתחו בשנתיים האחרונות, וכולל גם טכנולוגיה אחת מעניינת מאוד שאני יכול להעיד עליה ממקור ראשון.
 
 
Slide11.JPG
 
צבי ינאי מביא בספרו האחרון "מסע לתודעת הטבע" מספר ציטוטים של תחזיות ביולוגיות שהתבדו עוד בימי חייהם של מי שהגו אותם: "הבנת הטבע האמיתי של הגן היא מעבר ליכולתם של בני אלמוות" (1935); אין אפשרות לקבוע את הרצף המלא של הגנום האנושי (1974); "לא ניתן לשנות גן ספציפי בעובר" (1984); אין שום אפשרות לקרוא את המידע הגנטי המיוצג בתא עוברי בודד" (1985); "בלתי אפשרי לשבט אנשים מתא בוגר" (1996).
ציטוטים אלו ממחישים עד כמה התקדמות הטכנולגיה מהירה ואינה צפויה אפילו למומחים בתחום.
 
Slide12.JPG
 
הכוח האדיר שבגנטיקה מאפשר לנו בפעם הראשונה בהיסטוריה לתת פתרון אמיתי למצוקתם של זוגות עקרים ואפילו הומוסקסואלים. הפריית מבחנה היא כיום תהליך מקובל ונפוץ מאוד בעולם, אך רק לפני כעשרים שנה מדובר היה בתהליך שנוי במחלוקת שעורר התנגדות רבה. זו דוגמה לאופן בה הטכנולוגיה רצה קדימה והמוסר מתאים את עצמו תוך זמן קצר יחסית.
 
השיבוט, לעומת זאת, הוא תהליך שנתקל כיום בחומות של התנגדות מטעם גורמים רבים ושונים. אחד האשמים בכך הוא אלבין טופלר שבספרו המפורסם "הלם העתיד" שנכתב בשנת 1970 אודות הסכנה בשיבוט של אנשים כמו היטלר, ובכך בכניס לתרבות המודרנית פחד ורתיעה מכל נושא השיבוט. אך יש לזכור שגם אם נשבט אלף היטלרים, אף אחד מהם לא יהיה היטלר עצמו, מכיוון שלשם כך אותו שיבוט של היטלר חייב לעבור בדיוק אותן חוויות אחת לאחת במהלך חייו ואין שום אפשרות לשחזר זאת במדויק. למרות שקיים איסור במדינות רבות בעולם לשיבוט עוברים ובני אדם, מתפתח היום מירוץ לשיבוט האדם הראשון בחצר האחורית של האוניברסיטאות. כבר היו כמה ארגונים שטענו כי הצליחו לשבט אדם, אך התברר בסופו של דבר כי מדובר היה ברמאויות. עם זאת אין לי אישית ספק כי קרוב מאוד היום שבו יצליחו מדענים לשכפל בני אדם. אין הבדל גדול מאוד בין הטכנולוגיה לשיבוט כבשים ולשיבוט בני אדם.
 
למרות שהשיבוט והגנטיקה תמיד מוזכרים בנשימה אחת, השינוי הגדול ביותר לדעתי שתביא הגנטיקה לא יגיע מתחום השיבוט, אלא משינוי הגזע האנושי. זהו תהליך ארוך יחסית שמתחיל כבר עכשיו כאשר זוגות רבים המביאים ילדים בעולם המערבי עושים בדיקות גנטיות ובכך מפחיתים משמעותית את הסיכון למחלות גנטיות תורשתיות. בסופו של דבר נצליח להעלים כמעט לחלוטין מחלות גנטיות אלו מהעולם המערבי.
 
השלב הבא באותו תהליך ארוך טווח הוא סינון עוברים. התהליך אפשרי מבחינה טכנית כבר היום, וסביר להניח שיצבור פופולריות רבה בעתיד. פרופ` לי סילבר מתאר בספרו "לברוא את עדן מחדש" כיצד מתבונן זוג צעיר בהדמיות מחשב של עוברים מוקפאים ובוחר את העובר אותו הוא מעוניין ללדת. הדמיית מחשב שכזו תאפשר לנו לדעת את מין העובר, לגלות פגמים גנטים, מראה חיצוני כללי (צבע שיער, עיניים, גובה פוטנציאלי וכו`) וגם תכונות אישיות כמו נטייה להתמכרות, נטייה מוזיקלית ועוד. בהתאם לכך נוכל לסנן עוברים פגומים או בעלי פוטנציאל בעייתי ולבחור בטובים ביותר להיות ילדינו. בכך ניצור תזקיק גנטי שלוקח את הטוב ביותר האפשרי מבין הגנים שלנו. הסרטון שבשקף הבא מראה כיצד תהליך סינון עוברים יכול להתרחש.
 
