22
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

המסע לעמק החלומות

ההזמנות שלי


שבת שלום ובוקר אור לכולם

 
 
איזה כיף לקום
בבוקר שבת
שלווה ורוגע
עטופים באהבה
 
לקום מתי שרוצים
להתפנק בארוחה טעימה
להשאר במיטה
מוסיקה לשמוע
וספר לקרוא
 
החיים הטובים והיפים.
 
גם שבוע הבא סוף שבוע ארוך
בכיף.
 
יצאנו, רצינו ללכת לסרט טוב
לא היה שום סרט מענין או יפה
אז ויתרנו והלכנו למרכז החדש כן יחסית
ישבנו שם בכיף, אוויר טוב
נס קפה עם קצפת גלידה
ונהננו.
 
חזרנו הבייתה
עלינו למיטה, שמנו מוסיקת יפה
האיש שלי קרא ספר באנגלית
ואני קראתי את הספר "השבועה" של רם אורן.
 
אני אוהבת את הספרים של רם אורן
קלילים, מותחים תוך שעתיים מסיימים
במיוחד אוהבת לקרוא אותו כשאני בנסיעות
 
הספר "השבועה" הספר האחרון שלו נדמה לי
 
הספר מגולל את סיפור החיים האמיתי של מיכאל "מייק" סטולוביצקי, המתגורר כיום בניו יורק ומוגדר על דף הכותרת כ"יועץ" למחבר. מהותו של תפקיד היועץ אינה מוסברת, אך אני מניחה שהוא ישב עם אורן שעות רבות וסיפר לו את סיפורו, סיפק לו את התצלומים הממחישים את הסיפור, והובילו אל יתר הגיבורים המככבים בעלילה.

כך התאפשר לאורן לכנות את הספר "סיפור אמיתי", ולציין על גב הספר כי "את הסיפור הזה אף אחד לא יכול היה לספר טוב יותר מן המציאות עצמה". עם זאת, ברור שהוא הוסיף לחומרים הביוגרפיים תיאורים ופרטים היסטוריים מתוך מחקרי הרקע שערך, ושילב שיחות בין הדמויות כיד הדמיון הטובה עליו.

מול הילד מיכאל, שנולד למשפחת מיליונרים יהודים בארמון המשפחה בוורשה ב-1936, עומדת דמותה של האומנת הקתולית שלו, גרטרודה בבילינסקה, שטיפלה בו מילדותו ובשנות מלחמת העולם השנייה החביאה והצילה אותו. גרטרודה היא שהביאה את מיכאל לארץ ישראל על אוניית המעפילים הידועה "יציאת אירופה תש"ז" (או בשמה האנגלי "אוניית ההגנה, אקסודוס, 1947").

דמויות נוספות בעלילה הן קצין האס-אס קרל רינק, שהיה נשוי בעברו לאשה יהודייה; בתו הלגה-אלישבע, שהוברחה לפלשתינה-א"י בידי רחה פרייאר, היתה חברת קיבוץ כפר גלעדי עד מותה ב-1995; והרופא היהודי ד"ר ברמן, שנספה בשואה. השבועה שהעניקה לספר את שמו היא שבועה שנתנה גרטרודה ללידיה, אמו של הילד מיכאל, על ערש מותה בווילנה, לשם ברחו לאחר שהופרדו מאבי המשפחה שנעלם מהם בתוהו ובוהו המלחמתי. בשבועה זו משביעה האם את האומנת כי תשמור על בנה היחיד, תלמדו להסתיר את יהדותו ותביא אותו אחרי המלחמה לפלשתינה-א"י.

כששואל הילד היתום והנבון את גרטרודה אם לכנותה מעתה "אמא", היא מעדיפה שיזכור את לידיה אמו והוא עצמו בוחר לה את הכינוי "ממושקה", שבו היא מכונה מאז. מכאן ואילך הם מתייחסים זה לזה כאם ובנה לכל דבר ועניין. השבועה שנתנה לאמו מחייבת את גרטרודה לכל אורך מסלול התלאות שעברה, כולל הרגע שבו ביקשו מפקדי אוניית המעפילים להוציאה מרשימת הנוסעים משום שהיא נוצרייה, ומוטב לתת את מקומה לפליט יהודי נוסף. למרות הכל עמדה בשבועתה, חיה בישראל ומתה בנהריה.

