44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

זיכרון בפועל

על כוחנות ושתלטנות

האדם הכוחני לא יתן לנו לשכוח אף לרגע את הכוחות שניחן בהם, או את הכוחות שהועמדו לרשותו בתוקף מעמדו. אפילו כשאין בינינו איזשהו ניגוד עניינים שאפשר להכריע בכח. הכוחנות שלו עוברת בטון הקול שהוא משתמש בו, בהבעת הפנים, בשפת הגוף. לפעמים גם בתסרוקת. אי אפשר להתעלם מהמסר שהוא מעביר: אני, יש לי הרבה כח בידיים. אתם באמת רוצים להתעסק איתי ? קדימה, בואו תעשו לי את היום.

האדם השתלטן אינו בהכרח כוחני. יש לו דרכים אחרות לגרום לנו לעשות את מה שהוא רוצה שנעשה, או למצער, להפריע לנו לעשות כל דבר אחר פרט למה שהוא רוצה שנעשה. הוא יכול להטריד בהערות בלתי פוסקות, הוא יכול לחולל אי סדר במקומות שאנחנו צריכים אותם מסודרים, הוא יכול להעמיד מצג של מסכנות ולתבוע מאיתנו לטפל בו.

האדם הכוחני אינו בהכרח שתלטן. מרגע שהכרנו בכוחותיו ובעמדה העדיפה שלו עלינו, יש מצב שהוא יניח לנו לחיות את חיינו. מדי פעם הוא יבוא אתנו במגע כדי לאושש ולאשר את תחושת הכח שלו, אבל אחרי שיבוא על סיפוקו, הוא ילך למקום אחר. בני המזל שבינינו פגשו לראשונה את האדם הכוחני בבתי הספר שבהם למדו. אלה שמזלם שיחק להם פחות, הם פגשו אותו כבר בבית שאליו נולדו.

מה שמתסכל בקשר לאדם הכוחני הוא, שברוב המקרים באמת יש לו כוחות. יש לו יכולת ריכוז, או שיש לו זיכרון פנומנלי, או שיש לו קואורדינציה מצויינת. הוא מתעייף הרבה אחרינו, הוא חושב מהר יותר מאיתנו על פתרונות לכל מיני מצבים, הוא מצליח לזהות במהירות מצבים שיש בהם סכנה, או שפשוט יש לו כח פיזי, כזה שמאפשר לו להפיל אותנו על הרצפה ולהשאיר אותנו שם.

גם עם השתלטן וגם עם הכוחני אי אפשר לדבר בגילוי לב על הדפוסים שלהם, או על האופן שבו הדפוסים שלהם מרעילים את מערכות היחסים שלנו איתם. כל דיבור כזה יביא אותם מיד לתקוף. הם מיד יגידו לנו, שהבעיה היא אצלנו, ולכן אנחנו אלו שצריכים להשתנות. יש בזה גרעין של אמת, כמובן. חלק מהבעיה הוא באמת אצלנו. אבל חלק מהבעיה נמצא בצד השני, והצד השני זה עתה זרק אותנו לכל הרוחות. הוא לא איתנו בעניין הזה.

על השתלטן אנחנו יכולים להתנשא ולרחם, מה שממתיק קצת את הסבל שהוא גורם לנו. עם הכוחני, אין לנו נחמה כזו. אנחנו מקנאים בו, הקנאה גורמת לנו להרגיש רע עם עצמנו, וזה מערער עוד יותר את יחסי הכוחות בינינו לבינו. דרך הפעולה היחידה שנותרת לנו היא להתרחק, לנתק מגע. לפעמים אנחנו עושים את זה. לפעמים, המחיר של ההתרחקות גבוה מהמחיר של החיים במחיצת האדם הכוחני, ואנחנו בוחרים להישאר. ועדיין, נשמור על מרחק רגשי ממנו. 

לפעמים עולה המחשבה, שאם כולם שוקדים להתרחק מן הכוחני כמונו, אז הוא נשאר לבד ונורא רע לו. אבל,  לא כולם כמונו. יש מי שנמשכים כבחבלי קסם לכוחות של הכוחני, נאספים סביבו ויושבים בצילו מלאי הערצה, מקווים להיבנות ממנו ומכוחו. אבל המחשבה הזו לא לגמרי מופרכת, כי על אף קהל המעריצים שמסביבו, הכוחני בכל זאת מרגיש לבד. בתוכו  הוא יודע, שאי אפשר לסמוך על המעריצים. אם יום אחד יאבדו לו כוחותיו, הם לא יישארו בסביבה. לא לאורך זמן. ואולי יום אחד יופיע בסביבה מתחרה, אחד שכוחותיו נראים עדיפים, וכל המעריצים יעברו אליו. האדם הכוחני הוא אדם בודד, ולפעמים הבדידות מסבה לו סבל.

אבל, בסבל שלו אין נחמה בשבילנו.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

נשארים מעודכנים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל שושן פרא אלא אם צויין אחרת