השלב הסופי באותו תהליך ארוך טווח הוא יצירתו של גזע אנושי עליון. בחרתי בכוונה להשתמש במונח טעון כל כך, ובניגוד לאידיאולוגיה הנאצית, הפעם לא מדובר רק בסיסמאות. אלו יהיו בני אדם טובים יותר כמעט בכל מובן - יפים יותר, בריאים יותר, חזקים יותר וחכמים יותר. פרופ` סילבר חוזה כי בתוך כמה מאות שנים השוני הגנטי יהיה כל כך גדול עד שהגזעים השונים לא יוכלו אפילו להוליד ילדים פוריים יחדיו, ממש כמו שזיווג בין סוס לחמור מוליד תמיד פרד עקר.
 
בעבר פרסמתי מאמר הדן בהשפעות החברתיות של יצירת גזע גנטי עליון. במאמר זה המלצתי על הסרט GATTACA העוסק בדילמות אלו, ואני חוזר וממליץ עליו לכל מי שהנושא מעניין אותו.
 
Slide13.JPG
 
כשמציגים את השקף הזה, לחיצה על התמונה מובילה להקרנת הסרטון הבא שלקוח מתוך הסרט GATTACA. בסרטון הזה מגיעים זוג הורים לתהליך סינון עוברים אצל הרופא, אשר פורש בפניהם את האפשרויות השונות:
 
 
 
 
Slide14.JPG
 
אנו עומדים כיום בפני בעייה עצומת מימדים. בקצב הגידול הנוכחי תגיע אוכלוסיית העולם למעל לשמונה מליארד בני אדם בשנת 2030, ורובם המוחלט יחייה בתנאי עוני מחפירים.
 

Image:World-Population-1800-2100.png

גרף שמכיל הערכות של האום לגבי גידול האוכלוסיה עד שנת 2100. הקו האדום מתאר תחזית גבוהה, הכתום תחזית בינונית והירוק תחזית נמוכה. התחזית ל-8 מליארד איש בשנת 2025 הוא לפי התחזית הבינונית.

הוסיפו לגידול האוכלוסין את התחממות כדור הארץ, תהליכי מדבוּר (הפיכת יותר ויותר שטחים למדבר), מזיקים המפתחים חסינות לחומרי הדברה והורסים יותר שטחים, ותתחילו להבין את הנושאים שיהיו בראש סדר העדיפות העולמי בעוד כמה עשרות שנים.
 
העולם חייב להתמודד עם הבעייה הזו בדרך כלשהי. בספרו המומלץ של יובל דרור "הפוליטיקה של הטכנולוגיה", מובא ציטוט מאחד מעלוני תנועת "!Earth First" (ארגון קיצוני התומך בפעולות אלימות כנגד הטכנולוגיה על מנת להציל את העולם ולחזור לטבע): "אם על תנועה סביבתית רדיקלית היה להמציא מחלה שתחזיר את גודל האוכלוסיה האנושית חזרה לשפיות אקולוגית, סביר להניח שזו הייתה איידס. כחברים בתנועה סביבתית רדיקלית, אנחנו יכולים לראות באיידס לא בעייה אלא פתרון הכרחי".
 
אלטרנטיבה הומאנית יותר להתמודד עם כמויות האנשים היא לפתח מוצרי מזון מהונדס גנטית שיאפשר גידול קל ומהיר של יותר מזון, גם אם בתנאים קשים, וזאת כדי לנסות ולתמוך באוכלוסיית העולם הגדלה והולכת. אמנם אין כאן פתרון לכמות האוכלוסייה, אלא להיפך, אך באופן אישי אני מאמין כי אסור לנו לפתור את בעיית פיצוץ האוכלוסין בעולם על ידי הרעבה אכזרית והמונית או מגפה רצחנית שאין לה תרופה.
 