את העלילה טווה אורן ביד אמן. היא מתקדמת לתוך האסון בנתיבים אחדים בחיי הגיבורים, עד שהם נפגשים בצמתים חשובים של חייהם ושל האירועים המטלטלים אותם, לטוב או לרע. אפשר להסכים עם התרשמותם של כמה מקוראי הספר, שכתבו באינטרנט שזהו "ספר שאי אפשר להניח אותו לרגע".

אם תרבות או אומה חייבת להקנות את ההיסטוריה שלה למען אזרחיה ולמען זרים, הרי כל האמצעים כשרים להקנות את ההיסטוריה ולעצב את הזיכרון הקולקטיבי. מתברר שדרך המלך ללבבות ההמונים עוברת בנתיביהם של ספרים קריאים, סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה.

בביקורו הראשון של הדלאי-למה בישראל, לפני כ-15 שנה, אמר שהיה רוצה לקוות שיקום ליאון יוריס שיכתוב את תולדות העם הטיבטי ואסונו במאה ה-20 ביד אמן כפי שכתב יוריס את "אקסודוס" - כדי שיידעו בעולם מה עלה בגורלם בפינה השכוחה שבה התרחשה הטרגדיה של עמו.

ספרו של אורן נמכר באלפי עותקים, גם בחנויות מהודרות וגם בדוכני המכירות של מרכולים, תחנות הרכבת ונמל התעופה. אם אחרי קריאת הספר יידעו עוד כמה אלפי קוראים מהו "ליל הבדולח", וייזכרו לרגע במעפילי "אקסודוס" ששולחו בחזרה לגרמניה - דיינו; כפי שיש לברך על כך שגם סרט טלוויזיה על סיפורם של גרטרודה ומיכאל, ששמו "ממושקה", הופק בזמנו בידי ברברה סטרייסנד. אלה דרכים לבניית זהות לאומית, לשימור הזיכרון ולמתן כבוד לגיבורי ההיסטוריה.

אורן בוחר לכתוב עלילות מרתקות, ולא לעסוק בנפשם של גיבוריו. הוא מסיר מהסיפור כל ממד של עומק שיוסיף קולות פנימיים לעלילה הנרקמת מעל פני השטח. כמעט אי אפשר לדעת מה אופיים, רגשותיהם ומחשבותיהם של הגיבורים, למעט מה שאפשר להסיק ממעשיהם ומהשיחות שהם מנהלים ביניהם. כך, ברור כי גרטרודה אינה מסורה כל כך למיכאל ומוכנה לסכן את חייה למענו בגלל שבועה שנתנה לאמו, אלא משום שהיא אוהבת אותו בכל מאודה, אך את הצד הרגשי של העלילה משאיר אורן לדמיונם של הקוראים.

כמעט אין בספרו דמויות רבות פנים, פרט לקרל רינק, "הנאצי הטוב", שמעשיו לא תמיד תואמים את טוב לבו. כמו בסרטי הבוקרים האמריקאיים, ישנם טובים או רעים, לבן או שחור. קוראיו אינם לומדים על ההשלכות הפנימיות של החוויות שעברו מיכאל וגרטרודה על זהותם ועל השפעתו של השבר הנורא שעברו בחייהם הפרטיים והציבוריים על עיצוב אישיותם להבא. הם אינם מקבלים תשובה לשאלות מה היו המקורות לעוצמתם האישית, שהובילה להישרדותם המופלאה, או שמא זו היתה עניין של מזל ואקראיות בלבד.

