00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

שיתוף מהמטבח הפרטי

לאכול, להתפלל, לאהוב

 
 
 
לאכול, להתפלל, לאהוב.   
אליזבט גילברט
הוצאת כנרת/זמורה ביתן
399 עמודים.
 
 
 
 
בעקבות המסע הפנימי והחיצוני של הסופרת לשלוש מדינות, חווה גם הקורא את מרבית החוויות יחד עם הסופרת - כך לפחות זה היה אצלי.
 
רבים עושים שינויים בחייהם, שינויים מאד משמעותיים. מעטים עושים מזה כסף כמו במקרה של הסופרת מפני שלא כולם כותבים על כך.
 
הסופרת אליזבט גילברט, כתבה על כך. היא קצה בחיי הנישואין ומחליטה לפרק את החבילה ולנסוע שנה בעולם. שנה שבה היא חופשייה לגלות את עצמה, לרפא את עצמה, לאסוף את עצמה והיא אכן מצליחה בכך.
 
"עד יום הולדתה השלושים כבר השיגה אליזבט גילברט כל מה שאישה יכולה לבקש - בעל אוהב, בית בפרברים, קריירה פורחת. אבל מקום להרגיש מאושרת ומסופקת היא אכולת בהלה, צער ובלבול. אחרי גירושים דיכאון הרסני ורומן כושל, כל מה שהיא היתה אמורה להיות - פשוט התפוג. ואז אליזבט נוקטת צעד קיצוני. היא נפטרת מכל חפציה, מתפטרת מהעבודה ויוצאת לעולם להרפתקאה לשנה כדי לגלות את עצמה. באיטליה היא אוכל פסטה נהדרת, בהודו היא מוצאת שלווה פנימית, באינדונזיה היא מגיעה לאיזון ולאהבה - כל הדרך כולה אל עצמה". [מגב הספר]
 
הספר כתוב `בשפה רוחנית`. מחפשי הדרך למינהם יודעים במה מדובר והספר אף נחל הצלחה רבה בהופכו לרב-מכר.
 
 לאורך כל הסיפור הסופרת שוזרת תובנות, תרגולים, ציטוטים של מורים רוחניים, שרובם היו די מוכרים לי, ואלו שלא היו מוכרים ריתקו אותי מאד, כמו התרגיל לאיסוף חתימות (בהמשך) כך שניהלתי פנקס קטן בצמוד לקריאה וכל פעם שנתקלתי במשהו מעניין כתבתי אותו לעצמי, והשתהיתי שם.
 
למחפשי דרך רוחניים הנמצאים בתחילת דרכם או באמצע, ואלו שאף הגיעו לסוף החיפוש ימצאו בספר כל אחד את המתאים לו.
 
החלק הראשון - עיקרו, לאכול. לאכול על מנת לאסוף כוחות לאחר כמה שנים לא קלות , ולבסס את היציבות. זו תחילת המסע בניית הבסיס להמשך,  אך לא הביקור באיטליה אינו עוסק רק באוכל כי אם גם בלימוד השפה, לימוד מעט על התרבות באיטליה כפי שחוותה הסופרת וטיול במקומות יפים.
 
משם ממשיכה הסופרת להודו - מתארחת באשראם ושם מוצאת את השקט הפנימי שכה חיפשה. באשרם היא מקבלת תפקיד שולי מאד בתחילה ובשלב מתקדם היא אף מקבלת תפקיד נכבד מאד המעיד על התקדמותה הפנימית.
 
בחלק השלישי של הספר נוסעת לאינדונזיה - למצוא את אותו יועץ רוחני שכבר חזה את הגעתה לאינדונזיה. באינדונזיה היא מוצאת אהבה וגם את האיזון שאליו ייחלה.
 
לספר מבנה פנימי מיוחד שעליו בנתה הסופרת את הסיפור: שלושה פרקים, שלוש ארצות, בכל ארץ 36 פרקי משנה שיחד מרכיבים את מאת ושמונה חרוזי התפילה של המחרוזת ההודית שנקראת "ג`אפה מאלה" המביאים את המשתמשים בה לאיזון.
 
עוד בשלב הראשון של הקריאה עצרתי בקטע של תרגיל ענק - ביצירת מציאות.

הסופרת, בתחילת הספר מספרת על תהליך הגירושין הכואב והמתמשך שלה עם בעלה. מה שלא התחיל בטוב מתעכב ברע, וככל שהזמן נוקף הבעל מסרב לחתום ודורש יותר. הסופרת על סף ייאוש כי היא מתכננת לה שנה של נופש בשלוש מדינות ולא מתחשק לה לנסוע לשם טרודה במחשבות על הבעל הפרוד שלה. היא רוצה להיות חופשיה. 

בעודה באיטליה,  יוצאת למסע קצר ולא מתוכנן לקידום ספר אחר שכתבה. למסע  קידום המכירות ברחבי איטליה היא יוצאת עם חברתה איווי ובדרך חזרה לרומא, אומרת ליזי לאיווי  שהיא כבר לא יודעת מה לעשות בנוגע לקידום הגירושים.

- אז תכתבי לאלוהים /ליקום בקשה.

-נראה לך שאני אפריע לאלוהים /ליקום עם בקשה כזו?