Slide15.JPG
 
 
אם כן, אנו עומדים כיום במצב בו יש באפשרותנו להנדס גידולים חקלאיים. בראש סדר העדיפויות מפתחים כיום חיטה עמידה יותר ובעלת תנובה רבה יותר, פרות שמנות יותר שנותנות יותר חלב וכדומה, אך היכולות שלנו לא מסתיימות כאן. כבר ראינו אבטיחים מרובעים, פירות מסוגים חדשים ולמעשה אין סיבה שלא נצליח לשלב גם תרופות וויטמינים בסוגי מאכל שונים. צבי ינאי בספרו "מסע לתודעת הטבע" מספר על סחלבים שיאפשרו דיווח וויזואלי על דרגת היובש בקרקע ויאפשרו גם לחקלאים עניים לדעת מה מצב הגידולים ללא כלי מדידה יקרים ומשוכללים.
 
כמעט לאיש אין ספק כי זו תקוותם היחידה של מאות מליוני אנשים בעולם. ללא הנדסה גנטית פשוט לא נוכל לספק מספיק מזון כדי לכלכל את עשרות מליארדי האנשים שיאכלסו את כדור הארץ בקרוב.
 
אלא שהשאלה העיקרית אותה חייבים לבדוק בטרם משחררים חקלאות מהונדסת גנטית לעולם היא האם ההנדסה הגנטית בטוחה?
 
Slide16.jpg
 
עדיין איננו מבינים עד תום את המבנה הגנטי המורכב של הדנ"א ואין ספק כי הסכנות מפיתוח בלתי אחראי של הנדסה הגנטית קיימות ומוחשיות. גנים מהונדסים עלולים להגיע למקומות בלתי צפויים בדנ"א, לדחוק גנים אחרים וליצור תהליכים סרטניים. אם יגיעו לתאי הרבייה של חיה מהונדסת גנטית, הם עשויים גם לעבור לדורות הבאים.
 
דוגמאות קלאסיות לסכנות שבהנדסה הגנטית ניתן למצוא בחדירה של מינים ביולוגים לא מקומיים לאזורי מחייה חדשים. הדוגמאות הטובות ביותר לעניין הן באוסטרליה שהייתה אי מבודד במשך עשרות מיליוני שנים והתפתחו בה מערכות ביולוגית ייחודיות ורגישות. האבוריג`נים שהגיעו לאוסטרליה לפני כ- 50,000 שנה הכחידו את כל הטורפים הגדולים שהיו באי, אבל עדיין שמרו על מאזן אקולוגי יציב יחסית. האירופאים לעומתם שינו את התמונה לחלוטין. האנגלים חובבי הציד החליטו להביא ארנבים ושועלים כדי שיוכלו לצאת למסעות ציד (משום מה קנגורו לא היה מספיק טוב עבורם...). התוצאה היא שמליוני ארנבים מציפים כיום את היבשת ופוגעים פגיעה אנושה בצמחייה ובמאזן האקולוגי. המצב היה כל כך גרוע, עד שהאוסטרלים החליטו לבנות גדר ענקית לאורך כ- 3,000 ק"מ בדרום מערב היבשת בשביל לחסום את המעבר של הארנבים לאזורי החקלאות הפוריים. אלא שלמרות המאמץ של אלפי שעות אדם, הארנבים פשוט חפרו מתחת לגדר והגיעו גם לשם. כיום משקיעים באוסטרליה כ- 500 מליון דולר אמריקאי בשנה כדי להילחם בארנבים.
דוגמה אחרת היא קרפדה ארסית במיוחד שהביאו האירופאים ב-1935מיערות העד של דרום אמריקה אל צפון מזרח אוסטרליה כדי להילחם בחיפושיות מקומיות  שהציקו למתיישבים ופגעו בגידולים. הקרפדה הזו (CANE TOAD) מתרבה בקצב מהיר במיוחד וחיה שנים ארוכות. בניגוד למצב בדרום אמריקה, אין לה כאן אויבים טבעיים. כל חיה שאוכלת את הקרפדה מסיימת את חייה במוות נוראי בייסורים, וזה כולל גם את הקרוקודילים של צפון אוסטרליה. מחקר שפורסם לאחרונה מראה כי חלה ירידה של כ- 50% במספר הקרוקודילים בתוך שנתיים בלבד בכמה אזורים שנבדקו בצפון אוסטרליה. הקרוקודילים אינם היחידים שנפגעים - מדובר גם בציפורים, בדינגו (כלב הבר האוסטרלי) בחרקים, צפרדעים מקומיות, בחיות אחרות וגם בצמחיה. קצב הגידול שלהם ממש מפחיד - ב-1935 שוחררו כמה אלפי קרפדות אל הטבע. כיום מוערך מספרם בכ-200 מליון (!). הן מתפשטות בקצב של כ- 40 ק"מ בשנה ומציבים את המערכת האקולוגית של אוסטרליה בסכנה אמיתית וחמורה.
 