דווקא כשעיינתי בתצלומים המעטים בספר - למשל, בדיוקן המשותף הנפלא של גרטרודה ומיכאל במחנה העקורים ב-1947 - יכולתי לדמיין עושר ועומק של הדמויות, שלא נמסר בצורה גלויה בטקסט. בהקשר זה, אני חושבת על ספרים גדולים שראו אור בעברית - "אוסטרליץ" של וו.ג. זבאלד, "רסיסים" מאת אן מייקלס או ספריו המרובים של אהרן אפלפלד - שבעבודתם הבדיונית עשו לא פחות ממלאכתו של אורן לשימור התודעה ההיסטורית של המאה ה-20 בקרב הקוראים. בספרים אלה העלילה משנית לפיתוח מעמיק של הדמויות, ועל כן הכאב, ההזדהות או הפליאה שהם מעוררים גדולים מאוד. בעוד שמחברים אלה מתארים את העבר ככתם בל יימחה בזהות הגיבורים שלהם, אורן מדגיש את סיפור ההישרדות הפיסי; ובעוד שזבאלד, מייקלס ואפלפלד מתארים את הניצול כאדם בעל צל תמידי של זהותם של כל הנופלים ושל חייו כפי שהיו יכולים להתפתח אלמלא קרה מה שקרה, אורן מצביע דווקא על הנקודה המוחשית, האקטואלית כל כך, של הניסיונות הקשים להחזרת רכושן של משפחות הנספים בפולין ובבנקים בשווייץ. הבדל זה מגלם את הפערים בין ספרות מופת, המיועדת לקהל מצומצם ואנין, לבין ספרים פופולריים, עם כל חשיבותם.

בסופו של דבר, חלקת חסידי אומות העולם ב"יד ושם" מלאה סיפורים אנושיים שיד סופר מחונן תוכל לספרם, ולהביא אותם לידיעת הציבור. ואכן, עם השנים העוברות, חבל שייעלמו הסיפורים האלה מהעולם ומהתודעה התרבותית של כולנו.
 

 

 

בדיחה שבא לבכות

בחורה מגיעה לשדכן,  ואומרת: תשמע יש לי בעיה איומה, למרות שאני משתמשת בהמון בושם ודיאודורנט,

כל הזמן נודף ממני ריח של בצל, אני לא יכולה למצוא שום גבר. השדכן מבסוט, קופץ מ שמחה , מחבק אותה,

והיא אומרת: מה קרה לך ? זו בעיה כל-כך נוראית, מה אתה מאושר ? לא תאמיני, לפני שבוע הגיע אלי בחור

תתרן, בלי חוש ריח, לא מוצא בחורה, אתם שידוך משמיים.

אז הוא שידך ביניהם והם התחתנו.

אחרי חודשיים הוא פוגש את החתן ושואל אותו: נו תגיד איך השידוך?

החתן עונה לו: תראה היא בסדר אבל אנחנו מתגרשים.

למה ?

 א`נלא יודע למה, אבל כל פעם שאני מתקרב אליה אני מתחיל לבכות.

 

 

 

המים וגרגרי החול

 

בבריאת העולם גברו המים מאוד והגיעו עד כיסא הכבוד. ויאמר אלוהים – יקוו המים. שמעה זאת הארץ והחלה מוציאה, הרים, גבעות ועמקים. המים החלו זורמים לעמקים ומילאו אותם. והמים גברו ונכנסה בליבם גאווה גדולה ואמרו – אין כמונו חזקים בכל העולם, הבה נגאה ונכסה את כל העולם.

ראה זאת הקדוש ברוך הוא ואמר – אל תתגאו כל כך, הנה אני שולח לכם את החול ועצר בעדכם. ראו המים את גרגרי החול הקטנים וצחקו עליהם צחוק גדול  - אלה יעצרו אותנו, הלוא הקטן שבגלינו יגרוף אותם. אחזה חרדה גדולה בגרגרי החול לעומת גלי הים האדירים.

אז קרא גרגר חול אחד לאחיו – נכון, אנחנו קטנים, כל אחד מאיתנו לבד אין לכוחו ערך, אבל אם נתאחד כולנו בכל העולם, נוכל לעצור כל מה שנרצה, אבל רק יחד. שמעו זאת גרגרי החול ועפו מארבע כנפות תבל ויחנו על חופי הימים, בחומרים עצומים וגדולים ויסגרו על הים הגדול.

אז ירדה התבונה לעולם כי לאחדות יש ערך וכוח רב.

 גרעין סיפור זה לקוח מתוך "כל אגדות ישראל", מאת י.ב. ליבנר בהוצאת תושיה, ורשה.

המשך שבת קסומה

באהבה ועם פרח ממני

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

10 תגובות

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
ההזמנות שלי

ארכיון פוסטים
נקה
קוד חופשי

הבלוג של הלב מזהב

קוד חופשי
הומלץ על ידי ה-בלוג
קוד חופשי
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל הלב מזהב אלא אם צויין אחרת