00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פוסט, ציוני!

קדימה - הנצחת אי היציבות השלטונית בישראל

אנשי קדימה והחפצים ביקרה הרבו לאחרונה להתריע בדבר הצורך ביציבות שלטונית. אזהרות אלו הלכו וגברו ככל שהמשא ומתן עם הסיעות השונות נקלע למבוי סתום.

אין ספק שיציבות שלטונית דרושה למדינת ישראל בכדי לאפשר לממשלה הנבחרת לבצע פרויקטים שונים ולהוביל מהלכים על פי ההשקפה שבחרו האזרחים. עם זאת ברור שלא חשש זה טרד את מנוחתם של אנשי קדימה וברור גם שיציבות שלטונית אינה ערך העומד בפני עצמו, אלא כלל שממשלה כושלת כזו של קדימה בראשות אולמרט מהווה יוצא מן הכלל.

 

בחינה של הממשלות האחרונות שזמנן קוצר, מלמדת כי השותפות הטבעיות של מפלגת השלטון הן אלו שהביאו לסיום דרכן. כך היה זה עם בנימין נתניהו כשאנשי המפד"ל הביאו להפלת ממשלתו בעקבות הסכם וואי. כן אריאל שרון שהתפטר בעקבות הקושי להתנהל כשבמפלגתו כיסי התנגדות אידיאולוגיים שהתנגדו לתוכנית ההתנתקות.

ממשלתו הראשונה של אריאל שרון אמנם הופלה בעקבות פרישת מפלגת העבודה, אך יש לזכור כי שרון נבחר בבחירות אישיות כשהכנסת ממשיכה לכהן במתכונתה הקיימת.

 

נושא היציבות השלטונית חילחל עמוק לשיח הפוליטי בישראל ורבים מתהדרים בהצעות מגוונות להשגת היעד הנכסף. יש המציעים שלטון נשיאותי בישראל ויש הקוראים לביטולן של מפלגות סקטוריאליות בכנסת.

כרגע לא ברור האם יושג רוב לשינוי שיטת הממשל, אך מפלגה כקדימה בעלת מספר גדול של מנדטים מבטיחה את אי היציבות השלטונית בישראל. עד לפני שנים לא רבות היו בישראל שתי מפלגות שלטון מימין ומשמאל ולצידן מפלגות קטנות יותר שלרוב שיוכם הפוליטי היה גלוי וידוע.

חלוקת המפה הפוליטית לשני גושים ברורים הביאה לכך שבסיס התמיכה הפרלמנטרי של הממשלות היה המפלגות המזוהות עם מפלגת השלטון ואשר אין להן שאיפה להחליף את המפלגה הגדולה השלטת, אלא להשפיע עליה.

בעת שהוקמה קדימה שאל ח"כ סילבן שלום את אריאל שרון מי ימליץ עליכם לנשיא. כשהוקמה קדימה נוצר לראשונה מצב בו למפלגת השלטון אין שותפות טבעיות ובכדי להקים ממשלה זקוק יו"ר קדימה לבקש את שותפותה של מפלגה גדולה. מציאות זו הינה ערובה לחוסר תפקוד ממשלתי ופרלמנטרי בשל היעדר החיבור האמיתי בין המפלגות ושאיפתה של השותפה הבכירה להדיח את מפלגת השלטון ממקומה ולרשת את מעמדה.

סילבן שלום לא שיער נכונה את גודל תאבונה של מפלגת העבודה לשררה, אך צדק בבסיס אמירתו שאין יכולת להבטיח יציבות שלטונית כשקדימה בראש מחמת המרחב הצר והכמעט לא קיים בו התמקמה. 

 

אכן גם קודם להמצאתה של קדימה לא נהנינו מיציבות שלטונית, אך יש להבדיל בין התפוררות ממשלה מבפנים בדרך כלל בעקבות אכזבה מראש הממשלה, לבין מצב מובנה שאינו מאפשר יציבות שלטונית בשום צורה.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

2 תגובות

"חבר הלאומים"
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל דניאל ינאי אלא אם צויין אחרת