המפה הזו מראה את ההתפשטות של ה- CANE TOAD במהלך העשורים האחרונים ברחבי אוסטרליה.

 
בדומה להתפשטות של חיות לא מקומיות, מחקרים גנטיים רבים הסתיימו אף הם בתוצאות לא צפויות והרסניות. צבי ינאי מספר על המוזיאון האוקיאנוגראפי במונקו שהשתמש באמצע שנות השמונים של המאה העשרים באצות שהופגזו בקרינה על סגולה כדי להפוך אותן לצבעוניות ויפות יותר באקוואריום. אלא שדרך תעלות הניקוז התפשטה האצה לים התיכון ותוך שנים אחדות כיסתה עשרות אלפי דונמים של קרקעית ים בים התיכון ומשם לאמריקה.רעילותה הביאה להכחדה המונית והתמעטות של כחמישים אחוז בדגה המקומית. בנוסף תועד הרס של אלמוגים, צדפות, צומח ימי ועוד. עדיין לא נמצא פתרון מושלם לבעייה זו.
 
ארגונים דתיים שונים כמו גם גופים אחרים, חרטו על דגלם התנגדות עיוורת להנדסה הגנטית. כאמור אין ספק כי חייבים לבדוק לעומק את ההשלכות המלאות של ההנדסה הגנטית, אך חשוב לזכור כי בצד הסכנות קיימת תקווה להצלת חייהם של עשרות ומאות מליוני בני אדם. ההתנגדות היא לגיטימית לחלוטין כל עוד היא הגיונית ומבוססת באמיתות מדעיות, אך חייבים להיזהר מפוליטיזציה של המדע והתנגדות דתית עיוורת לכל מה שקשור, גם אם בעקיפין, להנדסה גנטית. חשוב לזכור כי איסור חוקי להנדסה גנטית לא יעצור את הטכנולוגיה אלא רק יוביל למצב בו המחקר יעבור למדינות אחרות בעולם. ניתן לקבוע בוודאות כמעט מלאה כי לא נצליח לעצור את הטכנולוגיה, ולכן כדאי לוודא שהיא נחקרת לעומק, בצורה נכונה ויעילה ולהפיק ממנה את התועלת המקסימלית.
 
מייקל קריצ`טון (קרייטון) - סופר העוסק בנושאים טכנולוגיים ומדעיים, ושכתב בין היתר את "פארק היורה", "טרף" ועוד ספרים רבים אחרים, טוען כי מאז שנות השבעים של המאה העשרים מתו בין עשרה לשלושים מליון בני אדם כתוצאה ממלחמתם של ארגונים שונים בהנדסה הגנטית ובחומרי ריסוס. בשנות השישים של המאה העשרים נפתחה חזית אידיאולוגית כנגד השימוש בחומרי הדברה, ובראשן ה-DDT שהיה אז חומר הדברה נפוץ. רחל קרסון הציתה את המהפכה בספרה
"האביב הדומם" ובו תקפה את השימוש המאסיבי בחומרי ההדברה. אלא שבראייה לאחור הפאניקה הציבורית שהובילה לאיסור שימוש ב-DDT הייתה מוגזמת. אין ספק כי שימוש לא מבוקר בחומרי הדברה הוא מסוכן, אך ה-DDT אינו מסרטן ואינו גורם למוות של ציפורים כפי שטענה קרסון בספרה. האיסור על השימוש בו הוביל למותם של כעשרה מליון בני אדם בעולם השלישי, רובם ילדים. קריצ`טון מתקיף בחריפות את הפונדמנטליזם האקולוגי כהגדרתו, ומדגיש כי חייבים לחלץ את האקולוגיה מצפורניה של הדת האקולוגית החדשה ולהסתמך אך ורק על המדע בכל הקשור להנדסה הגנטית ופיתוחים דומים.
 