- כן. "מי הכניס לך לראש את הרעיון המטומטם שאסור לך לשלוח עצומות ליקום? את חלק מהיקום ליז, לכן יש לך זכות הצבעה - זאת אומרת יש לך זכות זכות מלאה לקחת חלק בפעולות היקום ולהבהיר ליקום איך את מרגישה. אז תגידי לו מה דעתך. תטעני את הטענות שלך. תאמיני לי - הבקשה שלך לכל הפחות תישקל".

באותו רגע שולפת הסופרת עט ודף וכותבת מכתב ליקום.

המכתב מכיל בקשה לאלוהים שיעזור לה לקדם את הגירושים, יש שם נימוקים משלה על כך שאם שניים נמצאים בסכסוך והם חלק מן העולם, זה משפיע על העולם כולו ולכן אם בעייתה תיפתר גם היקום ירוויח מכך.

החברה - מתבוננת בכתוב ואומרת: "אני הייתי חותמת על כך".

החברה נתפסת אצל הסופרת כאחת שיש לה קו ישיר ליקום 24 שעות ביממה וזאת למרות ואולי בגלל הילדות הקשה שהיתה לה בעת ילדותה בבביירות. ליז מודה לה והחברה מדרבנת אותה להתחיל לאסוף חתימות. דהיינו, לעבור במחשבתה על כל אלו שאוהבים אותה ולראות האם הם יהיו מוכנים גם לחתום לה על הבקשה הזו.

וכך מתחיל "מסע החתימות".

קדימה, מי לדעתך יהיה מוכן להצטרף לחתימה?

- המשפחה שלי: אבי אמי ואחותי.

החברה: הם כרגע חתמו. תמשיכי...

וכך זה ממשיך וממשיך ואיווי החברה מצרפת גם היא את הוריה וחבריה ומשפחתה וכל מי שהיא מכירה.

חברים של ליזי מכל רחבי העולם מצטרפים לחתימה.

זהו תרגיל אנרגטי בעיקר.

עם כל חתימה שמצטרפת הסופרת הופכת להיות רגועה יותר.וגם משכיני השלום מגיעים: " אלינור רוזוולט, טרזה הקדושה, בונו, ג`ימי קרטר, מוחמד עלי, ג`קי רובינסון והדלאי למה... וסבתא שעדיין חיה והפסיכולוגית שלי, והסוכנת שלי ... ומרטין לותר קינג, וקתרין הפבורן... ומרתין סגורסוזה והגורו שלי וג`ואן וודוורד, וג`אן דארק...." [עמ` 42 בספר]

ומשנסתיימה הרשימה הרגישה הסופרת רצון לישון.

החברה מדרבנת אותה לנוח.

כעבור 10 דקות טלפון מן עורכת-הדין, - הבעל חתם !
 
- - - - - - - -
 
אהבתי בספר את הבאת הקטעים הרלוונטיים למסע ולהתפתחות האישית במיקוד, כנות יושר  ודיוק. ויש גם הרבה הנאה תוך כדי קריאה.  קראתי בזמנו את "ספר האנשים האמיתיים", שבו גם גיבורת הספר, כותבת על המסע שלה לאחר שהיא נפטרת כליל מהעבר, אך אותו ספר התרחש בנופים אחרים: במדבר. כל כך הרבה קשיים כל כך הרבה התמודדות. כאן, להפך, אפשר לשלב גם הנאה, מן המראות, הנופים, המטעמים, הצבעים, הסיפורים הקטנים, והסוף הטוב.
 
הסוף הטוב, מתייחס לשקט שאותו השיגה בתוכה. יש תיאור מעניין על חווית החיבור על השקט והדממה שהביא אותי גם לחוות יחד תוך קריאה. ברגעים האלו, כל דאגות העולם החיצוני והמחשבות עליו מתפוגגות ונותר רק החיבור למקור.
 
אמנם היו חלקים שבהם לאחר קריאה (בעיקר אחרי איטליה) הנחתי בצד, אבל לא משעמום, אלא כדי לספוג ולהטמיע. תוך כדי שאני נהנית מהקצב והניגון המיוחד בסיפור, ניגשתי לראות מי זו שתרגמה.  התרגום נעשה בצורה נפלאה: עושר לשוני המתאור בצורה חיה את כל החוויות.
 
מספר ציטוטים שאהבתי מהספר,
 
"האל מצוי בקרבך, ואתה שוטה שבעולם אינך יודע זאת" אפיקטטוס פילוסוף יווני
 
"רומי, המשורר והפילוסוף הסופי המהולל יעץ פעל לתלמידיו לרשום את שלושת הדברים שהם הכי רוצים לעשות. אם פריט כלשהו ברשימה סותר פריט אחר, הזהיר אותם רומי, תהיו אומללים כל חייכם. מוטב לחיות חיים הממוקדם בדבר אחד בלבד, הוא הורה".
 
"דנטה כותב שאלוהים איננו רק חיזיון מסמא של אור מהולל, אלא בעיקר הוא - האהבה שתניע את החמה ברום ואת כוכבי רקיע"
 
ממליצה בחום
 
ומודה ל - מועדון קריאה על קבלת הספר לקריאה.
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

מאילו מדינות מבקרים
free counters
בחירת העורך
אלבום תמונות בתפוז
פתגם היום/ציטוט היום
  • "אוכל, הוא בעצם סמל לאהבה. כשמכינים אותו..
ביקורת מסעדות
עיצוב מטבחים
"הקוראים המשפיעים"
  • בדידותו של קורא המחשבות
  • "המאמינים"
מוצרים-סקירות/המלצות
קוביית קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אילה56 אלא אם צויין אחרת