צבי ינאי מספר כי בעוד שמליונים מאזרחיהם מתים ברעב, דחו מנהיגי זמביה וזימבבואה תרומה של אלפי טונות גרעיני תירס מהונדסים גנטית מחשש לבריאות אזרחיהן, וזאת למרות שמעולם לא תועד אפילו קלקול קיבה קל כתוצאה מתירס מסוג זה.
 
התמונה המזעזעת שבשקף שבה מוצגת אישה "מהונדסת גנטית" המחוברת למכונת חליבה, היא מודעת פרסומת של ארגונים המתנגדים להנדסה גנטית בניו זילנד. לדעתי זו דוגמה מצויינת לדמגוגיה הזולה בה נוקטים ארגונים אלו, שהרי ברור שלאיש אין כוונה להפוך נשים למכונות חליבה בגידולים חקלאיים.
 
 
Slide17.JPG
 
 
שקף זה מעלה שאלות מוסריות נוספות העולות כתוצאה מפיתוח ההנדסה הגנטית. אני מאמין כי השאלות מדברות בעד עצמן. אלה הן רק כמה נקודות מעוררות מחשבה שנאלץ ככל הנראה להתמודד איתן בעתיד הקרוב. הרעיונות נשמעים אולי מטורפים, אבל תזכרו שתינוקות מבחנה נחשבו לרעיון מבחיל ושגוי מוסרית רק לפני כמה עשורים בודדים.
 
Slide18.JPG
 
הפרק הזה דן בחיבור בין המוח למחשב. זה נושא שפשוט מדהים אותי אישית ואני נהנה לשמוע על חידושים ופיתוחים בתחום שמתרחשים בקצב מהיר במיוחד. אני גם שמח לומר שאני יכול להעיד על הטכנולוגיה הזו ממקור ראשון, כפי שאפרט בהמשך. 
 
Slide19.JPG
 
היופי שבחיבור בין המוח למחשב הוא שאנחנו מבינים איך זה אמור לעבוד מכיוון שהאפשרויות כבר הוצגו לפני שנים בסרטי מדע בדיוני שונים. כמו בתחומים מדעיים רבים אחרים, גם כאן מדובר על חזון מדע בדיוני שקורם עור וגידים באמצעות הטכנולוגיה.
 
Slide20.JPG
 
זהו ג`סי סאליבן, חשמלאי שעבר התחשמלות קשה ואיבד את שתי ידיו. הוא קיבל ידיים תותבות-ביוניות חדשניות שחוברו אל קצות מערכת העצבים שלו והוא שולט בידיים התותבות באמצעות מערכת העצבים, כאילו היו אלה ידיים אמיתיות.
לחיצה על התמונה הגדולה שבשקף, מציגה את הסרטון הבא:
 
 
Slide21.JPG
 
בשנים הבודדות שעברו מאז קיבל ג`סי סאליבן את הידיים התותבות שלו, נעשו פיתוחים ושיפורים רבים מאוד. לחיצה על התמונה בשקף הזה מציגה את הסרטון הבא שמראה עד כמה התקדמה הטכנולוגיה. את הסרטון הרכבתי משני סרטים שונים. חפשו BIONIC ARM באתר YOUTUBE ותמצאו את הסרטונים המקוריים ועוד רבים אחרים.
 
 
Slide22.JPG
 
גם העין הביונית כבר קיימת. במצגת שהכנתי לפני שנתיים הצגתי סרטון קצר אודות מה שהיה אז פסגת הטכנולוגיה. גם כאן, לחיצה על התמונה פותחת את הסרטון הבא שהחלק הראשון שלו הוא הווידאו שהקרנתי לפני שנתיים (שימו לב למצלמה המגושמת על המשקפיים, לניתוח שנדרשה לעבור שריל (הבחורה העיוורת שמשתמשת במצלמה), ולחגורה שמלאה בסוללות ומחשבים שנדרשו כדי להפעיל את המצלמה. החלק השני מראה את הטכנולוגיה הנוכחית וקל להבחין בשיפור שנעשה. שימו לב לחלק בסוף הקליפ בו מוסבר על הרזולוציה שמאפשרת הטכנולוגיה ועל השלב הבא - להציב את המצלמה בתוך העין עצמה במקום במשקפיים. אחרי שהטכנולוגיה תתבגר, אין סיבה שנעצור בראיה בצבע. מה עם ראיית לילה? אינפרא אדום? אולטרא סגול? זום ענקי בשליטה מחשבתית? התהליך האבולוציוני הוביל ליצירת עין לא רעה בכלל, אבל בהחלט עוד יש מקום לשיפור. אני מאמין שבעתיד עין ביונית לא תשמש רק עיוורים, אלא תהיה אביזר שימושי כמעט לכל אדם.
 
 
Slide23.JPG
 
כן - זה אני בתמונה. הדבר המוזר שעל הראש שלי הוא אב טיפוס של מכשיר קל משקל שמייצרת חברת EMOTIV. המכשיר הזה שמזכיר מאוד כתר, הוא למעשה משדר EEG אלחוטי. הוא מעביר את גלי המוח למחשב (או ל-XBOX). המטרה היא לאפשר שליטה במשחקי מחשב בכוח המחשבה בלבד. ניסיתי את הטכנולוגיה הזו 3 פעמים במשרדי החברה בסידני ואני יכול להעיד שזה בהחלט עובד, אבל זה נכון להיום מאוד בסיסי. אחרי סדרת אימונים קצרה, אפשר לשלוט על אובייקטים - להרים, לסובב, להזיז ולעשות עוד כמה פעולות פשוטות שכאלה. במשחק בו אני שיחקתי, היה על קונסולת  XBOX360. אני הייתי נינג`ה שלומד מהמאסטר שלו כיצד לשלוט על דברים בכוח המחשבה. כך הרמתי סלעים (זה ממש מרגיש כמו בקטע מהסרט "מלחמת הכוכבים בו  יודה מלמד את לוק להרים סלעים באמצעות ה"כוח"), הקמתי גשרים, הברחתי פיות רעות, כופפתי עצים ועוד. השליטה בתנועה של הדמות היא באמצעות השלט של ה-XBOX, ורק השליטה באובייקטים ספציפיים היא באמצעות גלי המוח. אגב, המצלמה גם קולטת את התנועה של שרירי הפנים, אז חלק מהפעולות נעשות באמצעות שרירי הפנים. כך למשל בשביל להבריח פיות, צריך לחרוק שיניים והן בורחות. לא מדובר על טכנולוגיה עתידנית מידי המוצר שלהם אמור לצאת לשוק בשנה הקרובה (אלא אם יהיו עיכובים) והמחיר אמור להיות בערך $200. אגב, למרות שהטכנולוגיה עצמה עדיין לא יצאה לשוק, יש כבר כמה אנשים שאינם קשורים לחברה ופיתחו באמצעות API (כלי ממשק) תוכנות כמו משחק טטריס שמתאפשר באמצעות הטכנולוגיה הזו.
 
לחיצה על התמונה בשקף מובילה להצגת הסרטון הבא (שגם אותו ערכתי מתוך קליפ ארוך יותר) שמציג את אחד המשחקים הבסיסיים שהתאפשרו באמצעות הטכנולוגיה. תנועות הידיים של השחקן אינן נדרשות. הן לצורך הדגמה בלבד.
 
 
Slide24.JPG
 
ובינתיים נרשמות התקדמויות גם במעבדות המחקר - מדענים שולטים בתנועה של ג`וקים, עשים וחרקים אחרים באמצעות חיבור אל מערכת העצבים שלהם. יש ב-YOUTUBE סרטונים לא מעטים של הטכנולוגיות האלה. זה אכזרי מאוד לטעמי ולכן לא צירפתי אותן למצגת (וגם בגלל שיקולי הזמן).
 
ניסוי אחר, אכזרי אף יותר, אך חשוב מאוד, הוא חיבור ידיים רובוטיות ישירות אל הנוירונים במוח של קופים. ההבדל בין הידיים הביוניות שהצגתי למעלה והטכנולוגיה הזו היא שבעוד הידיים הביוניות שלמעלה מחוברות אל מערכת העצבים, בניסוי הזה מדובר על חיבור ישיר אל המוח. גם אם מערכת העצבים כולה משותקת לחלוטין, עדיין יוכל האדם שישתמש בטכנולוגיה כזו להזיז את הידיים. אפילו אנשים שהאזור הספציפי במוח השולט על תנועות מוטוריות יפגע, יוכלו "ללמוד" לשלוט בידיים האלה באמצעות אזורים אחרים של המוח. זהו באמת ובתמים החיבור של המוח למחשב.
 
התקדמות נרשמת גם בשיפור מתמיד ביכולות של גפיים תותבות -ביוניות כמו גם בעיניים, אוזניים ושאר איברים. בשלב כלשהו איברים תותבים שכאלו יהפכו אותנו לסייבורגים של ממש. השאלה היא היכן עובר הגבול בין האדם לסייבורג (ראה שקף הבא).
 
באפריל 2005 חתמה סוני על פטנט חצי-סודי שמטרתו היא להעביר מידע באופן אלחוטי מהמחשב (או קונסולת המשחקים) ישירות אל המוח. זהו רעיון עתידני ותאורטי בלבד, ועדיין לא ממש ברור עד כמה הוא ישים בפועל, אבל הרעיון מעניין מאוד והוביל רבים לחשוב על הפיכת טכנולוגיית המטריקס למציאות. אישית אני חושב שגם אם הפטנט הזה לא פרקטי, הטכנולוגיה הזו תגיע בסופו של דבר, גם אם זה יקח עוד כמה עשרות שנים בודדות.
 
שליטה באמצעות גלי המוח בסביבה ווירטואלית (מציאות מדומה) כבר קיימת זמן רב. קל יותר לשלוט על עולם ווירטואלי מאשר על "העולם האמיתי" כי הכל מבוסס תוכנה, ולכן הניסויים האלה קיימים כבר זמן רב יחסית והם הולכים ומשתפרים. ראו למשל את פרויקט OpenViBE שמטרתו ליצור תוכנת קוד פתוח לשליטה על מרחב ווירטואלי באמצעות המחשבה. שימו לב במיוחד לעמוד התמונות והסרטונים.
 
 
Slide25.JPG
 
 ומה צופן העתיד?
סייבורג - השילוב בין אדם ומכונה. ריי קורצוויל העלה בספרו "עידן המכונות החושבות", את השאלה מתי אדם מפסיק להיות אדם והופך להיות סייבורג. זו שאלה מעניינת מאוד. הוא אומר כי מי שיש לו מכשיר שמיעה, הוא אדם לכל דבר. ומה לגבי ידיים תותבות-ביוניות, כמו שהוצגו במאמר הזה? כנראה שרובנו עדיין נראה בהם אנשים רגילים לכל דבר. ומה לגבי עין ביונית שמאפשרת ראייה בלילה? כאן כבר ייתכן שהדעות יתחילו להיות חלוקות, אך אני חושב שעדיין הרוב יראו בכך אדם רגיל. ומה לגבי חיבור ישיר למוח שמאפשר הגדלה של נפח הזיכרון? היכן עובר הגבול? אין לי (וגם לא לקורצוויל) תשובה ברורה לשאלה הזו. אבל מה שבטוח הוא שבקצב התקדמות הטכנולוגיה הנוכחי, נוכל לבחון את השאלה הזו בעתיד הנראה לעין.
 
מציאות מדומה אמיתית לחלוטין. כמו שציינתי קודם לכן, אני מאמין שהמציאות המדומה האמיתית, או "חזון המטריקס" יתממשו בעתיד הנראה לעין. בין אם מדובר על חיבור ישיר למוח, על ננורובוטים שיתממשקו אל הנוירונים שלנו או על טכנולוגיה אחרת, כל עוד לא נשמיד את עצמנו בעשורים הקרובים, זה יקרה בסופו של דבר. כבר כתבתי לא אחת בעבר על כך שלדעתי אלו יהיו הסמים הקשים ביותר שידעה האנושות - מי ירצה להתנתק ממכשיר שכזה?
תזכרו - There is no spoon...
 
הרחבה של יכולות המוח - ממשק ישיר בין המוח למחשב יאפשר לנו להרחיב את הזיכרון, "להוריד" (לגבות) זכרונות, לאפשר לנו להיזכר בזכרונות ישנים ביתר דיוק ועוד. מעניין לראות מה יהיו ההשלכות של יכולות כאלה על המין האנושי.
 
אפשרות נוספת שתיווצר כתוצאה מהחיבור בין המוח למחשב היא להקליט ולשדר חלומות, ואולי גם להשפיע עליהם בדרכים שונות. זה יכול להיות כלי עינויים זוועתי במיוחד, ו/או כלי טיפולי יעיל ביותר. מן הסתם יש כאן המון דילמות מוסריות, אבל יש לנו לדעתי עוד כמה עשרות שנים טובות עד שנאלץ להתמודד איתן.
 
חזון נוסף מסרט "המטריקס" הוא לימוד מיידי של כל דבר בעולם. כך למשל לומד גיבור הסרט קונג פו והטסת מסוק באמצעות העלאת תכנים ישירות למוח. אין מדובר במשימה פשוטה - המוח שלנו מורכב מאוד ואין לי שום וודאות שנצליח ליצור זאת בסופו של דבר, אבל אם באמת נבין את המוח לחלוטין ונוכל להתממשק אליו בצורה מושלמת, אולי גם נצליח ליצור את הלימוד המיידי.
 
טלפתיה היא עוד חזון רחוק, אך ייתכן שגם את הטלפתיה נצליח ליצור באמצעים טכנולוגיים בסופו של דבר. גם כאן מדובר במשימה מורכבת מאוד, ואני לא צופה שנראה אותה בעתיד הנראה לעין.
 
החיבור בין המוח למחשב יאפשר לנו להבין את המוח שלנו טוב יותר ויתרום רבות לתחום חשוב אחר - אינטליגנציה מלאכותית (AI). אם נצליח להתממשק אל המוח, כדי ליצור את הטכנולוגיות שציינתי למעלה, זה יהיה בעקבות הבנה מעמיקה מאוד של האופן בו פועל המוח. הבנה של המוח תאפשר לחקות לפחות חלק מהתהליכים בשביל ליצור אותן באופ מלאכותי. אין משמעות הדבר שאינטליגנציה מלאכותית חייבת להיות חיקוי מושלם של המוח, להיפך - אני חושב שרק כאשר נפסיק ללמד מחשבים לחשוב כמו בני אדם, נראה פריצות דרך משמעותיות בתחום, אבל אני כן חושב שהבנת המוח שלנו תתרום לתחום הזה משום שנוכל לחשוב על דרכים חדשניות ומקוריות ליצור תחליפים (ואולי גם שיפורים) לאופן החשיבה האנושי.
 
קיום ווירטואלי - אם המוח יהיה מחובר למחשב, אנו נוכל לוותר על התלות בגוף הפיסי והרגיש שלנו. זה יאפשר לנו להחליף גוף וגם אולי יאפשר לנו לחיות לנצח בתור יישות ממוחשבת. זהו חזון עתידני רחוק מאוד, ואין לנו שום דרך להעריך כיום כיצד, אם בכלל, זה יהיה אפשרי, אבל מבחינה לוגית אם נצליח להעתיק את המוח כולו למחשב משוכלל כלשהו, אפשר יהיה אולי גם לוותר על המוח המקורי שתקוע בגוף מזדקן ופגיע. אני מכיר לפחות אדם אחד שמחכה בקוצר רוח ליום הזה - קוראים לו ריי קורצוויל.
 
*********************************************************************************************************
  
מצגות נוספות שפרסמתי בעבר:
 
 
 
 
 
 
 
   

למאמרים האהובים עלי ביותר בתחום העתידנות בבלוג לחצו כאן

 

לעמוד הראשי של הבלוג: www.AmnonCarmel.com 
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

56 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אמנון כ אלא אם צויין אחרת